SME
reklama

Miešali sme palivo do formuly F1

Pohonné látky, ktoré čerpajú formuly v pretekoch F1, by ste mohli tankovať aj do osobných áut. Potvrdil nám to výrobca pohonných látok.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

Spoločnosť Shell Slovakia nás pozvala do laboratórií v Hamburgu, kde testujú pohonné látky a mazivá. Overujú ich nielen v chemických laboratóriách, ale aj v dielňach plných motorov a na reálnych vozidlách.

Vyskúšali sme si tiež namiešanie paliva pre formulu F1.

Bezpečnosť je prvoradá

Najskôr sme absolvovali bezpečnostnú prednášku o tom, že v celom areáli sa nesmie fajčiť a manipulovať s otvoreným ohňom. Pochopiteľne, kdekoľvek ste mohli natrafiť na barely s chemickými látkami, často s horľavými, na rúry vedúce z jednej budovy do druhej. O chemických laboratóriách nevraviac.

Aj iskra by pri istých koncentráciách horľaviny vo vzduchu mohla narobiť veľký problém.

Ukázali nám symboly pre zákaz vstupu bez vyzvania alebo pre zákaz fotografovania. Tu ale urobili niekoľko výnimiek. Pustili nás takmer všade a fotiť či filmovať nám dovolili čokoľvek.

Museli sme sa prezuť do topánok, ktoré nevytvárali statickú elektrinu. Vážili snáď tonu. Chvíľu sa v nich chodiť dá, ale po celodennej prehliadke, keď sa prezujete do vlastnej obuvi, máte pocit, akoby ste lietali.

Obliekli sme si biele plášte, dostali bezpečnostné okuliare a vyrazili sme do chemických laboratórií.

Prémiové palivá sú drahšie ale čistia

Pracovníci Shellu nám v laboratóriách predstavili nové prémiové palivá označené ako V-Power Nitro Plus. Slovensko bolo jednou z prvých krajín, kde sa začali predávať. Nahradili predchádzajúcu generáciu.

Ukázali nám rôzne grafy, podľa ktorých majú lepšie parametre nielen v porovnaní so svojimi predchodcami ale aj v porovnaní s konkurenciou. S akými palivami konkurencie ich porovnávali sme sa ale nedozvedeli. V každom prípade, samotné vlastnosti vyzerajú atraktívne.

Prémiové palivá, nech ich vyrába ktokoľvek, majú za úlohu napríklad čistiť motor z vnútra od usadenín, znižovať trenie a podobne. Cieľom je zvýšiť výkon u vozidla na úroveň, aký malo, keď bolo nové.

Hókusy - pókusy

Shell sa pochválil tým, že kým ich predchádzajúca generácia prémiových palív dosiahla očakávaný účinok po štyroch - piatich tankovaniach, dnes pôsobí po prvom načerpaní. Ako ukážku nám predviedli niekoľko pokusov. Na zanesený ventil motora naliali malé množstvo paliva. Videli sme, ako sa usadeniny rozpúšťali a ventil sa čistil. Okom sa ale nedalo zistiť, akú tekutinu použili.

Ukázali nám tiež pokus, ktorý dokazoval to, že usadeniny pôsobia na vstrekované palivo do valca v motore ako špongia. Čistý ventil obliaty benzínom horel takmer neviditeľným ohňom ani nie sekundu. Ventil zanesený usadeninami horel žltým plameňom niekoľko sekúnd.

04.jpg
Vľavo je čistý ventil motora, v pravo je zanesený spalinami.

Namiešali sme palivo pre formulu F1

Presunuli sme sa do ďalšieho laboratória, kde sme mali za úlohu namiešať najvýkonnejšie možné palivo do formuly F1. Začali sme virtuálne.

Majú na to počítačový program. V ňom sa pridávajú a uberajú jednotlivé zložky paliva tak, aby mohol motor formule dosiahnuť najvyšší možný výkon. Zároveň ale sledované parametre namiešaného paliva nesmú prekročiť určené hodnoty.

FIA ako organizátor formule F1 určila, že do formule sa smú čerpať len pohonné látky, ktoré sú porovnateľné s bežnými palivami predávanými na čerpacích staniciach. Každá nepovolená odchýlka môže znamenať pre tým F1-ky diskvalifikáciu.

Nám sa podarilo dosiahnuť výkon 730,2 koní. Z prísad, ktoré sme mali virtuálne k dispozícii, by sa nám vraj viac ako 735 koní nepodarilo dosiahnuť. V porovnaní s ostatnými sme ale boli najlepší, keďže ako jediným sa nám podarilo prekonať hranicu 730 koní.

Keďže sme boli úspešní, našu zmes sme si mohli namiešať aj v skúmavkách. Odniesť nám ju ale nedovolili. Vliali ju do kanistra a vraj ju budú testovať. Možno na niektorej z veľkých cien F1 ju natankujú do formule.

Dielne plné motorov

Okrem chemických laboratórií nám v Hamburgu ukázali aj dielne plné motorov vymontovaných z áut, z motoriek či z lodí. Niektoré boli rozobraté do poslednej súčiastky, iné boli pripravené na testovanie palív alebo mazív.

Boli pripevnené na plošine, ktorá tlmila vibrácie a pripojené na prívod paliva a vývod výfukových splodín. Okrem toho tam boli rôzne senzory, ktoré zaznamenávali parametre od výmyslu sveta. Po testovaní motor zvyčajne rozobrali, aby mohli zistiť, ako palivo alebo mazivo pôsobilo na motor, aké usadeniny po sebe zanechali a podobne.

V ďalších dielňach mali na prístroje pripevnené skutočné autá. Tie nechávali "jazdiť" aj celý deň na mieste, aby nazbierali všetky potrebné údaje. Jedným takým autom bol aj Volkswagen Polo.

Palivo nedostávalo z nádrže v aute. Z auta viedla trubička, ktorá bola pripojená na nádrže vonku. Aby mohli za jazdy meniť palivo a testovať jeho vplyv na vozidlo. A aby boli podmienky veľmi podobné skutočnosti, pred autom je namontovaný vzduchový tunel, ktorý simuluje vplyv vzduchu na idúce auto.

Robot testuje autá, motorky ľudia

Na mieste vodiča "sedel" robot s tromi nohami, jednou rukou a ako nám povedal zamestnanec laboratória, pre istotu bez hlavy. Prostredníctvom neho môže auto "jazdiť" aj v čase mimo pracovnej doby. Takto vedia testovať aj ťahače kamiónov.

Motorky testujú s reálnym vodičom. Najprv sme na vlastné uši počuli a potom aj videli, ako motocykel vytočili do maximálnych otáčok pri najvyššom prevode a potom postupne preraďovali nadol až úplne zastavili. Motorka pri tom stále na mieste.

Na záver sme sa dozvedeli, že palivá či oleje testujú aj v reálnej premávke. Zamestnanci na to majú k dispozícii slušný autopark. Ich povinnosťou je ale jazdiť stále tú istú trasu v okolí laboratórií. Niekedy ale potrebujú najazdiť veľa kilometrov a vtedy sa neraz testovaný motorový olej dostane aj do vozidiel zamestnancov laboratórií.

Cestu do laboratórií hradila spoločnosť Shell Slovakia.

05.jpg
Časť autoparku pripraveného na testovanie pohonných látok a mazív.
ico

Kedy sú pohonné látky prémiové

Akékoľvek palivo, či je to benzín alebo nafta, zanecháva po spálení v motore usadeniny. Tie znižujú výkon, znižujú akceleračné schopnosti vozidla, auto môže mať problémy so štartovaním za studena.

Výrobcovia motorových palív preto do benzínov alebo nafty pridávajú aditíva a vznikajú prémiové palivá. Je to mix doplnkových chemických látok, ktoré do palív pridávajú v malých množstvách. Majú za úlohu riešiť problémy, ktoré benzíny a nafta v motore spôsobujú.

Aditíva čistia vnútro motora od usadenín, zlepšujú vstrekovanie paliva do valcov, mažú steny valcov a znižujú v ňom trenie. V niektorých prípadoch to dokonca znamená zvýšenie výkonu, v iných nižšiu spotrebu.

Prémiové palivá majú nevýhodu: sú drahšie ako štandardné. Ak ale chcete mať motor z vnútra čistý, odporúčame vám raz za čas natankovať prémiové palivo. Nie je pritom podstatné, od ktorého predajcu, keďže rozdiely vo vlastnostiach nie sú až tak veľké. Pomôže vám to v budúcnosti znížiť náklady na servis motoru auta.

Neexistuje kvalitnejší benzín alebo nafta

Nech tankujete na Slovensku na čerpacích staniciach OMV, Shell, Lukoil, Slovnaft, Jurki alebo inej, s najväčšou pravdepodobnosťou si do nádrže auta lejete pohonnú látku vyrobenú v bratislavskej rafinérii. Vzťahuje sa to dokonca aj na prémiové palivá.

Každý predajca si spočíta, či sa mu oplatí doviesť síce vlastné palivo zo zahraničia alebo z blízkeho zdroja. Benzín alebo nafta ako palivo je všade rovnaké a musí spĺňať európske normy.

Štandardný benzín (alebo nafta), ktorý nemá svoj vlastný názov, je základný bez prídavných aditív so špeciálnymi vlastnosťami. Ničím sa nelíši od základných palív v Česku, Rakúsku, Nemecku a podobne.

Predajcovia, ktorý ponúkajú prémiové palivá, zvyčajne primiešavajú aditíva až v mieste, kde sa pohonná látka čerpá do kamióna smerujúceho na čerpaciu stanicu. Až v cisterne kamióna vzniká prémiové palivo.

Nekvalita paliva nezávisí od výroby ale od spôsobu prepravy a skladovania. Na to si ale predajcovia zvyčajne dávajú veľký pozor. V opačnom prípade im hrozia obrovské pokuty a strata dobrého mena celej siete predajcu.

Tomáš Novotný

Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?

Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 042
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 970
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 444
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 242
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu