BRATISLAVA. Nissan ako značka nebude nováčikom v londýnskych uliciach, pretože ikonou mesta bol čierny taxík LTI FX4 Fairway. Maskot ulíc bol vybavený 2,7litrovým vznetovým motorom TD27, ktorý patril medzi spoľahlivé ale zrejme nie najúspornejšie motory.
Nové taxi Nissan NV200 vychádza z dodávky NV200, ktorá medzičasom získala popularitu na mnohých trhoch, pretože doteraz sa stihlo z novinky predať v 40 krajinách viac ako 100 000 kusov.
Novinka predstavená Nissanom bola od počiatku stavaná na prepravu ľudí v meste a s cieľom zvládnuť veľký nápor. Londýnske taxíky totiž denne prevezú 300 000 ľudí.
Ľahké nastupovanie a USB
Model NV200 prekonáva bežné modely áut používané na taxíky v počte miest a pohodlnom nastupovaní na nízku podlahu. Dnu sa vmestí pohodlne päť dospelých osôb - tri na zadné sedadlá a ďalšie dve na sklopné sedadlá umiestnené proti smeru jazdy.
Predné sedadlo pre cestujúceho nahradil batožinový priestor. Asi najdôležitejšou súčasťou taxíka sú posuvné bočné dvere.
Umožňujú ľahké nastupovanie a neohrozujú chodcov alebo cyklistov tak, ako v lacnej talianskej komédii. Cestujúci si môžu počas jazdy cez zabudované USB nabiť svoj smartphone, ktorý sa tak rád vybíja.
Osvedčený diesel
Nová naftová verzia taxi Nissan NV200 má byť lacnejšia, ako súčasný model Londýnskej taxislužby. O pohon taxíka sa stará osvedčený motor, ktorý už na seba zarobil a taxíku bude stačiť.
Ide o koncernový štvorvalec 1.5 dCi 81 kW (110 koní) so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Jeho spotreba bude polovičná so súčasných taxíkov a logicky poklesnú aj emisie.
Za jeden rok tak vodič londýnskeho taxi NV200 vynaloží o 700 libier menej na palivo. V dohľadnej dobe začnú testovať aj plne elektrickú verziu postavenú na technickom základe modelu Leaf. Po úvodných testoch a budovaní infraštruktúry by mali elektrické taxíky zaplaviť Londýn v roku 2020.