SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Ako si vybrať navigáciu do auta

Navigácie morálne zastarajú podobne rýchlo ako počítače a ich doplnkové funkcie potešia len v prípade, ak ich skutočne využijete.

Navigácie zastarajú podobne rýchlo ako počítače a ich doplnkové funkcie potešia len v prípade, ak ich skutočne využijete.

Chystáte sa na dovolenku autom? Na miesto, kde ste nikdy neboli? Nie každý sa vyzná v papierových mapách, pri jazde autom sú navyše nepraktické.

Preto sa navigácie v našich vozidlách objavujú čoraz častejšie. Pokojný hlas poradí, kedy odbočiť, prípadne kedy sa preradiť do iného jazdného pruhu a satelit vysoko nad oblakmi dohliadne, aby ste neskončili niekde v poli, ale presne tam, kam ste mali namierené.

info
Ako funguje zistenie polohy?
 • Základom na sledovanie polohy je niekoľko desiatok satelitov pohybujúcich sa na obežnej dráhe našej Zeme.
 • Na určenie presnej polohy musí zariadenie na zemi prijímať signál minimálne zo štyroch satelitov.
 • Čím väčší je počet satelitov a čím silnejší je prijímaný signál, tým dokáže zariadenie určiť presnejšiu polohu.
 • Pri zlom počasí, vysokých budovách a malom počte satelitov trvá zistenie polohy dlhšie.

Stačí vám niekoľko desiatok eur

Tie najlacnejšie navigácie kúpite už za niekoľko desiatok eur. Nízka cena je pri nich dosiahnutá znížením výrobných nákladov, čo sa môže prejaviť nielen na horšej kvalite použitých materiálov.

Oveľa dôležitejšie sú mapové podklady, ktoré nemusia byť aktuálne a navigácia vás môže zaviesť na nesprávnu cestu.

Nízka cena môže výrobcovi dovoliť použiť len menej kvalitný displej. Oproti drahším modelom bude mať menšiu uhlopriečku, horšiu viditeľnosť počas slnečných dní a dotykové ovládanie bude skôr za trest.

Mapy môžu vyjsť draho

Mapové podklady tvoria veľkú časť ceny samotnej navigácie. Pri kúpe si preto dobre rozmyslite, ktoré mapy budete potrebovať a ktoré sú vám nanič.

Je zbytočné priplatiť si niekoľko desiatok eur za mapu Ruska alebo Ukrajiny, keď sa tam v najbližších rokoch určite nevyberiete.

Všímajte si aj dĺžku dostupných aktualizácií. Najlacnejšie navigácie nemusia ponúkať žiadne aktualizácie, prípadne len na krátky čas – jeden alebo tri mesiace.

Štandardom sú dva roky aktualizácií, ale nie je výnimočné naraziť na zariadenia s doživotnou aktualizáciou máp.

Tu si však podrobne prečítajte podmienky, označenie doživotné sa nevzťahuje na používateľa, ale zariadenie. A životnosť zariadenia môže byť len o niečo dlhšia ako záruka.

Neskoršie dokupovanie aktuálnych verzií máp nemusí byť práve lacná záležitosť a rok aktualizácií pre Európu vás bude stáť približne 50 eur. Nespoliehajte sa na to, že sú dostupné zadarmo na internete. Ich nelegálne sťahovanie je rovnakým prešľapom, ako sťahovanie klasického softvéru a hier.

Cennou pomôckou je TMC prijímač. Vďaka nemu dokážu navigácie z FM vysielania zachytiť informácie o zápchach a výlukách, aby vás navigovali automaticky po vhodnejšej trase.

igo.jpg

info
Na čo si dať pozor?
 • Presnosť máp je dôležitá, kupujte navigácie minimálne s dvojročnou aktualizáciou.
 • Vyskúšajte si navigáciu pred kúpou. Jednoduchosť používania oceníte v kritických situáciách.
 • Malý displej ušetrí peniaze pri kúpe, ale počas jazdy môže byť neprehľadný.
 • Navigáciu umiestnite tak, aby vám nezavadzala vo výhľade na vozovku.
 • Navigáciu nenastavujte počas jazdy, je to nebezpečné.
 • Nenechávajte ju v zaparkovanom aute. Priame slnko jej nerobí dobre a zbytočne priťahuje zlodejov.

Veľkosť displeja je dôležitá

Tie najlacnejšie navigácie majú displej veľký ako priemerný smartfón. Dokážu síce zobraziť rovnaké množstvo informácií ako ich väčšie alternatívy, ale obyčajnému vodičovi ich identifikácia zaberie určite viac času.

Väčší displej je prehľadnejší a skôr na ňom vyniknú doplnkové funkcie, ako je zobrazenie 3D terénu alebo reálnych budov. Písanie adresy na malom displeji nikdy nebude presné a hlavne zo začiatku sa pripravte na množstvo preklepov.

Dôležitá je aj intenzita podsvietenia a odolnosť proti odrazom slnečného žiarenia. Nie je nič zbytočnejšie ako navigácia, pri ktorej na slnku nič neuvidíte.

Navigujte sa hlasom

Vo väčších mestách a v hustejšej premávke môže byť pohľad na obrazovku navigácie zbytočne rozptyľujúci. Dobrá navigácia vás hlasovými povelmi bezpečne a presne nasmeruje nielen pri prejazde križovatkami, ale pomôže aj pri zaraďovaní sa do správnych jazdných pruhov.

Povely by mali byť jasne zrozumiteľné a presné. Vodič začiatočník sa môže pri nesprávnom vyhodnotení situácie pomýliť a odbočiť mimo plánovanej trasy.

Pri cestovaní s deťmi je dôležitá aj hlasitosť navigácie. Pre istotu vyberajte model, ktorý má zvukový výstup umožňujúci jeho prepojenie s autorádiom.

Ovládanie musí byť jednoduché

Pokiaľ to je možné, vyskúšajte si navigáciu pred jej kúpou. Zbytočne zložité ovládanie plné nepotrebných funkcií predlžuje nastavenie cesty.

Ak zvládnete nastavenie jednoduchej trasy aj bez návodu, budú pre vás ďalšie funkcie hračkou.

Nezabúdajte však, že navigačné prístroje sú len pomocníkmi pri vašej ceste a nenahrádzajú šoféra. Ich mapové podklady nemusia byť vždy aktuálne, a preto sa treba riadiť zdravým rozumom a neporušovať dopravné predpisy. Policajt dá totiž vždy pokutu vodičovi, nie jeho navigačnému prístroju.

ovladanie.jpg

ico

7 tipov, ako si vybrať navigáciu

1. Víkendoví vodiči

Ak šoférujete málo a pohybujete sa najmä v meste, pravdepodobne nevyužijete multimediálne funkcie, hry alebo prekladový slovník. Skôr oceníte rýchle prerátanie trasy, ktoré by malo trvať maximálne po najbližšiu križovatku.

2. Rozprávky a filmy pre rodiny s deťmi

Navigáciu s veľkým displejom a s funkciou prehrávania filmov ocení rodina s menšími deťmi. Počas dlhej cesty alebo v zápche ich môže rozprávka zabaviť a odpútať od zbytočných stresov.

3. Ak často telefonujete

Integrovaný Bluetooth pre bezpečné telefonovanie aj počas jazdy je pri drahších modeloch štandardom, ale rovnako ho môžeme nájsť už v mnohých autách nižšej strednej triedy.

4. Rýchlosť aktualizácie mapy

Na cenu navigácie má vplyv dĺžka aktualizácií máp. Pri najlacnejších modeloch je to len niekoľko dní, pri tých drahších nie je výnimočné naraziť aj na doživotnú aktualizáciu. Ak techniku meníte často, je priplácanie na tomto mieste zbytočné. O dva roky si pravdepodobne kúpite novú, lepšiu navigáciu.

5. Špeciálne verzie pre nákladiaky

Vodiči nákladných automobilov by mali siahnuť po špeciálnych verziách navigácií. Tie sú vybavené doplnkovými funkciami na vyhľadanie optimálnej trasy vzhľadom na parametre nákladného automobilu, ako sú jeho rozmery a hmotnosť.

6. Ak ste zvyknutí na mobil

Navigácia v smartfóne je cenovo najvýhodnejšia a ponúka aj najjednoduchšiu aktualizáciu máp bez nutnosti pripájania na počítač. Nové smartfóny sú vďaka viacjadrovým procesorom veľmi rýchle, čo sa odzrkadľuje na plynulom zobrazení detailných máp s množstvom 3D objektov a rýchlejšom prerátaní trasy.

7. Dôležité je ovládanie

Pre technicky menej zdatných vodičov sú dostupné navigácie so zjednodušeným typom ovládania. Namiesto množstva malých tlačidiel majú ponuku skladajújúcu sa z jednoduchých a graficky jasne rozlíšiteľných tlačidiel. Všímajte si reakcie displeja na dotykové ovládanie. To musí byť vyhodnocované presne, bez nutnosti silného zatlačenia alebo nebodaj používania dotykového pera.

ico

Zabudovaná navigácia vyjde draho

Navigáciu môžete mať zabudovanú aj priamo v aute, čo so sebou prináša niekoľko výhod. Vďaka ich pevnej montáži do palubovej dosky sú menším lákadlom pre zlodejov. Klasický navigačný prístroj môžu ukradnúť v priebehu sekundy, odobratie pevného systému by im zabralo výrazne viac času, čo so sebou prináša riziko odhalenia.

Nemusíte sa starať ani o nabíjanie a umiestnenie kabeláže a úchytky na skle. Integrovanie navigácie je doplnené aj o špeciálne ovládacie prvky, uľahčujúce nastavenie cesty.

Nevýhodou je vysoká cena, niekoľkonásobne prevyšujúca bežné navigačné zariadenia. Navyše sa pri mnohých automobiloch nedá zabudovať dodatočne, prípadne len s veľmi vysokým doplatkom. Pred kúpou auta si preto dobre premyslite potrebu integrovanej navigácie, ktorá jeho cenu zvýši minimálne o 600 eur.

Pre najnáročnejších zákazníkov bývajú v ponuke špeciálne multimediálne centrá, ktoré okrem navigácie umožňujú uloženie a prehranie niekoľkých desiatok filmov, stoviek hudobných albumov, fotografií, prípadne pripojenie zadnej parkovacej kamery. Tu sa cena môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur.

auto3.jpg

ico

Musíte byť s mobilom on-line?

Ak už máte smartfón, nemusíte si nutne kupovať navigačné zariadenie. Každý z múdrych telefónov obsahuje GPS prijímač, takže ho stačí len vybaviť navigačným softvérom, dokúpiť držiak a adaptér a poslúži vám rovnako dobre, ako navigátor – z čelného skla vám bude ukazovať cestu a hovoriť, kde odbočiť.

Najjednoduchšie si z telefónu spravia navigátor majitelia Nokií. Majú zabudovanú aplikáciu Nokia Drive, ku ktorej si môžete už len posťahovať mapy.

Telefóny s Androidom (napríklad Samsungy) a iPhony zase majú zabudované mapy od Googlu. Tie vám síce zobrazia cestu na mape aj vám ukážu, kde sa práve nachádzate, v základe ale nehovoria cestu. Potrebujete k nim internetové pripojenie, čo v zahraniční pri cenách roamingu nevyjde lacno.

Plnohodnotný navigátor spravia z iPhonov a Androidov až dokúpené aplikácie. Medzi najrozšírenejšie patrí slovenský Sygic. Jeho stiahnutie cez Apple Store či Google Market vás vyjde podľa toho, aké mapy potrebujete. Za jednu mapu zaplatíte od 12 eur, celá Európa stojí až do 50 eur.

Vlastné aplikácie majú aj Tom Tom, Navigon a iGo. Stoja od 70 do 90 eur. Peniaze budete potrebovať aj na upevnenie telefónu v aute a jeho pripojenie do nabíjačky. Pripravte si 15 až 70 eur.

ico

Satelit ukáže cestu aj turistom

Cennou pomôckou hlavne pre náročných turistov, ktorým nestačia vyznačené chodníky, je turistický navigačný prístroj. Sadne presne do ruky, je odolný proti pádom, nepriaznivému počasiu a na jedno nabitie vydrží aj celý deň.

Okrem určenia aktuálnej pozície obsahuje detailné mapy, vie zistiť presný čas, nadmorskú výšku a barometrický tlak, podľa ktorého možno odhadnúť aj blížiacu sa zmenu počasia.

V turistických navigáciách sa začínajú objavovať aj duálne prijímače, umožňujúce zistenie polohy pomocou amerického GPS alebo ruského GLONASS družicového systému.

Podobne ako v navigáciách do áut, aj tie turistické umožňujú vytvorenie a naplánovanie trasy, prípadne si už vytvorenú trasu môžete stiahnuť z internetu.

V prípade úrazu môžu navigačné prístroje zachrániť život. Presné udanie polohy ušetrí záchranárom čas potrebný na vyhľadanie zraneného, hlavne v noci a počas nepriaznivého počasia.

Športovci využívajú GPS ako zaujímavý doplnok pri svojich tréningoch. Pre smartfóny existuje množstvo aplikácií alebo virtuálnych trénerov, ktorí pomocou GPS prijímača a senzorov zaznamenajú presnú trasu, ako aj rýchlosť behu či chôdze.

Dáta zozbierané z priebehu celého tréningu dokážu okamžite vyhodnotiť a upraviť celý tréningový program. V spojení s aplikáciou analyzujúcou stravovanie môžete mať svoje kalórie pod úplnou kontrolou.

Pre profesionálnych športovcov sú dostupné aj tréningové hodinky s integrovaným GPS prijímačom. Okrem záznamu trasy dokážu monitorovať srdcový tep a po prepojení s počítačom všetky údaje zapíšu do tréningového denníka.

6 navigácií, ktoré vás môžu zaujať

Prestigio GeoVision 5700

prestigio_sm.jpg

Cena: 125 eur

Je to lacná navigácia s veľkým displejom. Dokáže prehrať multimédiá, zobraziť elektronické knihy a vo výbave má aj niekoľko hier. Za doplatok približne 10 eur je dostupná verzia s technológiou Bluetooth pre bezdrôtové spojenie s mobilom. Využíva softvér iGo Primo s mapami Európy.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

5“

Európa

Nie

Nie

30 dní

Mio Spirit 487

mio_sm.jpg

Cena: 139 eur

Cenovo dostupná navigácia je vybavená funkciou pre bezpečné telefonovanie a prijímanie dopravných informácií. Dodávaný softvér má jednoduché používateľské rozhranie s veľkými tlačidlami. Mapy Európy obsahujú podklady pre 44 štátov, aktualizácia je poskytovaná počas dvoch rokov.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

4,3“

Európa

Áno

Áno

2 roky

TomTom Via 125

tomtom_sm.jpg

Cena: 199 eur

Je model strednej triedy s veľkým displejom. Obsahuje mapové podklady Európy aj s dvojročnou aktualizáciou. Zariadenie dokáže prijímať dopravné informácie. Podpora Hands Free umožní bezpečné telefonovanie aj počas jazdy. Softvér má zdokonalené navádzanie jazdnými pruhmi.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

5“

Európa

Áno

Áno

2 roky

Navon N760

navon_sm.jpg

Cena: 226 eur

S päťpalcovým displejom, TMC, Bluetooth a FMT modulom je určený pre náročnejšieho používateľa, dá sa však prispôsobiť aj technicky menej zdatným. Obsahuje mapy s doživotnou aktualizáciou pre 43 krajín Európy a Rusko. V prípade ročnej aktualizácie je možné kúpiť prístroj o 36 eur lacnejšie.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

5“

Európa

Áno

Áno

Doživotne

Garmin nüvi 2585 TV

garmin_sm.jpg

Cena: 319 eur

Multifunkčný prístroj, ktorý okrem navigácie dokáže prehrať multimediálne súbory a vďaka DVB-T prijímaču zobrazí a dokonca aj nahrá digitálne televízne vysielanie. Má na to päťpalcový displej. Mapy Európy obsahujú podklady pre 45 štátov, aktualizáciu poskytuje na 90 dní.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

5“

Európa

Áno

Áno

90 dníDynavix Tera TIR

dynavix_sm.jpg

Cena: 447 eur

Prémiová navigácia určená pre vodičov nákladných automobilov vie vyhľadať optimálnu trasu vzhľadom na parametre nákladného automobilu, ako sú jeho rozmery a hmotnosť. Umožňuje príjem dopravných informácií, bezpečné telefonovanie a prehrávanie multimediálnych súborov.

Displej

Mapy

Hands Free

TMC prijímač

Aktualizácie

5“

Európa

Áno

Áno

3 roky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 7. Dôležitosť duševnej pohody
 8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 13 701
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 324
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 244
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 940
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 931
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 755
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 841
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


10 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


7 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Neprehliadnite tiež

Peugeot 5008

Facelift cenovej politike veľmi nepomohol.


12 h
BMW XM

S hmotnosťou vyše 2,7 tony zrýchli na stovku za 4,3 sekundy.


1. okt
Subaru Crosstrek

Konštrukčne nejde o úplne nový model.


30. sep
Renault Megane E-Tech

Fanúšikov elektromobilov môže odradiť len cena.


29. sep

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 7. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 713
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 296
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 343
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 052
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 952
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 765
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 981
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 756
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu