BRATISLAVA. Objektívna zodpovednosť nám pomôže v boji proti cestným pirátom, sľuboval minister vnútra Robert Kaliňák.
Polícia, ktorej nový inštitút umožňuje postihovať porušenia predpisov i bez toho, aby auto zastavili, však za dva mesiace neposlala poštou jedinú pokutu.
V pláne je 150 radarov
„Sústreďujeme dáta, ktoré budeme vyhodnocovať, aby sme zistili, či technika, ktorú využívame, vyhovuje,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
V praxi to vyzerá tak, že policajti priestupky zaznamenávajú na súčasné, prevažne mobilné radary a údaje o držiteľoch áut k nim manuálne priraďujú v kancelárii. Akú dosahujú úspešnosť, polícia nespresnila, pokuty však zatiaľ neposielajú.
Časom by mal byť systém plne automatický. Polícia plánuje po Slovensku rozmiestniť 150 stacionárnych radarov, ktoré budú záznamy o priestupkoch automaticky odosielať na dopravný inšpektorát.
Investície odkladajú
Prvé merače už na diaľnici D1 pribúdajú, nepatria však štátu. Testujú ich súkromné firmy, ktoré čakajú na vypísanie zákazky.
Ministerstvo plánuje na projekt vynaložiť až 41 miliónov eur, okrem techniky chce vybudovať aj centrálny dopravný inšpektorát.
Hoci pri schvaľovaní zákona ministerstvo rátalo, že objektívna zodpovednosť prinesie už na budúci rok 18 miliónov eur, investície sa zatiaľ odkladajú.
Ministerstvo peniaze nemá a zisťuje, do akej miery dokáže posielať pokuty poštou aj pri súčasnej technike.
„Počkáme si na vyhodnotenie dát a potom zvážime ďalší postup. Všetko však bude závisieť od množstva finančných prostriedkov,“ povedala Lucia Garajová z tlačového odboru ministerstva.