Základom pohodovej jazdy je silný štvovalec a automatická dvojspojková prevodovka. Práve automat mení klasický pohľad na cestovné Endurá. Novinku sme prevetrali na cestách i necestách katalánska.
BARCELONA. Segment cestovných endúr prešiel v posledných rokoch poriadnym vývojom a stále viac sa zameriava na jazdcov, ktorí radi cestujú a majú motorku vhodnú na asfaltovú turistiku schopnú aj prejazdu ľahším terénom. Základom modelu je mohutný vidlicový štvorvalec, ktorý je v segmente unikátny. Motor dostal úplne nový elektronický manažment s kontrolou trakcie vrátane technológie ride-by-wire čo je tzv. elektronický plyn. Pre potreby cestného endura bol preladený pre posilnenie výkonu a krútiaku v spodných a stredných otáčkach. Má mohutný záťah už od 2000 otáčok. Výsledkom je výkon úctyhodných 129 koní pri 7750 ot. a mohutný krútiaci moment 126 Nm pri 6000 ot.
Koleso ženie kardan
Crosstourer stojí na nastaviteľnom podvozku (predpätie a útlm) s vyššími zdvihmi (165 mm). Vpredu je to upside-down vidlica a vzadu jednoramenná kyvka odpružená systémom Pro-Link. Každý turista ocení aj použitie kardanu na náhon zadného kolesa a tiež u Hondy po prvý krát využité vypletané kolesá s vonkajšou montážou špicov, ktoré umožňujú použitie bezdušových pneumatík. Predné koleso je 19-palcové, kým vzadu je tradičná 17-tka.
Crosstourer s originálnymi kuframi vyzerá turisticky a taký aj je.
Ďalšou technologickou lahôdkou je voliteľná automatická dvojspojková prevodovka DCT, ktorá je taktiež v segmente jedinečná. Jedna zo spojok má na starosti nepárne a druhá párne prevodové stupne, čo umožňuje rýchle a plynulé preraďovanie stupňov. Prevodovka DCT bola už predstavená pred dvoma rokmi v modeli VFR 1200, ale prešla taktiež vývojom a na svete je jej druhá generácia, ktorá sa pri testovacej jazde ukázala v skvelom svetle.
Radí veľmi pohotovo a navyše má „inteligenciu“, akú poznáme zo sveta áut a veľmi výrazne reaguje na to, akým spôsobom jazdí jazdec. Má dva režimy D - Drive – jazda a S - Sport. Jazdec má navyše aj v automatickom režime kedykoľvek možnosť preradiť tlačidlami na ľavej rukoväti.
Stráži preklz kolies
Vďaka drive-by-wire je Crosstourer vybavený aj pokrokovým systémom trakčnej kontroly TCS, ktorý reguluje výkon na zadnom kolese v prípade preklzovania. Na rozdiel od starších (konkurenčných) systémov, ktoré obmedzovali prívod paliva alebo odpájali zapaľovanie, systém reguluje výkon hlavne zmenou polohy škrtiacej klapky, takže zásahy sú pre jazdca veľmi plynulé.
Crosstourer sa nezľakne a zvládne ľahší off-road, kde možno vypnúť protipreklzový systém.
Systém umožňuje aj jazdu v teréne a zvyšuje bezpečnosť na šmykľavých povrchoch prípadne za dažďa, no skúsení jazdci si ho môžu pre športovejšiu jazdu v teréne deaktivovať.
Konečne je za čo chytiť
Crosstourer sa rozbieha veľmi hladko a padne skvele do rúk vďaka riadne širokým riadidlám. Konečne je motorku za čo chytiť. Toto všetko prispieva k skvelej manipulácii aj v pomalších rýchlostiach, pri výjazde z dvora alebo na typických malých mestských kruhových objazdoch. Motor je schopný udržiavať mestské rýchlosti pri malých otáčkach bez akýchkoľvek vibrácií. Napriek tomu, že je to naozaj veľká motorka, jazdec to až tak nepociťuje.
Diaľničné presuny neodmysliteľne patria k diaľkovej turistike. Aj tu na mňa spravil dojem motor, ktorý má úžasnú silu. Náš presun bol sem-tam v trošku vyšších rýchlostiach. Crosstourer má skvelú dynamiku aj pri rýchlostiach nad 160 km/h. Jazdec sa ani nenazdá a atakuje 200-vku. Posed je pohodlný, no ochrana pred vetrom v podobe štandardného plexištítu nie je ukážková, a to bol štít v hornej polohe.
Doterajší konzervatívny pohľad na cestovné enduro zmenila dvojspojková automatická prevodovka, ktorý radí tak rýchlo ako prevodovky obdobnej konštrukcie v autách.
Z diaľníc sa ale čoskoro presúvame na pokrútené horské cestičky, kde opäť exceluje motor. Veľká časť maximálneho krútiaku 126 Nm je k dispozícii už od 2000 otáčok a je to cítiť. Crosstourer sa ženie za plynom s veľkou radosťou. K tomu treba pridať ten zvuk z výfuku, ktorý pripomína, že nesedíte na “obyčajnom” štvorvalci. Celkovo má motor v sebe ten charakter, ktorý je na motorke tak podstatný. Jednoducho povedané má to v sebe čosi, čo robí dvojvalce tak obľúbené a navyše ten priebeh a výkon vo vysokých otáčkach zo sveta štvorvalcov.
Dostal automat a zachoval manuál
Vynikajúco si to jazdec vychutná s manuálnou prevodovkou, ale na moje prekvapenie nezaostával ani automat. Radenie v druhej generácii DCT sleduje správanie jazdca. Ak potočíte výraznejšie plynom, prevodovka bez veľkého oneskorenia radí o jeden stupeň dole a pri výraznom pootočení plynom dokonca o dva. A to dokonca aj v režime D, čo je režim skôr na pohodovú jazdu. Preradenie je rýchle a oproti prvej generácii aj tiché. Takisto preraďovanie smerom hore je výrazne ovplyvnené spôsobom jazdy. Ak je plynová rukoväť poriadne vytočená, automat radí až niekde na hranici „červeného poľa.“
Podvozok je napriek vyšším zdvihom dobre naladený na cestu a tiež ostré zákruty.
Znie to neuveriteľne, ale s DCT som sa bavil. Neuveriteľne to znie hlavne mne, pretože som bol skôr skeptik. Ale nové technológie idú dopredu, treba im dať šancu a nepodľahnúť predsudkom. Čo je však hlavné, v ponuke je stále aj stará dobrá manuálna prevodovka – vyberie si teda každý. V tomto prípade je v sérii aj anti-hop spojka. Je to už poriadny motorisko, a tak je dobre, že v tomto smere v Honde nerobili kompromisy. Jazdec sa nemusí obávať ani prudšieho podradenia o dva stupne.
Navrhli na turistiku
Posed je navrhnutý dobre, vzpriamený, pohodlný a hlavne je zo sedadla dobrý výhľad. Crosstourer je vybavený integrovanými nosičmi kufrov v podsedlovke. Motorku tak dizajnovo nenarúšajú žiadne rámy a ani ich netreba dokupovať, ak sa rozhodnete pre kufre z originálneho príslušenstva. Tie sú plastové s hliníkovou povrchovou úpravou. Horný kufor je možné zipsom zväčšiť a tak sa do neho vojde aj integrálna prilba.
Pre turistov bude dôležitý aj údaj o spotrebe. Tá bola žiaľ po našom jazdení vyššia. Jazdilo sa dosť divoko, preto ten údaj považujem za vzdialený od priemernej hodnoty. Testovacie motorky mali údaje od 7 do 8,5 l/100 km. V reálnom turistickom nasadení predpokladám, že nebude problém jazdiť so spotrebou okolo 6 litrov na sto.
Prišla nová doba. Cestovné enduro má už automat.
K modelu je dostupná široká ponuka originálneho príslušenstva. Okrem kufrov, ktoré som už spomínal, nechýbajú v ponuke padacie rámy s možnosťou montáže LED hmlových svetiel, zvýšené turistické plexi, sada bočných deflektorov, nové štíhle vyhrievané rukoväte s trojstupňovou reguláciou a posilneným ohrevom v oblasti prstov, zámok, alarm, 12V zásuvka a hlavný stojan. Novinkou je aj doplnok pre prevodovku DCT – nožné radenie.
Honda Crosstourer je nová motorka, ktorá prináša svieži vietor do sveta cestovných endúr. Na jednej strane je to použitie V4 motora a na druhej prevodovka DCT. Toto sú dve veci, ktoré Hondu odlišujú od akejkoľvek konkurencie. Je to robustne a kvalitne vypracovaný stroj s dotiahnutými detailami a najmodernejšími technológiami. Zameranie je hlavne na cestu a turistiku, silný motor, pohodlie, kardan a komfortný podvozok potešia každého.
SME spokojní
Vynikajúci motor, záťah odspodu, pohodlný posed, výhľad, najnovšie technológie, kardan, vypletané kolesá, podvozok, agilita, voliteľné DCT
SME nespokojní
vyššia spotreba, nízke plexi, nutnosť náradia pre posun plexi, nechránený spodok motora (pre offroad), chýba odkladacia skrinka na drobnosti, hmotnosť (model DCT + 10 kg)
Autor: Tomáš Hajduch