ORECHOVÁ POTÔŇ. Skúsiť zrealizovať preteky v areáli výcvikového centra školy šmyku nie je ani nová, ani prevratná myšlienka.
AutoSlalom už od druhej sezóny v roku 2007 navštevoval podobný areál v Matadore Púchov. Tieto areály sú pre slalom mimoriadne vhodné. Poskytujú jazdcom dostatok miesta, výbehové zóny a dobré zázemie.
Po celý deň pretekov AutoSlalom AUTOGLYM sa na oblohe nezjavil ani mrak. Horúčava všetkých pekne vyžmýkala. agresívne priame slnko, teploty celý deň nad 33oC a vzduch prakticky bez vánku.
Trať vyžaduje výkon
Na veľké prekvapenie jazdcov i organizátorov, nie okruh SlovakiaRingu, ale práve trať vo výcvikovom centre silu a dynamiku auta preverí najviac. Úspech je tu, viac ako inde, podmienený veľkým výkonom.
Viackrát tu totiž musí auto šprintovať z nízkej rýchlosti do 40 km/h na vyše 120 km/h. To chce kone a krútiaci moment. Mnoho slalomárskych áut ide smerom odľahčovania a úprav podvozka. To je úplne v poriadku.
AutoSlalom má trate, ktoré vyhovujú ľahkým a malým autám. Pre pestrosť jazdenia a miešanie poradia je to ideálne. Rýchlejšie trate vyhovujú väčšine. Seriál a jeho jazdci sa za 5 rokov veľmi posunuli a trate, ktoré sa jazdia na najnižších prevodoch do 50 km/h už AutoSlalom prakticky nenavštevuje.
Vysoké teploty niekoľkých dní pred podľa všetkého odradili viacerých predregistrovaných. Záujem o tieto preteky prejavilo 89 jazdcov, na čiaru sa postavilo o 12 menej. Pozrite si, ako prebehli boje v jednotlivých triedach.
S1 do 1400 ccm
V najmenšej kubatúre sa na mieste zapísalo desať jazdcov. Prvé miesto si celkom tradične odniesol mimoriadne šikovný jazdec Zoltán Lovász na Peugeote 106 Rally. Na rovnakom aute štartoval aj Zolov brat Kristián. Ten tretím miestom potvrdil rodinnú DNA vhodnú na motoršport.
Medzi súrodencov sa dokázal pretlačiť stále lepšie jazdiaci Michal Krajčovič na Opeli Corsa B. Za povšimnutie stoja výkony chalanov sedlajúcich Škodu 130 Rapid. S týmto technicky zastaraným a nešportovým náradím sa Jánovi Stachovi a Milošovi Malárikovi podaril pekný kúsok. Dostali sa na 4. a 5. miesto v triede.
S2 do 1600 ccm
Trieda jednašestiek mala symbolicky šestnásť jazdcov. Dá sa povedať, že táto trieda patrí dvom značkám: rôznym verziám Hondy a Citroenu Saxo VTS.
Farby francúzskej produkcie z 90. rokov hájil Michal Novák, ktorému sa tu podarilo vyhrať. Na druhé a tretie miesto zasadli japonské mašiny pod vedením Juraja Kóssiho na modeli Civic Vti a Tomáša Komára na CRXe.
Následne 4. a 5. miesto obsadili znova modely Saxo VTS a až 6. miesto dokázal obsadiť VW Lupo v rukách Mariána Petríka.
S3 do 2000 ccm
Naozaj pestré to býva v triede do dvoch litrov. Viac modelov áut malo nielen výkonný motor, ale aj dobrý podvozok, brzdy a neboli zbytočne ťažké.
Honda Civic TypeR je skvelý príklad a v rukách Eda Bednárika pravidelne útočí na prvé priečky. Edo bol schopný konkurentom ujsť v súčte dvoch jázd až o šesť sekúnd.
Na II. mieste preteky skončil ostrieľaný jazdec Vlado Okáli na Renaulte Clio Sport a tretí na bedni stál Peter Granát s Nissanom Almera GTi.
S4 nad 2000 ccm
Triedu S4 na SlovakiaRingu navštívilo pätnásť jazdcov. Kráľom tejto kategórie je celú sezónu Michal Žiak na Mitsubishi Lancer EVO VIII. Aj tu dokázal absolútnu prevahu a druhému najlepšiemu jazdcovi naložil vyše jedenásť sekúnd!
Tým strieborným v sa stal Vašo Faltus na K1 Attack. Vašo na tomto aute jazdil vôbec po prvýkrát. Attack si spolu s Mišom Hrabovecom (skončil 4.) prenajali od neďalekej agentúry Race4Slovakia.
Na tretie miesto sa aj vďaka prepĺňaniu dostal Braňo Goga na Honde S2000 turbo. Obdiv si zasluhuje Fero Hanzel na BMW 325i E30. Húževnatý slalomár na pekne zachovalom štýlovom BMW tu dosiahol svoj doposiaľ najlepší výsledok.
SS2 do 1600 ccm
V menších slalomových špeciáloch do pretekov vstúpilo spolu desať jazdcov. Kategóriu vyhral Pepa Bednařík. O necelých 5 sekúnd za ním zaostala spomínaná Lucka Červenková, ktorá si tak prišla pre druhú trofej na jedných pretekoch. Rovnako s dvoma pohármi odchádzal z akcie aj mladý Štefan Demeter.
SS3 nad 1600 ccm
Veľkých špecialistov na slalome bolo štrnásť. Dlhomesačnú šnúru víťazstiev Tondu Červenku tu prelomil mimoriadne rýchlo a presne jazdiaci Aleš Hreha na Honde S2000 turbo.
Aleš nielen vyhral preteky v absolútnom poradí, zároveň aj stanovil rekord trate s časom 1:38,173. Keďže organizátori odhadovali najlepšie časy na trati na cca 1:45, a tie viacerí jazdci prekonali, tieto časy všetkých v areáli ohromne prekvapili.
Tonda Červenka na Peugeote 205 GTi chlapsky bojoval, aj keď na tejto trati špeciálne jeho atmosférickému štvorvalcu chýbal výkon. Tretie miesto si zaslúžil Jindra Cetkovský na Subaru Impreza GT.
D – dámy
Veľké teplá asi robia dievčatám horšie ako chalanom. Na tieto preteky prišli len dve dievčatá, takže vyhraté to mali už na registrácii.
Výrazne lepšia bola na trati ostrieľaná Lucka Červenková na Saxe VTS. Jana Cintulová veľmi dobre vedela, že Suzuki Ignis sa s ostrým citrónom nemôže porovnávať, to jej však na radosti a chuti pretekať vôbec nič nevzalo.
J – juniori
Mládežníkov bolo na pretekoch tiež podpriemerne. Päť záujemcov o trofej na začiatku dňa celkom presne poznalo svoje možnosti a adekvátne pozície. Pekné je, že napriek tomu bojovali.
Aj motoršport patrí k nevyspytateľným športom. Už v tréningu došlo na ostrom Saxe VTS bratov Hrobovcov k neodstrániteľnej poruche. To z bojov v triede J vyradilo veľmi rýchleho Martina Hrobu.
Priestor využili bratia Demeterovci na Suzuki Swift GTO. Štefan porazil Mateja o celé štyri sekundy a tretie miesto si vzal Stano Pecha na VW Polo.
Podrobnejšie výsledky jednotlivých pretekov, fotogalérie a videoklipy nájdete na www.autoslalom.sk.
Autor: mc