V uplynulých dňoch prichytili policajti aj poriadne podgurážené šoférky.
Obvineniam z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky si vyslúžila 54-ročná žena z Handlovej. Cez víkend ju zastavili policajti v meste na Partizánskej ulici. Ako informoval trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, vodička Fabie nafúkala 1,33 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte takmer 2,8 promile.
V nedeľu podvečer v katastri Liptovskej Sielnice v okrese Liptovský Mikuláš zase zastavili vodičku Seatu. Ako informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, 39-ročnej žene pri dychovej skúške zistili 1,38 mg/l alkoholu v dychu, čo je takmer 2,9 promile. Obom obvineným ženám v prípade dokázania viny hrozí až ročný trest.
Obvinenie z trestného činu a hrozba až ročného pobytu za mrežami však nie je to jediné, čo vodičov v takýchto prípadoch čaká. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov.
V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.
V každom prípade, ak je vodič podozrivý, že požil alkohol či inú návykovú látku, alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti o vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok, a to bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky. Na to vodičovi určí primeranú lehotu a počas nej mu zadrží vodičský preukaz.
Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.