BRATISLAVA. Prehriate auto, „vriaca“ vozovka a slnko, ktoré na ceste páli priamo do očí. To je realita, s ktorou sa počas extrémne horúcich dní musí vyrovnať takmer každý vodič.
Zapnutá klimatizácia alebo otvorené okienko na aute nie sú jedinou pomôckou, ako prísť do cieľa v zdraví.
Nepite kávu, ale vodu
„U šoférov je častou chybou, že keď cítia únavu, tak ju prekonávajú pitím kávy a energetických nápojov,“ hovorí kardiológ Ivan Majerčák. Pritom by stačilo, keby namiesto toho vypili pol litra vody a hneď „by zistili, že sú čulejší a lepšie vidia“.
Lekár hovorí, že káva vodičovi pomôže len na chvíľu a okrem toho ho odvodní. Ak auto nie je klimatizované, vodiči by si mali hlavne pri dlhších cestách robiť častejšie prestávky.
Najmä pri predlžujúcich sa dňoch je pri šoférovaní problémom aj zapadajúce slnko, ktoré je najhoršie najmä na rovinatých úsekoch a nedá sa mu pri riadení auta vyhnúť.
Príkladom je úsek R 1 v smere od Nitry do Trnavy. „Čiastočne pri tom pomáhajú kvalitné polarizačné okuliare s polarizačným filtrom,“ vysvetľuje motoristický novinár SME Rasťo Chvála. Oddeľujú odlesk prístrojovej dosky aj cesty. Znamená to, že vodič vidí jej kontúry.
Šiltovkou proti slnku
Kto nemá polarizačné okuliare, tomu podľa motoristického novinára poslúži aj obyčajná šiltovka. „Šiltovkou si vie vodič slnko viac odfiltrovať.“
Pre auto môže byť nebezpečná aj prehriata vozovka, ktorej teplota sa môže vyšplhať až na šesťdesiat stupňov Celzia.
Chvála vysvetľuje, že nebezpečná môže byť najmä pre opotrebované pneumatiky, keď sa môže urobiť defekt.
Ak je auto plne naložené batožinou, vodič by mal dbať aj na to, aby bol v pneumatikách dostatočný tlak.