Leto sa blíži, mnohí sa chystajú na dovolenku vlastným autom. "Aký je postup pri strate technického preukazu od osobného auta počas dovolenky v zahraničí, v rámci schengenského priestoru?“ pýta sa čitateľ.
Polícia preverí, či auto nie je kradnuté
"Po zistení krádeže alebo straty dokladov od vozidla je potrebné nahlásiť to na polícii príslušného štátu. Doklad o ohlásení bude potrebné predložiť pri vystavení duplikátu dokladov v domovskej krajine. Vo všeobecnosti nie je rozdiel medzi krajinami Schengenského dohovoru a tretími krajinami," povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
"Polícia v schengenskom priestore by pri ohlásení mala preveriť podľa evidenčného čísla a výrobného čísla, či auto nie je nahlásené v pátraní," hovorí Petra Greksová z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.
Stratu dokladov musíte nahlásiť polícii štátu, kde vám zmizli, ďalší postup však závisí od pravidiel tej-ktorej krajiny.
V Chorvátku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Česku treba pri strate alebo krádeží dokladov zájsť na policajnú stanicu a udalosť nahlásiť. Policajt by mal spísať protokol o krádeži či strate. "Protokol by mal slúžiť na cestu priamo na Slovensko (nie na ďalšie aktivity v danej krajine), kde poškodený požiada o vystavenie nových dokladov respektíve duplikátov," povedala Greksová.
Vozidlo však podľa ministerstva vnútra nemôžete viesť, ak nemáte aspoň duplikát dokladov. Platí to na Slovensku, aj v cudzine.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Po Rakúsku môžete týždeň šoférovať
V Rakúsku je situácia trochu iná. Po nahlásení straty či krádeže technického preukazu na polícii dostane vodič potvrdenie. "Je platné jeden týždeň. Inými slovami - týždeň môže vodič jazdiť v Rakúsku s potvrdením o strate, krádeži," vysvetlila Greksová.
Taliani odporúčajú, aby si vodič potom, ako oboznámi políciu, dal poslať zo Slovenska na danú policajnú stanicu kópiu dokladov. Požiadať o ne môže buď priamo vlastník vozidla alebo splnomocnená osoba. Podľa Greksovej doklad od polície slúži na cestu k najbližšej vonkajšej hranici Talianska. Spolu s kópiami dokladov pri návrate na Slovensko v zásade umožní šoférovi aj tranzit cez ostatné krajiny.
Prečítajte si aj:
Jazda cez plnú čiaru je zvyčajne prejavom agresívneho šoférovania
V Grécku čakajte komplikácie
Stratu alebo odcudzenie dokladov musíte v Grécku nahlásiť na oddelení bezpečnosti, nie na dopravnom inšpektoráte. Na polícii potom vodič vyplní formulár, ktorý je vlastne čestným prehlásením o udalosti.
Vodič na základe svojho čestného prehlásenia požiada o potvrdenie o nahlásení straty alebo krádeže dokladu. Potvrdenie sa vystavuje na počkanie len v mimoriadnom prípade, napríklad keď musí súrne odcestovať, inak je to do 10 dní. Ak ide o krádež, vodič tak zároveň podá žalobu na neznámeho páchateľa.
"Potvrdenie neoprávňuje držiteľa na bežné používanie motorového vozidla. Platí len prechodnú dobu a len na území Grécka (je len v gréckom jazyku), neoprávňuje ho ani na návrat na Slovensko," upozornila Greksová.
Na cestu domov musí vodič požiadať príslušný slovenský organ o vydanie nových dokladov, respektíve o duplikát.
"Grécki policajti tiež upozornili na komplikácie, do ktorých by sa mohol dostať cudzinec bez platných dokladov o vozidle, ak by sa stal účastníkom dopravnej nehody. Poisťovňa by mu (údajne) v takomto prípade odmietla uhradiť náhradu škody," povedala Greksová.
Urobte si fotokópie dokladov
Aby ste sa vyhli komplikáciám, respektíve, aby sa vám lepšie komunikovalo so zahraničnými úradmi, urobte si ešte doma zo všetkých dokladov fotokópie. "Tie je potrebné zobrať si so sebou a uložiť na inom mieste ako originály," radí Greksová.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk