Tomo: "Išiel som v smere Nové Mesto nad Váhom - Piešťany. Chodievam tadiaľ pravidelne, cestu dobre poznám. Rovná, široká a málo áut. Nemám vo zvyku chodiť rýchlo, za mestom cca 80-90 km/h. Obiehal som však Škodu Favorit v dezolátnom stave, lebo chvíľu išla 80, potom 90, potom 70 a tak dokola.
Cesta bola voľná, tak som dal smerovku a šliapol na to. Nejako som sa neudržal. Keď som zbadal na kraji odstavené policajné auto, mal som na tachometri 160 km/h a bolo neskoro. Auto mali odstavené v smere mojej jazdy a merali zrejme smer oproti, ale takisto sa mohol (policajt) v aute otočiť a namerať ma, pretože radar držal v ruke. Chcem vedieť, čo môžem čakať."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ak policajti Toma na ceste nezastavili, do 1. júla by mali veľmi ťažkú úlohu dokázať mu, že bol vodičom, ktorý prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť.
Pokutovať za prekročenie rýchlosti smú dnes len vodiča. Ak ho neprichytia pri čine, alebo nemajú nezvratný dôkaz, je vodič v podstate nepostihnuteľný.
Držiteľa vozidla môže polícia požiadať o informácie o vodičovi vozidla, ktoré namerala. Ak by ju držiteľ odmietol informovať, čakala by ho pokuta najviac 100 eur, podnikateľ by mohol zaplatiť až 3500 eur.
Kým sa vodič dobrovoľne policajtom neprizná, s istotou sa dá tvrdiť, že aj keby ho odfotografovali, ako jazdí rýchlosťou 160 km/h, žiadna sankcia ho nečaká.
Po 1. júli však bude na Slovensku platiť tzv. objektívna zodpovednosť. Za niektoré priestupky, medzi nimi aj prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, budú môcť dať policajti pokutu bez toho, aby zistili, kto šoféroval. Šek s pokutou príde držiteľovi vozidla, ktorý je zapísaný v technickom preukaze, ktorý ju môže pýtať od vodiča.
Prečítajte si aj:
Policajti zablokovali autom chodník a čakali
Predbiehať sa smie len povolenou rýchlosťou
Ani pri predbiehaní sa nesmie prekračovať najvyššia povolená rýchlosť. Vodičovi hrozí nielen pokuta, ale môžu mu zadržať aj vodičský preukaz.
Mnohí vodiči argumentujú, že auto pred nimi ide len o čosi pomalšie ako najvyššou povolenou rýchlosťou a predbiehanie podľa predpisov by trvalo dlho. Z pohľadu zákona to však nie je argument.
Predpisy treba dodržiavať nielen vtedy, keď nám to vyhovuje. Vodič nielenže nesmie predbiehať, ak by to bolo nebezpečné, ale ani nesmie prekračovať najvyššiu povolenú rýchlosť. Ak by teda musel ísť prirýchlo, pravidlá mu nedovoľujú predbiehať. A opačne, ak by chcel dodržať rýchlosť pri pomalšom predbiehaní, ani to mu predpisy nedovoľujú v prípade, že by malo predbiehanie niekoho obmedziť alebo ohroziť.
Nech to bolo pre Toma akokoľvek nebezpečné, zvolil si nie príliš vhodný manéver. Respektíve, mal predbiehať Favorita vtedy, keď išiel výrazne pomalšie, napríklad 70-kou. A mal si ustrážiť maximálku. Aj keby predbiehal auto idúce 90-kou, na prázdnej ceste to vytočiť na 160 km/h znamená len ignorovanie dopravných pravidiel iba pre zachovanie svojho komfortu - na úkor bezpečnosti cestnej premávky.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk