Ak zákaz zastavenia umiestnia pred namaľované parkovacie miesto, radšej tam neparkujte.
Platí dočasný zákaz zastavenia alebo vyznačené parkovacie miesta?
Robo: "Počas jarmoku v Trnave bola obmedzená priechodnosť mestom a vznikla takáto situácia: ulica, ktorá je jednosmerná, bola zmenená na obojsmernú, pomocou dočasného značenia. Bol na ňu pridaný zákaz zastavenia. Na vozovke ale boli naďalej označené parkovacie miesta.
Môže sa na takýchto miestach parkovať, alebo tu platí prednosť zvislého pred vodorovným značením?
Nebol som si istý, pretože aj na parkoviskách pri nákupných centrách je označený zónou zákaz zastavenia. Ale vtedy je jasné, že na vyznačených miestach to neplatí."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Predpisy uvádzajú, že zvislé dopravné značenie je v prípade rozporu nadradené vodorovným značkám. Okrem toho, prenosné dopravné značenie, ktoré Robo odfotil, má prednosť aj pred trvalými dopravnými značkami, či zvislými alebo vodorovnými.
Dočasné dopravné značenie tak zrušilo nielen jednosmerku ale aj parkovacie miesta. Na druhej strane ulice za križovatkou by malo byť takisto umiestnená značka, ktorá dočasne zavádza na ulici obojsmernú premávku.
Odfotený zákaz zastavenia nedovoľuje parkovať vozidlám na vyznačených miestach len zo smeru pohľadu fotografa. Aby zákaz platil aj pre vozidlá prichádzajúce z opačného smeru, zákazová značka musí byť umiestnená aj na druhom konci ulice na úrovni zrušenia jednosmerky a zároveň na strane cesty, kde má zákaz zastavenia platiť.
Zákaz zastavenia má v prípade dočasného zobojsmernenia cesty svoj význam. Veď si len predstavte, že by jednu stranu cesty, ktorá má byť určená pre jeden smer jazdy, bola obsadená parkujúcimi autami.
Vodič auto na fotke, ktoré parkuje v pozadí, ale nemusel porušiť žiadny predpis. Stačí, že prenosné značenie umiestnili na ulicu až po tom, čo auto zaparkovalo. Vodič je totiž povinný riadiť sa dopravným značením, ktoré je umiestnené pri ceste a nad cestou. Značky, ktoré objektívne nevidno alebo neexistuje, pre vodiča neplatí.
Priechod pre chodcov existuje aj bez zvislej značky
Miroslav: "Ako je to s priechodom pre chodcov, ktorý nie je označený zvislou dopravnou značkou?
Definícia tejto značky hovorí, že sa nemusí používať len vo vnútri križovatky alebo tesne za križovatkou v smere, ak je značkou označený priechod pre chodcov pri vjazde vodiča na križovatku a na mieste, kde nie dovolená vyššia rýchlosť ako 40 km/h.
Ak je teda priechod namaľovaný na mieste, kde ani jedna z týchto výnimiek neplatí, musí byť logicky priechod označený zvislou značkou.
Takýto priechod sa nachádza na Jelenej ulici v Bratislave. Pri rekonštrukcii zvislú značku od priechodu odstránili, čím, nielen podľa mňa, chceli daný priechod zrušiť. Istý čas autá parkovali priamo na tomto priechode, keďže by nemal platiť, ale po novom tam mestská polícia odťahuje autá. Majú na to právo?"
Zvislú značku musí správca cesty použiť vždy na označenie priechodu pre chodcov vyznačeného vodorovnou značkou. To ale neznamená, že vodorovné značenie bez zvislého je neplatné.
Priechod pre chodcov je definovaný značkou Priechod pre chodcov (č. V 6a alebo č. V6b). Táto značka vyznačuje plochu, na ktorú sa usmerňuje prechod chodcov cez vozovku a ktorou sa zabezpečuje prednosť pešej premávky pred premávkou vozidiel.
Kým definícia akejkoľvek značky jasne neurčí, že namaľovaný priechod je neplatný, vodiči priechod musia rešpektovať. Mimochodom, aktuálne platná definícia zvislej dopravnej značky Priechod pre chodcov (IP 6) neuvádza nič z toho, čo napísal Miroslav.
Zvislá značka priechod iba označuje. Samotný priechod, ak je namaľovaný, existuje a vodiči sa musia riadiť pravidlami, ktoré súvisia s priechodom pre chodcov.
Mestskí policajti majú oprávnenie z priechodu, ktorý nie je označený zvislou značkou, odtiahnuť zaparkované auto. Napríklad červené auto na fotke.
V zákone sa jednoznačne píše, že vodič nesmie zastaviť a ani stáť na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk