Zuzanka: "Prekročila som rýchlosť pri vstupe do obce, keďže som si neskoro všimla značku. Nanešťastie tam bola policajná hliadka a mala som zaplatiť pokutu 60 eur. Keďže som nemala pri seba toľkú hotovosť, chcela som zaplatiť platobnou kartou.
Policajt mi povedal, že ak nechcem zaplatiť v hotovosti, mám sa dostaviť na správne konanie, že ma to bude stáť oveľa viac a zadržal mi vodičský preukaz. Ja som zaplatiť chcela a spýtala som sa, prečo nemôžem zaplatiť kartou. Odpovedal, že nemajú terminál.
Ak som chcela vodičský späť, musela som ísť 10 km k najbližšiemu bankomatu vybrať si peniaze a potom 10 km k hliadke. Inú možnosť som podľa neho nemala.
Má policajt právo ma posielať niekam k bankomatu (aj bez vodičského preukazu), lebo nemá terminál?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajné hliadky nie sú vybavené platobnými terminálmi, ktoré by mohli slúžiť na platenie pokút pomocou platobných kariet. V nedávnej minulosti ich polícia testovala a niektoré hliadky tak umožnili vodičom zaplatiť pokutu aj kartou.
Test terminálov podľa polície skončil úspešne, ministerstvo ale zatiaľ nevyhlásilo tender na ich nákup.
Nie je povinnosťou polície nosiť platobné terminály. Vodič musí byť v prvom rade dostatočne pozorný, aby neporušil dopravné predpisy. O to viac, ak vie, že nemá hotovosť na pokutu. Niekedy sa ale nedá zabrániť priestupku.
Postup po priestupku
V prípade, že vás policajt zastaví a obviní z priestupku, máte dve možnosti. Ak sa rozhodnete nesúhlasiť s vinou alebo s výškou pokuty, spor policajt posunie na dopravný inšpektorát na správne kanie. Súhlas s pokutou vám dáva ďalšie dve možnosti.
Ak máte hotovosť, zaplatíte a policajt vás pustí ďalej. Bez hotovosti by vám mal zadržať vodičský preukaz a namiesto neho odovzdať potvrdenie, ktoré má 15 dní slúžiť ako vodičák. Vodičský preukaz potom dostanete až po zaplatení pokuty.
Počuli sme o mnohých prípadoch, kde policajt umožnil vodičovi vybrať si z bankomatu peniaze na pokutu. Väčšinou však bankomat bol tak blízko, že vodič k nemu nemusel prísť autom.
Policajt uľahčil Zuzanke situáciu
Ak policajt dal do rúk spomínané potvrdenie, Zuzanke urobil v podstate láskavosť v tom, že jej uľahčil návrat k zadržanému vodičáku. Nemusela si ho vybavovať cez dopravný inšpektorát. Trvalo by jej možno aj niekoľko dní, kým by vodičský preukaz dostala do rúk. K tomu treba pripočítať aj čas strávený na úrade.
Je málo pravdepodobné, že by jej policajt potvrdenie o zadržaní vodičáku nedal a dovolil by jej ísť po peniaze. Ak by sa tak stalo, veľmi riskovala. Zuzanku mohla zastaviť iná hliadka a pokutovať ju až do výšky 60 eur za jazdu bez vodičáku. Do problémov by sa mohol dostať aj samotný policajt pre porušenie predpisov.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk