Gabo: "Som momentálne na študijnom pobyte v Dánsku a v sobotu sa mi stala nehoda v centre Kodane.
Išiel som vo svojom pruhu za vozidlom Suzuki keď sa protiidúcemu VW Passat odtrhol nezaistený príves a prešiel do protismeru. Suzuki zastavilo - rovnako ako ja. Vodič Suzuki sa však pokúsil vyhnúť zrážke s prívesom prudkým cúvaním, čím vrazil do môjho auta.
Políciu sme nevolali, bol to len takzvaný ťukanec. Všetko je však riadne zdokumentované fotkami. Mám všetky údaje, vrátane kontaktu o majiteľovi prívesu, aj o vodičovi/majiteľovi Suzuki. Obaja vodiči dosvedčili, čo sa stalo, sú ochotní spolupracovať, okrem toho boli svedkami aj pasažieri v mojom aute.
Nemám však havarijnú poistku, keďže pravdepodobne vzhľadom na môj nízky vek je taká drahá, že si ju nemôžem dovoliť. Aké kroky mám spraviť, keďže sa nehoda stala v zahraničí?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Či sa zapletiete do kolízie na Slovensku alebo v zahraničí, poisťovne odporúčajú na mieste vypísať záznam o nehode. V ňom je potrebné vhodným spôsobom označiť, kto bol vinník. Obe strany to musia potvrdiť svojim podpisom.
Správu o nehode majú k dispozícii poisťovne v celej Európe vo viacerých jazykových mutáciách.
"Nehodu zároveň nahláste do poisťovne vinníka a o spoluprácu môžete požiadať aj Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Na ich kontaktnom centre vám poskytnú presné inštrukcie ako postupovať v konkrétnom v štáte, v ktorom sa nachádzate," informoval Miroslav Chovan z poisťovne Genertel.
Slovenská kancelária poisťovateľov odporúča riadiť sa pri nehode v zahraničí týmito krokmi:
1. Požiadajte škodcu o nasledovné údaje (nahliadnite do jeho dokladov)
- jeho meno, priezvisko a trvalý pobyt
- meno, priezvisko a trvalý pobyt alebo obchodné meno a sídlo držiteľa alebo vlastníka motorového vozidla
- obchodné meno a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo uzavreté poistenie zodpovednosti číslo poistnej zmluvy
- evidenčné číslo resp. štátnu poznávaciu značku motorového vozidla a medzinárodnú poznávaciu značku krajiny registrácie vozidla, ktorým bola škoda spôsobená
- číslo zelenej karty alebo číslo poistnej zmluvy hraničného poistenia pokiaľ ide o cudzozemské motorové vozidlo škodcu (prípadne si vyhotovte kópie týchto dokladov).
Prečítajte si aj:
Otvárate dvere na ceste? Aby vám do nich nenarazil motorkár
2. S ostatnými účastníkmi dopravnej nehody vyplňte európsky formulár o škodovej udalosti tzv. Správa o nehode (pokiaľ je k dispozícií). Pokiaľ takýto formulár máte v slovenčine a ostatní účastníci dopravnej nehody v iných jazykoch, vyplňte ho v slovenčine a aj v inom dostupnom jazyku.
Ide o obsahovo zhodné formuláre. Pred oddelením originálu od kópie je veľmi dôležité formulár nielen podpísať, ale tiež zaškrtnúť vyplnené body k dopravnej nehode. Nezabudnite na plán či nákres miesta nehody, fotodokumentáciu miesta nehody a podobne.
3. Vždy k dopravnej nehode zavolajte policajné orgány. Protokol podpíšte iba vtedy, ak mu rozumiete a v plnom rozsahu súhlasíte s jeho znením. V opačnom prípade do protokolu uveďte v slovenčine svoje vlastné vyjadrenie o dopravnej nehode.
4. Zapíšte si mená a priezviská a adresy vodičov ostatných poškodených vozidiel, údaje o týchto motorových vozidlách a svedkoch dopravnej nehody.
5. S uplatnením svojho nároku na poistné plnenie a s dokladmi preukazujúcimi zodpovednosť za škodu vodiča alebo prevádzkovateľa motorového vozidla sa obráťte na poisťovateľa osoby zodpovednej za škodu prípadne na národnú kanceláriu krajiny, kde došlo k dopravnej nehode. Jej adresu, telefónne a faxové číslo nájdeme na zadnej strane zelenej karty.
6. Poisťovne zo Slovenska majú svojich likvidačných zástupcov aj v členských krajinách EÚ. To isté platí aj opačne (zahraničné poisťovne majú svojich zástupcov na Slovensku).
V prípade, ak bude slovenský občan v inom členskom štáte EÚ poškodený prevádzkou motorového vozidla členského štátu EÚ, bude mať možnosť si uplatniť svoje nároky na náhradu škody na území Slovenskej republiky voči likvidačnému zástupcovi, ktorý bol vymenovaný zahraničnou poisťovňou vinníka. Likvidačný zástupca prešetrí a uspokojí nároky slovenského občana v slovenskom jazyku.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk