BRATISLAVA. Dopravná nehoda je každá nehoda, pri ktorej vznikne škoda na vozidlách a majetku vyššia ako 3990 eur. O nehodu ide aj vtedy, ak je škoda nižšia, ale vodiči sa nevedia dohodnúť, kto nehodu spôsobil a je teda vinníkom.
Dopravnou nehodou je bez ohľadu na výšku škody aj zrážka vozidiel, pri ktorej sa niekto zraní alebo zomrie, niektorý zo šoférov je pod vplyvom alkoholu či drog, prípadne sa pri zrážke poškodí dopravná značka či semafor.
„V týchto prípadoch treba zavolať políciu,“ upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Menších kolízií je viac
Ostatné udalosti v cestnej premávke podľa zákona nie sú dopravnou nehodou. Napríklad ak je škoda pri zrážke nižšia ako 3990 eur, vinník je zrejmý a svoju chybu uzná, políciu volať netreba, stačí pre poisťovňu vyplniť tlačivo Správa o nehode. V takom prípade ide o škodovú udalosť a tie sa podľa Baloghovej stávajú v našich uliciach denne.
Najčastejšie sa motorové vozidlá poškodia na parkoviskách alebo pri parkovaní v úzkych uliciach. „Vyzývame vodičov, aby v prípade, že poškodia cudzie motorové vozidlo, teda spôsobia škodovú udalosť pri cúvaní alebo pri parkovaní, o tejto skutočnosti informovali majiteľa poškodeného vozidla,“ povedala.
Ak nie je možné, aby vodič sám zabezpečil prítomnosť druhého účastníka, je potrebné upovedomiť o tejto udalosti políciu a neodchádzať z miesta. Ospravedlnením nie je ani to, ak vodič nechá za stieračom papierik s telefónnym číslom. Poškodený vodič si ho nemusí všimnúť alebo ho môže odfúknuť vietor.
V prípade, že šofér opustí miesto škodovej udalosti, poruší tak zákon o cestnej premávke. Keď polícia vypátra človeka, ktorý škodu spôsobil, udelí mu pokutu vo výške 300 až 1300 eur. Súčasne dostane zákaz viesť motorové vozidlo na jeden až päť rokov.
Prečítajte si aj:
Polícia hodnotila radary používané v okolitých krajinách a na Slovensku
Tlačivo majte vždy v aute
Poisťovne majú povinnosť vydať svojim klientom tlačivo po uzavretí poistnej zmluvy, ako aj kedykoľvek na požiadanie. Šoféri ho majú mať pri sebe.
„Často sa stáva, že v šoku po škodovej udalosti vodiči zle vyplnia tlačivo Správa o nehode, prípadne ho nemajú vôbec. Odporúčame preto nosiť ho stále v aute a najlepšie už vyplnené,“ pripomína Baloghová.
Nehodu či škodovú udalosť treba neskôr nahlásiť poisťovni – buď osobne v pobočke, alebo telefonicky. Dôležité sú termíny, „máte na to 15 dní, v prípade nehody v zahraničí je lehota do 30 dní,“ upozornil Šimon Kollár z poisťovne Wüstenrot.
Medzi chyby, s ktorými sa v poisťovniach najčastejšie stretávajú patrí, že pri dopravnej nehode nespíšu jej účastníci žiadny písomný záznam a nevyhotovia fotodokumentáciu. Často sa tiež stáva, že niektorý z účastníkov nehody (prevažne vinník) zmení názor a s odstupom času je vyhodnotenie tejto nehody, respektíve určenie vinníka nemožné.
„Neúplne vyplnené tlačivá či nedoložené doklady následne komplikujú rýchle riešenie poistnej udalosti,“ upozornil Kollár.
Ako vyplniť tlačivo
Postupujte riadok za riadkom, vyplňte údaje o sebe i o druhom účastníkovi nehody. Tlačivo nezabudnite obaja podpísať.
Píšte čitateľne
Používajte len jedno tlačivo pre dve zúčastnené vozidlá. Nie je dôležité, kto tlačivo dodá a vyplní. Rovnako nie je podstatné, ktorá poisťovňa tlačivo vydala. Pri vypĺňaní píšte tak, aby boli čitateľné aj kópie.
Urobte aj nákres
Pri vyplňovaní Správy o nehode dávajte pozor na to, že otázky v bode 8 sa vzťahujú na vaše doklady o poistení (poistenie zodpovednosti, zelená karta), otázky v bode 9 sa vzťahujú k vodičskému preukazu, v bode 10 označte miesto stretnutia, v bode 12 označte krížikom ten variant, ktorý sa týka nehody a na konci uveďte počet označených políčok a napokon v bode 13 urobte nákres nehody.
Nezabudnite na svedkov a podpis
Nezabudnite uviesť prípadných svedkov nehody, ich mená a adresy, hlavne pokiaľ sa váš názor odlišuje od ostatných účastníkov nehody.
Vyplnenú Správu o nehode podpíšte a nechajte ju podpísať aj druhému vodičovi. Kópiu odovzdajte druhému účastníkovi a originál si ponechajte vy, aby ste ju mohli odovzdať vášmu poisťovateľovi.
Tlačivo odovzdajte
Ak je to možné, po vyplnení tlačiva odfotografujte miesto nehody a rozsah poškodenia, pri oznámení nehody poisťovni nezabudnite uviesť, kde a kedy by mohlo byť vozidlo obhliadnuté poisťovňou a tlačivo odovzdajte príslušnej poisťovni.
Nezabudnite na vestu a trojuholník
Krok za krokom, ako správne postupovať po dopravnej nehode.
1. V prvom rade treba okamžite zastaviť vozidlo, vypnúť motor a zapnúť výstražné znamenie.
2. Oblečte si reflexnú vestu, až potom vystúpte z auta a použite prenosný výstražný trojuholník. Umiestňuje sa 50 metrov za vozidlom pri krajnici tak, aby ho bolo zreteľne vidieť. Na diaľnici a rýchlostnej ceste vo vzdialenosti 100 metrov za vozidlom.
3. Ak sa niekto zraní, ohláste túto udalosť polícii a podľa svojich schopností a možností poskytnite zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolajte záchrannú zdravotnú službu.
4. Zbytočne sa vo vozidle nezdržiavajte. Ak je to nevyhnutné na ošetrenie zranenej osoby alebo na obnovenie cestnej premávky, účastník môže premiestniť vozidlá. Je však povinný vyznačiť postavenie vozidiel po dopravnej nehode, situáciu a stopy.
5. Účastník nehody je povinný urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného vzniknutou dopravnou nehodou.
6. Musíte zotrvať na mieste až do príchodu policajtov, alebo sa na miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo ohlásení dopravnej nehody.
7. Bezodkladne upovedomte osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou, a oznámte jej svoje osobné údaje. Ak to nie je možné, upovedomenie a oznámenie zabezpečte prostredníctvom polície.
Najčastejšie chyby
Neprivolanie polície
Účastník nehody nezavolá policajnú hliadku napriek tomu, že si to situácia vyžaduje. Políciu treba privolať vždy, keď vznikne škoda vyššia ako 3990 eur, zraní sa alebo usmrtí osoba, uniknú nebezpečné látky, či sa poškodí cesta, alebo všeobecne prospešné zariadenie.
Požitie alkoholu
Po stresovej situácii niektorí účastníci môžu siahnuť po alkohole alebo po inej návykovej látke, aby sa upokojili. Toto však môže ovplyvniť zistenie, či požili tieto látky pred, alebo počas jazdy.
Premiestnenie vozidiel
Pohybovať s autami po nehode smú účastníci len v prípade, že je to nutné na obnovu cestnej premávky alebo na ošetrenie zranenej osoby. V takom prípade je nutné vyznačiť postavenie vozidiel po nehode, situáciu a stopy.
Neupozornenie poškodeného
Ak spôsobíte škodovú udalosť napríklad na parkovisku, tak ponechanie lístočka s kontaktom za stieračom nestačí. V prípade, že poškodeného neviete nájsť, treba to ohlásiť polícii a počkať na mieste.