Parkovací systém zmení Bratislavu na štyri zóny. Platiť by mal od 1. apríla 2013. Poslanci prijali zásady parkovania. Pre obyvateľov zatiaľ nie sú záväzné. Poslanci majú hlasovať opäť v novembri.
Parkovacia politika
Zásady
- zvýhodniť Bratislavčanov;
- uprednostniť krátkodobé parkovanie;
- zrušiť vyhradené parkovanie (okrem ZŤP, Taxi a diplomatov );
- jednotné zúčtovacie stredisko s podúčtami pre mestské časti - toto magistrát plánoval, no nakoniec nebude;
- poplatky za parkovanie budú rôzne podľa lokality a času;
- z výnosov z parkovania má mesto platiť malé opravy ciest, údržbu parkovania či organizáciu dopravy...;
- mesto má pripravovať záchytné parkoviská, zlepšiť MHD a alternatívne dopravy.
BRATISLAVA. Kto nemá v hlavnom meste trvalý pobyt, bude miesto na parkovanie hľadať ťažšie a platiť viac. To sú základné body, na ktorých sa dnes zhodli primátor a mestskí poslanci.
Mesto chce nové parkovanie, ktoré zruší vyhradené miesta a zvýhodní domácich, zaviesť od 1. apríla budúceho roka. Okrem centra mesta sa zmeny dotknú Ružinova, Nového Mesta a Petržalky. Termín sa možno ešte posunie.
Nový systém oddelí domácich a cezpoľných. Má totiž zaviesť systém rezidentského parkovania. Večer a v noci bude môcť na vyznačenom mieste zaparkovať len rezident, ktorý má auto a trvalý pobyt v parkovacej zóne.
Rezidentom majú mestské časti vydávať ročné rezidentské karty alebo nálepky. Za spracovanie a vydanie majú obyvatelia zaplatiť 20 eur.
Na cestách v jednej mestskej časti by mal po novom platiť jednotný systém, čiže rovnaký na cestách, ktoré spravuje mesto, a aj na cestách mestských častí.
Značka nerozhoduje
Rezident dostane kartu aj na auto, ktoré nemá bratislavskú značku, dôležitý je podľa predsedu dopravnej komisie Jozefa Uhlera (SDKÚ) jeho trvalý pobyt.
Zásady, ktoré poslanci vo štvrtok odhlasovali sú záväzné pre primátora, nie pre občanov, hovorí Uhler. „Podľa zásad má primátor pripraviť všeobecno-záväzné nariadenie, ktoré by mal predložiť v novembri.“
Až vtedy, keď to poslanci schvália, budú pravidlá záväzné aj pre obyvateľov.
Rozdelia Bratislavu
Parkovanie rozdelí nielen ľudí, ale aj celé mesto – na štyri zóny. Na centrum, širšie centrum, zónu atraktivity a ostatok.
V prvej a druhej zóne majú vzniknúť parkovacie miesta na krátkodobé státie, čiže od desiatich či pätnástich minút do dvoch hodín, a celodenné parkovanie. Mesto chce zabrániť, aby autá parkovali dlhodobo, cena má s časom státia rásť. Magistrát navrhoval jedno euro za hodinu, za dve by to už malo byť 2,75 eura.
Poslanci však na návrh Uhlera schválili, aby si ceny určovali mestské časti sami. Schvaľovať ich majú miestne zastupiteľstvá.
Parkoviská nestihnú
Zóny
Rozdelenie Bratislavy
- Zóna 1 – centrum (Staré Mesto),
- Zóna 2 – širšie centrum (Ružinov, Nové Mesto, Petržalka),
- Zóna 3 – zóny atraktivity (Dúbravka, Karlova Ves),
- Zóna 4 – ostatné mestské časti.
Mesto chcelo spustiť nový parkovací systém 1. apríla budúceho roka. Termín môžu posunúť ešte výhrady mestských častí a potreba vyznačovania parkovacích miest, ktorú komplikuje zima.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) presadzuje, aby systém spúšťali postupne.
Isté je, že do spustenia nového parkovania nestihnú vystavať záchytné parkoviská na okraji mesta. Magistrát len vyberá lokality. Ohrozený je aj zámer, v rámci ktorého malo mesto pustiť obsadené autá do buspruhov. Bratislava totiž na to potrebuje zmeniť zákon, Ftáčnik chce o tom s vládou rokovať až vtedy, keď mestskí poslanci odhlasujú pravidlá parkovacej politiky.
Aj na cyklistov
Výnosy z parkovania majú smerovať na zlepšenie dopravy. Z príjmov chce mesto financovať vytváranie nových parkovacích miest, opravy ciest i rozvoj MHD a ekologickej dopravy.
Sven Šovčík, predseda najsilnejšieho politického klubu v meste SDKÚ a Mosta-Hídu, pripomenul, že treba myslieť aj na cyklistov. „V rámci týždňa mobility som si vyskúšal jazdu v meste a bolo to život ohrozujúce.“