Peter: "Začiatkom roka som išiel zo svojho pracoviska po Dobšinského ulici. Na križovatke s Karpatskou a odbočkou na Pioniersku ulicu sa predo mňa zaradilo vozidlo autoškoly, ktoré išlo z Koliby a smerovalo k Výskumnému ústavu zváračskému. Za mnou sa zaradilo policajné vozidlo. Autoškola išla cca 25 km/h (za volantom sedel mladý chlapec).
V protismere nebolo žiadne auto (rovná cesta, viditeľnosť výborná), rozhodol som sa preto autoškolu predbehnúť. Preto som jasne naznačil úmysel predbiehať a zapol som smerovku vľavo. Predbehol som auto pri rýchlosti 40 až 50 km/h cez prerušovanú čiaru. Potom som zapol smerovku vpravo a zaradil som sa pred vozidlo autoškoly. V protismere sa síce objavilo auto, asi prišlo z Kraskovej, ale v dostatočnej vzdialenosti na dokončenie predbiehania.
Po pár desiatkach metrov som si všimol, že vozidlo autoškoly predbehlo aj vozidlo polície, ktoré mi signalizovalo, aby som zastal. Preto som vyšiel na chodník pri Obvodnej knižnici na Pionierskej ulici.
Prvé slová policajtov ma prekvapili, lebo sa ma spýtali, či som nikdy nebol v autoškole, lebo som ju predbiehal a podľa nich žiak autoškoly musel zmeniť smer a rýchlosť. Vodič policajného auta sa ma potom spýtal, či som ochotný zaplatiť pokutu. Nakoľko som si nebol vedomý žiadneho priestupku. Toto som odmietol.
O priestupku rozhodli policajti subjektívne a do protokolu zapísali priebeh dopravnej situácie tak ako sa neudiala. Ani nevedel aká to bola autoškola, len mi tvrdil, že nemám šancu a bude to tvrdenie štyroch proti jednému (tak to povedal doslova). Takto zapísaný priestupok som odmietol podpísať, nakoľko v zápise bol len pohľad policajtov a nedali mi možnosť sa k zápisu vyjadriť.
Pri prejednávaní priestupku som sa navyše dozvedel, že policajti uviedli, že som ohrozil protiidúce vozidlo a aj preto musel žiak autoškoly robiť nimi popisovaný manéver. No nemali to od vodiča a žiaka autoškoly, ako som sa dozvedel. Lebo ich si ani nevypočuli. A to nielen na mieste, ale ich ani nepredvolali. Nemali ani žiadne vyjadrenie protiidúcich automobilov.
V odôvodnení o udelení pokuty (rozhodnutie o priestupku), kde ma uznali vinným, je napísané: ...predbiehal označené vozidlo autoškoly, pričom ten musel náhle zmeniť smer a rýchlosť jazdy, nakoľko išlo v protismere iné vozidlo.
Dostal som 60-eurovú pokutu a k tomu som musel zaplatiť aj 16 eur správny poplatok. Má zmysel sa ešte odvolávať?
Inak policajt na správnom konaní bol nepríjemný. Bol doslova zúrivý. Hovoril mi, že keby vedel, že sa budem odvolávať, dá mi rovno 200 eur a na polroka mi zoberie vodičák. Ku koncu už bol zmierlivejší a nadával na policajtov, čo sú to za babráci, keď nevedia ani zdokumentovať priestupok."
Vodič pri predchádzaní nesmie nikoho ohroziť a ani obmedziť. To, či Peter porušil toto dopravné pravidlo, sa asi nikdy nedozvieme. Videozáznam neexistuje, ani svedectvo niekoho iného ako policajtov alebo Petra.
Tak, ako policajti majú svoju pravdu, má ju aj Peter. A nedá sa povedať, koho pravda je správna.
Policajt, ktorý na správnom konaní rozhodoval o priestupku, si správne všimol nedostatočné zdokumentovanie priestupku. Podľa toho ale mal aj rozhodnúť.
Policajti svedkov odignorovali
Obvinenie vodiča bolo postavené len na tvrdení policajtov, aj keď mali možnosť získať svedkov udalosti. Napríklad, inštruktor autoškoly, ktorú Peter predbehol, by bol dostatočnou autoritou na to, aby dokázal relevantne dosvedčiť to, či sa priestupok stal alebo nie.
Ak aj autoškolu policajti nezastavili na mieste, mali si zapísať evidenčné číslo a požiadať inštruktora o svedectvo. A to isté platí aj vo vzťahu k vodičovi auta idúceho v opačnom smere.
Z toho, ako sa policajti k priestupku vodiča postavili (ich komentáre smerom k vodičovi), bolo zrejmé, že nie sú nezaujatí. Policajti sú pritom povinní zbierať dôkazy o prípade v prospech oboch strán. Ak napriek všetkému správny orgán rozhodol o vine Petra, urobil chybu.
Peter má ale možnosť sa odvolať a dokonca aj na súd. Tam by pravdepodobne policajti iba so svedectvom neuspeli.
Pomôcť môžu kamery
Ak by policajti používali vo všetkých svojich vozidlách kamery, nemohlo by sa stávať, že by vás policajt obvinil z priestupku, ktorý sa nestal. Alebo opačne, vodiči by nemali možnosť vyhovárať sa na nedostatok dôkazov, ak porušili dopravné pravidlá.
Polícia ale už niekoľkokrát potvrdila, že kamery sa v policajných autách začnú objavovať postupne a len v novokúpených. Do už slúžiacich ich montovať neplánujú. Dôvodom sú peniaze.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk