Objektívna zodpovednosť zníži podľa polície náklady nehôd o 30 až 40 percent.
BRATISLAVA. Ak pôjdete po diaľnici prirýchlo a nezastavia vás policajti, neznamená to, že o vás nevedia.
V blízkych dňoch polícia na niektorých diaľničných úsekoch spustí testovaciu prevádzku inštitútu objektívnej zodpovednosti. Ten umožní pokutovať majiteľa auta bez ohľadu na to, kto šoféroval.
Zariadi to radar s kamerou, ktorá nasníma priestupok i značku auta a elektronický systém, ktorý pokutu automaticky pošle držiteľovi vozidla. Ak nepreukáže, že nešoféroval, bude musieť platiť.
Testovací jún
V ostrej prevádzke má systém začať fungovať od júla, policajný viceprezident Ľubomír Ábel však pripúšťa, že spočiatku pôjde iba o niekoľko miest.
„Začneme na diaľniciach, kde je to najjednoduchšie, postupne je naším zámerom pokryť aj nebezpečné alebo vyťažené miesta ako sú tunely alebo obchvaty krajských miest.“
Priestupky
Pevné pokuty
zákaz predchádzania: 249eur;
prekročená rýchlosti v obci o 16 až 20 km/h: 66 eur;
prekročená rýchlosti mimo obce o viac ako o 75 km/h: 798 eur;
nezastavenie na STOP: 300 eur;
zákaz otáčania, cúvania: 99 eur;
nepovolené státie na mieste pre invalidov: 198 eur.
Spustenie systému si vyžiada veľké investície. Na niektorých miestach už polícia môže takmer hneď začať. Ide napríklad o známy úsek okolo 103. kilometra na diaľnici D1 pri Novom Meste nad Váhom, kde sú radary s kamerami už roky.
Podobný prípad je bratislavský tunel Sitina, kde sú od počiatku nainštalované aj kamery na úsekové meranie rýchlosti.
Celkovo chce polícia „objektívne merať“ až na 150 miestach, asi 80 radarov má byť stálych. Tieto úseky budú označené aj novou dopravnou značkou „fotoradar“.
„Zvyšných 70 kusov by malo byť operatívne umiestňovaných podľa aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Tie budú na trojnožke,“ spresnil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Novinka však umožní automaticky pokutovať aj ďalšie priestupky. Policajti zamýšľajú nakúpiť aj 50 zariadení na odhalenie jazdy na červenú, či 50 tabletov na dokumentovanie parkovania v zákazoch.
Otestujte si znalosti z dopravných predpisov
Pokuty rozdá automat
Novela zákona stanovuje aj presné pokuty za jednotlivé priestupky. Kým napríklad prekročenie rýchlosti v obci o šesť kilometrov za hodinu vyjde na 15 eur, za zošliapnutie pedálu na diaľnici na rýchlosť 161 kilometrov za hodinu dostanete šek až na 162 eur.
Ak však vodič pokutu zaplatí do 15 dní, stačí mu zo sumy uhradiť dve tretiny. Naopak, neúspešný odpor zvýši pokutu o ďalších 30 eur.
Rozbehnutie systému si má len v najbližších troch rokoch vyžiadať vyše 41 miliónov eur na nových policajtov, nakúp techniky, softvéru a administratívnu budovu pre 150 zamestnancov.
Príjmy z pokút by podľa prepočtov rezortu vnútra mali už na budúci rok prevážiť výdavky. Už v roku 2013 by mal inštitút objektívnej zodpovednosti priniesť do rozpočtu až 18 miliónov eur.
Len pri teste z roku 2009 by na spomínanom úseku diaľnice D 1 vodiči za jeden deň zaplatili pokuty za 22-tisíc eur.
Podstatnejšia je však podľa ministerstva bezpečnosť. „Vychádzame zo skúsenosti Maďarska, Rakúska a Francúzska, kde významne klesol počet nehôd najmä na obchvatoch či nehodových úsekoch,“ napísala Ľubomíra Miklovičová z ministerstva.
„Keď začnú vodiči dostávať prvé pokuty a prebehne to médiami, zvýši sa povedomie, že treba jazdiť opatrnejšie, aj keď policajtov nevidno,“ hovorí aj dopravný expert Jozef Drahovský.
Fúkanie pri každej kontrole je mýtus
Polícia dáva vodičom fúkať len pri akciách na alkohol a pri podozrení.
BRATISLAVA. Policajti ma pred pár dňami namerali pred Zvolenom, no fúkať mi nedali, čuduje sa čitateľ SME.
Aj on patrí medzi tých, ktorí sa nedávno dočítali o slovenskej novinke – povinnom fúkaní pri každej cestnej kontrole.
O zámere polície na zníženie nehôd pod vplyvom alkoholu informovali viaceré médiá. Polícia však teraz upozorňuje, že išlo o nedorozumenie.
Alkohol u všetkých vodičov začala kontrolovať iba pri plošných kontrolách zameraných na alkohol.
Na rozdiel od minulosti tak pri takýchto kontrolách musí od apríla fúkať napríklad aj mamička vezúca deti do škôlky.
„Pri kontrole diaľničných známok či technického stavu vozidla sa takáto kontrola vykoná len v prípade dôvodného podozrenia,“ vysvetľuje hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Polícia však naďalej upozorňuje na vysoký počet nehôd pod vplyvom alkoholu. Tie klesajú len pomaly napriek tomu, že vodičom, ktorí nafúkajú vyše promile, hrozí od novembra ročné väzenie.
Za prvých päť mesiacov od sprísnenia polícia obvinila 2343 takýchto vodičov.
Michal Piško