Stretnúť na Slovensku vozidlo so zahraničnou poznávacou značkou nie je v dnešnej dobe už nič nezvyčajné. Aj títo vodiči sa môžu u nás dopustiť priestupku. Ako v takom prípade postupuje slovenská polícia?
„Pri kontrole vodiča cudzinca na území Slovenskej republiky sa postupuje obdobne ako u občanov Slovenskej republiky,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. „Uprednostňuje sa blokové konanie aj za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,“ dodala.
Hovorkyňa ďalej vysvetlila, že ak je priestupca ochotný zaplatiť pokutu, ale nemá pri sebe finančnú hotovosť, policajt mu zadrží vodičský preukaz a vydá potvrdenie, v ktorom mu povolí ďalšiu jazdu na 15 dní. Ak by počas tohto obdobia cudzinec v opustil našu krajinu, „policajt postúpi vodičský preukaz útvaru polície v mieste jeho trvalého pobytu na účely jeho vrátenia“.
Môže sa však stať, že cudzinec odmietne uloženú blokovú pokutu zaplatiť. „Vtedy sa spracuje správa o výsledku objasňovania priestupku a vec sa zašle na prejednanie príslušnému správnemu orgánu,“ objasnila postup Baloghová.
V prípade, že cudzinec marí výkon rozhodnutia štátneho orgánu, alebo závažne alebo opakovane porušuje všeobecne záväzné právne predpisy, možno príslušnému útvaru cudzineckej polície podať návrh na administratívne vyhostenie.
„Nezaplatenú pokutu je možné u cudzinca vymôcť aj cestou exekútora podľa platných právnych noriem,“ uzavrela hovorkyňa.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk