Každý, kto sa po jej užití podrobí dychovej skúške, nadýcha až deväťkrát nižšiu hodnotu ako bez nej, napísal portál auto.idnes.cz.
Aktivisti sa snažia o to, aby bola pilulka zakázaná. Podľa nich je totiž vzhľadom k vysokej účinnosti nebezpečná.
Arthur Kibble, ktorý pilulky v Spojenom kráľovstve predáva cez internet, argumentuje slovami: "Každý to robí. Parkovisko je vedľa každej krčmy, do ktorej idete," povedal serveru Daily Mail. Pre bojovníkov za bezpečnosť na cestách sú však tablety "nebezpečné a hlúpe".
Predajca: pilulky chránia pečeň a obličky
Na britských cestách ročne zomrie okolo 280 ľudí pre šoférovanie v podnapitom stave. "Radi by sme vyzvali ľudí, aby tento produkt ignorovali. A tých, ktorí ho predávajú, aby ho okamžite predávať prestali," povedal hovorca Kráľovskej spoločnosti pre prevenciu úrazov na cestách Kevin Clinton. Podľa neho tableta môže podporovať ľudí v presvedčení, že s alkoholom v krvi za volantom sa im nemôže nič stať.
Predajca z Birminghamu si za svojím výrobkom aj napriek tomu stojí. "Neobhajujem motoristov, ktorí sa opijú do nemoty a potom šoférujú, ale tableta pomáha najmä psychike. Poskytuje určitú ochranu pečeni a obličkám a vodič je tak pod väčšou kontrolou," povedal Kibble.
Liek údajne zamaskuje aj 5 veľkých pív
Ten tiež uvádza, že tablety zabraňujú vstrebávaniu alkoholu zo žalúdka a hrubého čreva do krvného obehu. Vedci vraj potvrdili, že vďaka tomu je výsledok merania alkoholu v krvi podstatne odlišný. Vodiči, ktorí si pred a po požití alkoholu vezmú alcopal, tak teoreticky môžu podľa Kibblea vypiť kľudne aj päť pollitrov piva bez toho, aby alkotester čokoľvek zaregistroval.
"Tieto čísla treba brať s veľa veľkou rezervou," hovorí Jaroslav Zikmund, súdny znalec z odboru toxikológie z pražskej nemocnice Na Bulovce. "Liek snáď môže oddialiť nástup hladiny alkoholu v krvi, ale jeho nárastu rozhodne nezabráni. Vlastne to funguje podobne ako rozdiel medzi pitím alkoholu na lačno a po výdatnom jedle."
Na možnosť, že by alkotester po piatich veľkých pivách nič neukázal, sa už súdny znalec pozerá vyložene skepticky. "V Anglicku snáď, navyše by vodič musel piť naozaj pomaly. Ale nezabudnime, že tam majú povolenú hladinu alkoholu v krvi vo výške 0,8 promile. Nižšiu hladinu teda alkotester vôbec nemusí ukázať. Ale u nás už by mohol mať vodič veľký problém, "hovorí Zikmund.
Polícia v Británii sa nespolieha len na merače
Policajti v Británii neberú pri kontrole do úvahy len hladinu alkoholu nameranú alkotesterom. Zameriavajú sa aj na správanie vodiča alebo alkoholické výpary. Dychová skúška je jedným zo širokej škály dostupných nástrojov, ako dokázať to, že si vodiči pred jazdou uhli.
"Každý na alkohol reaguje inak, preto je ťažké povedať, či to človek prehnal, alebo nie. Naša výzva je preto jasná: najlepšie je pred riadením nepiť vôbec," uviedol šéf dopravnej policajnej jednotky vo West Midlands Chris Edwards. "Ak šoférujete pod vplyvom, chytíme vás," dodal výstražne.
Autor: idnes.cz