Peter: "Ako sa môžem odvolať, ak neurobím skúšky na získanie vodičského oprávnenia? Musí to skončiť na súde?
Zdá sa mi, že policajti udeľujú vodičáky podľa nálady. Mne napísal do záznamu v autoškole, že som zastavil na firemnom vstupe pre nákladné autá na miernom svahu ako jeden z dôvodov, prečo som vodičák nedostal.
Naštvalo ma však na poslednej tretej skúške, na jazde s policajtom, že väčšinu času počas skúšky sa hral s mobilnom, napriek tomu si všimol, že som pri preraďovaní z pravého pruhu do odbočovacieho zachytil spodnú časť plnej čiary, ktorá oddeľuje odbočovací pruh od ostatných. Je toto porušením zákona? Tiež mi kázal odbočiť do prvej svetelnej križovatky. Odbočil som na prvej križovatke, ale nie svetelnej. Môže ma za to vyhodiť zo skúšky?
Zdalo sa mi, že vôbec nebral do úvahy stres žiaka a správal sa arogantne, hoci ja som bol slušný, možno až teatrálne, ale snažil som sa to nepokaziť a napokon ma vyhodil za takéto blbosti. Kde berú policajti dôvody pre vyhodenie zo skúšky?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Neposlúchneš komisára, neprejdeš
Predpisy upravujú dôvody na neudelenie vodičského oprávnenia. Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia nám napísala, že "neuposlúchnutie pokynu skúšobného komisára je dôvodom na hodnotenie stupňom neprospel".
Vo vyhláške sa tiež píše, že vodič počas skúšky musí preukázať, že dokáže sledovať situáciu v cestnej premávke, najmä pokyny policajta a iných osôb oprávnených riadiť cestnú premávku, svetelné signály, dopravné značky a dopravné zariadenia.
V rozpore s predpismi je aj Petrovo zastavenie na vjazde do areálu firmy, ak ho zablokoval. Ak vjazd do areálu je účelovou komunikáciou, takéto zastavenie je určite priestupkom, pretože v križovatke sa na strane pripájajúcej cesty zastaviť a ani stáť nesmie.
To, že Peter pri odbočovaní zachytil kolesom časť plnej čiary, nie je dôvodom na hodnotenie stupňom neprospel, informovala Baloghová.
Do 15 dní sa môžete odvolať
Ak sa žiakovi autoškoly na skúške zdá, že ho policajt nehodnotil spravodlivo, a teda, že nič závažné nepokazil, môže proti rozhodnutiu o neudelení vodičského preukazu namietať.
"Možno sa odvolať v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia na správnom orgáne, ktorý rozhodnutie vydal. Je to uvedené aj v poučení rozhodnutia," uviedla policajná hovorkyňa. V tomto písomnom odvolaní musí vodič uviesť a popísať všetky svoje námietky.
Čo musíte zvládnuť na skúške
Vyhláška k zákonu o cestnej premávke upravuje, čo všetko má žiadateľ vedieť a ovládať, čo policajt pri skúške preveruje. Je teda možné sa na ňu pri písaní sťažnosti odvolať.
"Vo všeobecnosti platí, že ak žiadateľ nepreukáže schopnosti a bezpečné, správne zvládnutie úkonov, je hodnotený klasifikačným stupňom neprospel. Takisto v prípade, ak nastane situácia, keď pri vedení vozidla musí do riadenia zasiahnuť inštruktor," objasnila Baloghová.
Na skúške policajt hodnotí, či žiadateľ:
- dbá na bezpečnosť cestujúcich vo vozidle a bezpečnosť iných účastníkov cestnej premávky,
- vedie motorové vozidlo tak, aby jazda bola šetrná k životnému prostrediu,
- dodržiava pravidlá cestnej premávky,
- je počas jazdy schopný včas, správne a bez zásahu inštruktora alebo skúšobného komisára reagovať na situáciu v cestnej premávke,
- preukáže predvídavosť vo vzťahu ku konaniu iných účastníkov cestnej premávky,
- zohľadňuje stav cesty, poveternostné podmienky, výkon, rozmery, hmotnosť vozidla a iné okolnosti, ktoré s vedením vozidla súvisia.
- sleduje situáciu v cestnej premávke, najmä pokyny policajta a iných osôb oprávnených riadiť cestnú premávku, svetelné signály, dopravné značky a dopravné zariadenia.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk