Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural stúpne na úroveň 1,590 eura za liter, priemerná cena nafty dosiahne 1,455 eura za liter.
Čakajú nás historicky najvyššie ceny. Znovu
Po zdražení sa ceny benzínov priblížia k historicky najvyšším cenám na rozdiel 1,5 centu za liter. Nafte budú chýbať na dosiahnutie najvyšších cien v histórii 2,5 centu za liter. V apríli sme pritom tankovali najdrahšie od kedy sa na Slovensku predávajú pohonné látky.
Príčinou zdraženia v našej krajine je rast cien benzínov a nafty na burze v Rotterdame. Tá je rozhodujúca pre vývoj cien pohonných látok na svetových trhoch.
Len za posledný týždeň zdraželi benzíny na burze približne o 4 centy za liter, nafta približne o 1,5 centu za liter.
Kým na Slovensku sa k rekordom ešte len blížime, v Rotterdame ich benzíny už dosiahli. Nafta na ich prekonanie potrebuje ešte ďalších 1,5 centu za liter, v tomto roku je tam však najdrahšia. Je teda veľmi pravdepodobné, že za liter 95-ky budeme čoskoro znovu platiť v priemere viac ako 1,6 eura za liter a cena nafty prekoná hranicu 1,48 eura za liter (tohtoročný a zároveň historický rekord).
Pozrite si, za koľko sa predávajú pohonné látky na Slovensku
Svet sa spikol proti znižovaniu cien
Za rastom cien benzínov a nafty vo svete sa skrýva niekoľko faktorov. Kurz eura voči doláru sa oslabuje. Ceny ropy pritom v dolároch za barel rastú tak, že pokles kurzu eura to nedokáže kompenzovať.
Stále nie je zažehnaný problém s Iránom a informácie o potenciálnom útoku na túto krajinu znižovaniu cien ropy a ropných produktov nepomáha. Problémy s ekonomikami eurozóny takisto neprispievajú k pokoju na medzinárodných trhoch. Obchodníci v súčasnosti preferujú investície do komodít, čo zvyšuje ich hodnotu.
Okrem toho, do pohonných látok sa primiešavajú biopalivá. Ich hodnota v súčasnosti veľmi rastie, pretože po suchách sa očakáva nedostatok poľnohospodárskych plodín, z ktorých sa biopalivá vyrábajú.
Čaká nás pesimistická budúcnosť?
V minulosti sa v tomto ročnom období objavovali v Mexickom zálive hurikány, ktoré tam ohrozovali a neraz aj poškodili ropné plošiny a rafinérie. Ak by sa existujúcim problémom pridali, vôbec by nebolo vylúčené tankovanie najpredávanejších pohonných látok (95 Natural a nafta) za viac ako 1,75 eura za liter.
To by sme sa ale dostali do situácie, kedy by museli zasiahnuť štáty napríklad znížením spotrebných daní, alebo zrevidovanie pravidiel obchodovania na svetových trhoch. V opačnom prípade by vysoké ceny nepríjemne zasiahli ekonomiky mnohých štátov.