Alergikom sa s príchodom jari začína hlavná sezóna. Každý vodič, keď sa chystá kýchnuť, zatvorí oči a ide poslepiačky. Odborníci podľa auto.idnes.cz odporúčajú mať zatvorené okná a pustenú ventiláciu, keď pele útočia. Nezabudnite však na výmenu peľového filtra klimatizácie.
Ľudia, ktorí sú alergickí na peľ rastlín alebo stromov, musia byť od jari do jesene ostražití. Keď riziká podcenia, hrozí im alergický záchvat, ktorý dokáže jazdu veľmi znepríjemniť. Oči pália a slzia, chce sa vám kýchať, opúchajú ústa. Vodiči sú ohrození dvojnásobne, pretože často nemôžu užiť svoje lieky, ktoré tlmia pozornosť.
Zatvorte si na aute okná
Ak musí vodič cestovať aj v čase svojej alergie, rozhodne by mal jazdiť so zatvorenými oknami. Vzduch plný peľu môžu nasať nielen bočné okná, ale aj strešné.
Ventilácia automobilového interiéru zvyčajne naberá nárazový vzduch z prednej časti vozidla a na ochranu pred prachom a peľom slúžia filtre vzduchu. "Peľový filter zachytí prach a časti rastlín, ktoré by mohli alergika dráždiť, ale len ak sa pravidelne menia. Najlepšie každý rok," radí Peter Buček, šéfredaktor špecializovaného magazínu AutemBezpečně.cz.
Servis klimatizácie je nutný aj preto, že sa v nej môžu udržiavať rôzne plesne a baktérie.
Prečítajte si aj:
Je pre vás väčší trest pokuta alebo zadržanie vodičáku?
Alergikovi môže pomôcť aj vnútorná cirkulácia vzduchu. "V dobe alergií sa oplatí udržiavať vnútrajšok auta v čistote. Dráždivý prach je nutné povysávať, aby pri ďalšej jazde opäť nepôsobil problémy," dodáva Buček.
"Keď už počas jazdy alergická reakcia nastane a vodič horšie vidí. Alergické prejavy pomáhajú zmierniť slnečné okuliare," radí nemecký autoklub ADAC. Samozrejme len za dobrých svetelných podmienok.
"Technici nemeckého automotoklubu zmerali, že keď ide auto rýchlosťou 50 km/h a jeho vodič kýchne, pričom zavrie oči, prejde vozidlo štrnásť metrov," cituje Peter Buček nemecký autoklub. To je dĺžka dlhého zájazdového autokaru. Aj hľadanie vreckovky odvádza pozornosť od toho, čo sa pred autom deje.
Ak vodič dostane záchvat, je najlepšie čo najskôr na bezpečnom mieste zastaviť a počkať, až reakcia odznie.
Pozor na lieky
Alergici, ktorí si sadajú za volant, by mali dbať na pravidelné užívanie liekov na sennú nádchu. "Je však nutné presvedčiť sa z príbalového letáku, či nemôžu medikamenty ovplyvniť vodičovu pozornosť," varuje Buček.
Každý alergik by si mal svoj liek vyskúšať skôr, ako sadne za volant. ADAC odporúča tabletky proti alergii brať večer pred spaním, kedy prípadná malátnosť nevadí.
"Ak vodič okrem antihistaminík užíva aj iné lieky, mal by sa o tom poradiť so svojím alergológom. Práve kombinácia medikamentov by mohla vyvolať nečakanú ospalosť," varuje Peter Buček z AutemBezpečně.cz.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: idnes.cz