Tomáš: "Ako je to s prepravou dieťaťa v detskej sedačke po Európe? Chystáme sa autom na Slovensko z Anglicka a chcel by som vedieť, či je prevoz dieťaťa je v krajinách EÚ dovolený na sedadle spolujazdca."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Siahli sme po smernici Rady Európskych spoločenstiev. Podľa nej sa detské zadržiavacie systémy delia do piatich „hmotnostných skupín“:
a) skupina 0 pre deti s hmotnosťou menšou než 10 kg
b) skupina 0+ pre deti s hmotnosťou menšou než 13 kg
c) skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg
d) skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg
e) skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 26 kg
Deti smú sedieť v autosedačke aj na mieste vedľa vodiča
V smernici sa tiež píše, že vo vozidlách kategórie M1, N1, N2 a N3 vybavených bezpečnostnými systémami, deti nižšie než 150 cm musia byť upínané zabudovaným alebo nezabudovaným detským zadržiavacim systémom. Ak spomínané vozidlá nemajú bezpečnostný systém, tak sa v nich nesmú prepravovať deti do troch rokov a troj a viacročné deti (s výškou menej než 150 cm) sa musia prepravovať na iných, než na prednom sedadle.
Štáte únie môžu povoliť, aby deti menšie než 150 cm a vyššie než 135 cm boli upínané pásom pre dospelých a taktiež môžu povoliť ďalšie výnimky, ktoré upravuje smernica a ktoré schváli komisia.
Tomáš teda môže dieťa prevážať aj na sedačke spolujazdca, ak je jeho auto vybavené bezpečnostným systémom. To platí aj pre Slovensko.
Autosedačky v krajinách Európy
Švajčiarsko
Vo Švajčiarsku musia byť deti do 12 rokov alebo do výšky 150 cm (podľa toho, čo nastane skôr) zabezpečené počas jazdy v detskej sedačke. Táto povinnosť platí vo vozidle pre všetky miesta na sedenie, ktoré sú vybavené trojbodovým bezpečnostným pásom.
Na miestach s dvojbodovým pásom, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v starších vozidlách alebo v mikrobusoch, musia byť deti zabezpečené v detskej sedačke len do veku 7 rokov.
Deti môžu byť umiestnené len v sedačkách vyrobených po roku 1995, ktoré sú opatrené oranžovou ECE - etiketou verzie 44.03 alebo 44.04 (príslušné číslo je uvedené na etikete).
„Najmenšie deti by mali byť čo najdlhšie prevážané v sedačke pre bábätká orientovanej proti smeru jazdy a umiestnenej najlepšie na zadnom sedadle. V prípade, ak je táto sedačka umiestnená na sedadle spolujazdca, musí byť deaktivovaný frontálny airbag,“ informovala Marianna Pilátová, z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí.
Presun do väčšej sedačky by mal nasledovať až vtedy, keď hlava dieťaťa už presahuje sedačku. Takéto väčšie deti (zhruba do 4 rokov veku) už môžu byť umiestnené v sedačke orientovanej dopredu, ktorá má vlastný bezpečnostný pás. Dôležité je, aby bola detská sedačka s autom pevne spojená.
Pre väčšie deti je z hľadiska optimálnej bezpečnosti a komfortu najvhodnejšia sedačka s operadlom, alebo s tzv. zvýšenou opierkou. Aj v tomto prípade platí, že najbezpečnejšie miesta sú na zadných sedadlách.
Ak dieťa do 12 rokov nie je umiestnené počas jazdy v detskej sedačke, vzťahuje sa na vodiča takéhoto vozidla pokuta vo výške 60 švajčiarskych frankov.
Írsko
V prípade, že vozidlo je vybavené bezpečnostnými pásmi, musia byť autosedačky používané. Deti do 3 rokov veku nesmú cestovať v aute inak, ako v správnej detskej sedačke. To isté platí aj pre staršie deti, ktoré majú výšku menej ako 150 cm a vážia menej ako 36 kg.
Deti od 3 rokov veku musia cestovať na zadnom sedadle vozidla, ak nie je vybavené bezpečnostnými pásmi. Tiež platí, že dozadu smerujúce detské autosedačky nesmú byť nikdy použité na prednom sedadle spolujazdca vozidla s aktívnym airbagom.
Vodiči majú zákonnú povinnosť zabezpečiť cestujúcim vo veku pod 17 rokov používať správnu sedačku.
Belgicko
Deti musia mať autosedačku, jej druh závisí od veku a váhy dieťaťa. U menších detí musí byť autosedačka obrátená proti smeru jazdy, u väčších detí s váhou od 13-18 kg a ťažších, deti musia sedieť vzadu v autosedačke obrátenej v smere jazdy. Rovnako deti nižšie ako 135 cm musia cestovať v prispôsobenej sedačke. Povinné sú bezpečnostné pásy, vrátane používania bezpečnostných pásov na zadných sedadlách.
Česká republika
Dieťa do 36 kg alebo do 150 cm možno prepravovať len v autosedačke.
Rumunsko
Deti do 12 rokov alebo do výšky 150 cm musia vo vozidle byť pripútané bezpečnostnými pásmi prispôsobenými ich váhe a vzrastu.
„Deti do 3 rokov sa smú prepravovať v motorových vozidlách iba v homologizovaných autosedačkách. Vodičovi motorového vozidla sa zakazuje, aby počas premávky vozidla na verejnej komunikácii sedelo na prednom sedadle vozidla dieťa do 12 rokov, aj keby bolo dieťa držané v náručí dospelou osobou,“ upozornila Pilátová.
Taliansko
Preprava detí vo vozidlách sa v Taliansku riadi článkom 172 zákona o cestnej premávke. V ňom sa uvádza, že cestujúci do 12 rokov a výšky menšej ako 1,50 m sú pripútaní v bezpečnostnom systéme schválenom pre ich hmotnosti a ich výšky.
Nemecko
Podľa pravidiel cestnej premávky v Nemecku smú deti do zavŕšenia dvanásteho roku, ktoré sú menšie ako 150 cm v osobných motorových vozidlách cestovať na sedadlách, pre ktoré sú predpísané bezpečnostné pásy, výlučne v detských sedačkách.
Deti, ktoré sú mladšie ako 12 rokov, ale vyššie než 150 cm, smú cestovať bez detskej sedačky, takisto deti staršie než 12 rokov, ale menšie než 150 cm. V poslednom prípade polícia odporúča napriek tomu použitie sedačiek.
Detské sedačky musia zodpovedať európskemu certifikátu/norme ECE 44/03.
Španielsko
Osoby s výškou menej ako 135 cm sediace na zadnom sedadle musia používať homologizovanú sedačku prispôsobenú výške a váhe dieťaťa.
Osoby s výškou 135 až 150 cm sediace vzadu môžu používať sedačku alebo bezpečnostný pás.
Deti do 12 rokov nemôžu sedieť vpredu. Výnimkou je situácia, keď používajú detskú homologizovanú sedačku alebo majú výšku nad 135 cm (vtedy musia použiť bezpečnostný pás). V prípade, ak deti sedia v sedačke otočenej dozadu, musí byť na tomto mieste deaktivovaný airbag.
Francúzsko
Pre prepravu detí v autosedačkách vo Francúzsku platí rozdelenie do 4 základných skupín: skupina 0 od narodenia do 10 kg, skupina 0+ od narodenia do 13 kg, skupina 1 od 9 do 18 kg a skupina 2 od 15 do 25 kg. Prepravované deti v autách vo Francúzsku nad 25 kg musia byť pripútané bezpečnostnými pásmi.
Veľká Británia
Zákon vyžaduje, aby všetky deti nižšie ako 135 cm alebo do veku 12 rokov (v závislosti od toho, čo dosiahnu skôr), boli v aute posadené v správnej detskej autosedačke. Pokuta za nesprávne usadenie dieťaťa sa pohybuje do výšky 500 libier.
Maďarsko
Deti do troch rokov musia povinne sedieť v detských autosedačkách.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk