Zákon o cestnej premávke presne určuje, kedy treba dať prednosť v jazde. Napríklad v križovatke, ak vodič prichádza z vedľajšej cesty. Ak vychádza z okraja cesty, prednosť nedáva, nesmie ale nikoho ohroziť.
V dopravných pravidlách je prednosť definovaná ako povinnosť účastníka cestnej premávky správať sa tak, aby ten, kto má prednosť, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Prednosť v križovatkách a jazdných pruhoch
Pri prejazde križovatkou, kde dopravné značenie, dopravné zariadenie alebo policajt dáva vodič na vedľajšej ceste prednosť vozidlám na hlavnej, prípadne chodcom na priechode.
V križovatke, kde prednosť neurčujú značky, je potrebné dať prednosť vozidlu prichádzajúcemu do križovatky sprava.
Aj keď odbočujete vľavo a dopravné značenie či semafory neriešia prednosť inak, nezabudnite dať prednosť vozidlám idúcim v opačnom smere jazdy.
V križovatkách končí povinnosť dať prednosť v jazde až potom, čo prejdete vzdialenejšou hranicou križovatky. Tou je "kolmica na os vozovky v mieste, kde sa pre križovatku začína zakrivenie vozovky".
Prednosť v jazde sa uplatňuje aj pri prejazde z jedného jazdného pruhu do druhého.
Prednosti v jazde v špeciálnych prípadoch
Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, má prednosť.
Prednosť dávajú aj vodiči, keď vchádzajú na cestu z miesta mimo cesty, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny.
V prípade prekážky na ceste alebo na zúženej ceste dáva prednosť v jazde ten, na ktorého strane jazdy je prekážka alebo zúžená vozovka.
Prednosť je potrebné dať aj v prípade, ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, v ktorom jazdíte vy. Aj cyklistovi idúcemu rovno musíte dať prednosť, ak odbočujete vpravo.
Prednosť má aj električka, ktorá križuje smer jazdy vozidla idúceho po jej pravej alebo po jej ľavej strane a dáva znamenie o zmene smeru jazdy.
Nesmieme zabudnúť ani na vozidlá s právom prednostnej jazdy, ktoré majú prednosť, keď majú zapnutý maják a sirénu.
Kedy vodiči nedávajú prednosť v jazde
Rozšíreným mýtom medzi vodičmi je, že pri vychádzaní z parkovacieho miesta musí dať vodič prednosť v jazde vozidlu jazdiacemu po ceste. Neprinútiť ho náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. V dopravných predpisoch to ale nemá žiadnu oporu.
Zákon o cestnej premávke vyžaduje od vodiča vychádzajúceho od okraja cesty alebo chodníka (to je aj každý vodič, ktorý vychádza z akéhokoľvek parkoviska), aby neohrozil ostatných účastníkov cestnej premávky. Takýto vodič prednosť ale nedáva.
Zatiaľ čo pri prednosti vjazde sa za porušenie dopravných pravidiel môže považovať aj obmedzenie iného v jazde, pri vychádzaní z parkovacieho miesta len ohrozenie iného vodiča alebo chodca.
Niektorí možno budú chcieť argumentovať tým, že v prípade parkovísk to neplatí, pretože sú podľa ich slov miestom mimo cesty. Zákon o pozemných komunikáciách však považuje každé verejné parkovisko za súčasť cesty.
Prednosť v jazde nedávajú ani vodiči, ktorých predbiehajú. Namiesto toho majú povinnosti neohroziť či neobmedziť. Platí to aj pre prípad predbiehajúceho.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk