Ako prejsť cez križovatku, keď predpisy nedovoľujú ani len zastaviť vozidlo na priechode pre chodcov? A len vodičovi vydajú zadržaný vodičský preukaz?
Zastavenie vozidla na priechode pre chodcov
Marek: "V Rožňave, ale zrejme aj inde, sú priechody pre chodcov pri križovatkách vyznačené tak, že ak chcem ako vodič vidieť do križovatky, musím stáť na priechode. Keďže tým porušujem dopravné predpisy, čo mám vlastne robiť?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Dopravné pravidlo, ktoré spomína Marek, patrí medzi najnovšie. Schválené bolo minulý rok.
Z predpisov vyplýva, že na priechode alebo do 5 metrov pred ním nesmiete ako vodič zastaviť a ani stáť. Okrem toho, "Vodič nesmie zastaviť vozidlo na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Nezabudnite, že zastaviť a zastaviť vozidlo sú z hľadiska predpisov dva rôzne úkony.
- zastavenie je uvedenie vozidla do pokoja na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie prepravovaných osôb alebo na urýchlené naloženie alebo na zloženie nákladu,
- zastavenie vozidla je prerušenie jazdy z dôvodu nezávislého od vôle vodiča,
Niekedy do križovatky nemôžete bezpečne vojsť bez toho, aby ste zastavili vozidlo na priechode. Okolité budovy alebo stromy, či neprehľadná zákruta v blízkosti križovatky vám často nedávajú inú možnosť. V takom prípade ide o bezpečnosť cestnej premávky a tá má prednosť pred plynulosťou premávky chodcov po priechode.
Ak ale máte do križovatky dostatočný rozhľad aj spoza priechodu pre chodcov, zastavenie vozidla na priechode je priestupkom. Platí to aj v prípade, že zastavíte vozidlo na priechode pre kolónu pred vami.
Kto môže vyzdvihnúť zadržaný vodičák
Roman: "Potreboval by som poradiť ohľadom vyzdvihnutia zadržaného vodičského preukazu. Dostal som pokutu za rýchlosť, ale keďže som nemal hotovosť, dostal som šek. Ten som uhradil, no musel som odcestovať do zahraničia na služobnú cestu a nemôžem si teda osobne vyzdvihnúť vodičák na dopravnom inšpektoráte.
Môže toto urobiť za mňa rodinný príslušník, napríklad rodič? Keď príde s ústrižkom zaplateného šeku na dopravný inšpektorát, vydajú mu vodičák? A čo sa môže stať, keď si ho nevyzdvihnem do 15 dní?"
Zákon o cestnej premávke je v tomto prípade jednoznačný a nekompromisný.
"Ak páchateľ priestupku preukázateľne zaplatil uloženú blokovú pokutu v lehote, zadržaný vodičský preukaz sa mu bezodkladne vráti po tom, čo sa orgán Policajného zboru o zaplatení pokuty dozvedel. Páchateľ priestupku je na účely prevzatia zadržaného vodičského preukazu povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru," uvádza zákon.
Napriek tomu, ak niekoho splnomocníte na prevzatie vášho vodičského preukazu, a splnomocnenie potvrdí notár, polícia nemôže vyžadovať vašu prítomnosť pri prebratí vodičského preukazu.
Ak pokutu nezaplatíte v lehote, "orgán Policajného zboru vydá do 30 dní od uplynutia tejto lehoty rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu a postúpi vec na výkon rozhodnutia. Zadržaný vodičský preukaz sa vráti jeho držiteľovi až po výkone rozhodnutia," píše sa v predpisoch.
Čím neskôr pokutu zaplatíte, o to dlhšie budete bez vodičského preukazu. A ak budete otáľať dostatočne dlho, môže sa do problému nakoniec zapojiť aj exekútor.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk