Maroš: "Kedy som vlastne považovaný za vodiča vozidla? Kedy mi polícia môže dať "fúkať" a podľa stavu alkoholu v dychu/v krvi vyvodzovať dôsledky?
Auto som zaparkoval (povolené parkovanie, vozidlo riadne zaistené, ...) neďaleko krčmy. Po východe z krčmy som pod vplyvom alkoholu. Zo svojho odstaveného vozidla si potrebujem vybrať nejaké veci, čo tam mám odložené.
Keďže je to pre mňa (a môj stav opilosti) praktickejšie, dočasne si sadnem za volant a zasvietim si vo vozidle. Zasuniem kľúče do zapaľovania vozidla. Nenaštartujem, len v rámci elektriky vozidla rozsvietim palubnú dosku, ďalšie vnútorné svetlá vo vozidle, zapnem si rádio. To všetko, aby som zlepšil svoj komfort pri hľadaní vecí, čo si z vozidla hodlám odniesť.
Stále som nič nenašiel. Bojím sa, že vybijem baterku vozidla, tak naštartujem. Bez pohybu, so zatiahnutou ručnou brzdou.
Čo všetko môžem a čo už nemôžem urobiť, aby ma polícia nemohla posudzovať ako vodiča?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Kto je to vodič
Vodičom je podľa pravidiel osoba, ktorá vedie vozidlo. Pri prísnom výklade by bol vodičom len človek sediaci za volantom v pohybujúcom sa vozidle, ktoré ide na vlastných kolesách. V mnohých prípadoch by to však vyvolávalo absurdné situácie.
Stačí, aby policajti zastavili vodiča na kontrolu dokladov vodiča, no v stojacom vozidle by sa človek za volantom už nedal považovať za vodiča. Nemusel by policajtom doklady ukázať a obranou by mu boli samotné predpisy. Predpokladáme ale, že súdy by pri opitom vodičovi výhovorky o "nevodičovi" asi nebrali do úvahy.
Vo všeobecnosti ľudia vnímajú ako vodiča toho, kto sa už pri zapnutom motore chystá šoférovať auto, prípadne ho situácia v premávke prinútila dočasne zastaviť vozidlo.
Fúkajú vodiči
Policajti smú dať fúkať každému, kto vykonáva činnosť, pri ktorej by sa mohol niekto zraniť, prípadne by sa mohol poškodiť majetok. Takou činnosťou je aj vedenie auta, motorky ale aj bicykla.
Príklad, ktorý predstavil Maroš, sa za vedenie vozidla nedá považovať. Vojsť do auta, ktoré sa nepohne ani po naštartovaní motora, neznamená, že sa stávate vodičom.
Ak by u vás polícia chcela zistiť množstvo alkoholu dychovou skúškou, nemala by to robiť skôr, než sa auto pohne. Nikto vám nemôže zakázať byť dovtedy pod vplyvom alkoholu a ani vás za to trestať.
Pod vplyvom alkoholu nešoférujte
Stačí ale, že by ste po naštartovaní sa s autom pohli len trochu, napríklad aby ste preparkovali a riskovali by ste prísnu sankciu. Pokuta sa môže vyšplhať aj do výšky 1300 eur so zákazom šoférovania do 5 rokov, ak by ste odmietli fúkať.
V prípade, že by vám namerali viac ako 1 promile, hrozilo by vám až ročné väzenie. K tomu si pridajte aj povinné vyšetrenia na vlastné náklady a preskúšanie z dopravných pravidiel.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk