Pri ochrane seba a svojho majetku nesmiete zabúdať na právo na súkromie ostatných.
Ladislav: "Potreboval by som informácie ohľadom čiernej skrinky (kamerového systému na sledovanie dopravnej situácie pred a za autom). Môžem takýto systém namontovať do auta?
Potrebujem nejaké označenie, že sa deje video záznam a tieto dáta sa ukladajú?
Ak stretnem agresívneho vodiča ktorý ohrozí buď mňa alebo iného účastníka cestnej premávky, môžem tieto dáta (video, zvuk, vlastná rýchlosť, gps súradnice) použiť proti tomu vodičovi, i keď sa nestane dopravná nehoda?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Vo vozidle je možné použiť len schválené zariadenia (systémy, komponenty alebo samostatné technické jednotky), ktoré sú označené príslušnou schvaľovacou značkou, čím je potvrdené, že tieto spĺňajú stanovené technické požiadavky a ich montážou na vozidlo nebudú porušené príslušné predpisy týkajúce sa prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách," vysvetlil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Pri montáži a používaní systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek, ktoré majú byť súčasťou vozidla, ako napríklad kamerový systém, ktorý je určený na monitorovanie dopravnej situácie pred a za vozidlom, je podľa hovorcu rozhodujúce, k akému zásahu do technických súčastí motorového vozidla montážou uvedeného zariadenia dochádza.
„Ak je uvedené zariadenia napájané z 12V zásuvky, ktoré sú dnes už bežnou súčasťou vozidiel, takéto zariadenia nepodlieha schváleniu podľa zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Ak však jeho montážou dochádza k zásahu do elektroinštalácie alebo iných konštrukčných častí vozidla, je potrebné, aby takéto zariadenia bolo schválené podľa uvedeného zákona,“ informoval Kóňa.
Problém môže byť výhľad a nahrávanie bez súhlasu nahrávaných
Ladislav nesmie tiež zabudnúť na to, že podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.
Ani s vyhotovením videozáznamu to nebude jednoduché. "Ak niekto vyhotovuje videozáznam o konkrétnej osobe, napríklad pri rozhovore pri vozidle, musí jej to oznámiť, prípadne si vyžiadať jej súhlas. V prípade verejných činiteľov napríklad policajta pri dokumentovaní priestupku osoby, ktorá má vo vozidle takýto systém, musí táto osoba policajtovi oznámiť, že priebeh kontroly bude zadokumentovaný," upozornila hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
Polícia vyhodnotí, či sa dá video použiť ako dôkaz
Ak by Ladislav natrafil na agresívneho vodiča, ako spomínal, môže sa obrátiť na políciu. "Každý občan môže oznámiť spáchanie priestupku orgánu Policajného zboru a doložiť o tom dôkazný prostriedok. Príslušný správny orgán začne konanie a vyhodnotí predložený dôkaz," vysvetlila Baloghová.
Dala však do pozornosti článok 26 ústavy, ktorý hovorí, že "aj pri výkone základných práv je prirodzene nutné rešpektovať základné práva a slobody toho, o ktorom sa informácie získavajú, vrátane jeho práva na súkromie, práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti a mena, ako aj práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe. Ak by preto v dôsledku výkonu základného práva na informácie došlo k zásahu týchto práv, každý postihnutý má právo sa brániť použitím ktoréhokoľvek zo zákonných prostriedkov ich ochrany upravených v § 13 občianskeho zákonníka".
TIP: Pozrite si recenzie na kamery do auta.
Záznam musíte zničiť do siedmich dní, ak neodhaľuje priestupok
Obrátili sme sa aj na Úrad na ochranu osobných údajov, aby sme zistili, ako je to s použitím kamerových záznamov.
"Priestor prístupný verejnosti (napríklad cestná komunikácia) možno monitorovať pomocou videozáznamu alebo audiozáznamu len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo narušenia bezpečnosti štátu, a to len vtedy, ak je priestor zreteľne označený ako monitorovaný," povedala Zuzana Valková, vedúca odboru legislatívno-právneho registra a zahraničných vzťahov.
Vyhotovený záznam možno použiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch.
"Ak vyhotovený záznam nie je využitý na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ten kto ho vyhotovil, ho zlikviduje najneskôr v lehote siedmich dní odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom bol záznam vyhotovený," dodala Valková.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk