V Spojených štátoch vypukla aféra okolo falošných airbagov. Na prvý pohľad ich od originálov nerozoznáte. Testy ale ukázali, že sú úplne nefunkčné. Ako napísal portál auto.idnes.cz, môžu ohroziť vodiča.
Americká organizácia NHTSA uverejnila video, ktoré ukazuje crash test s falšovaným airbagom. Ako sa ukázalo, zlyhanie takéhoto airbagu pri nehode môže byť fatálne.
Niektoré airbagy vôbec nezareagovali alebo vybuchli. Testovaciu figurínu v niektorých prípadoch zasiahli aj kovové úlomky volantu, ktoré v tej chvíli pôsobia podobne ako šrapnel.
NHTSA zároveň zverejnila zoznam modelov, ktoré sú v priamom ohrození. Najväčšie zastúpenie majú značky Toyota, BMW a Honda, objavujú sa ale aj modely od Audi, Fordu, Kii, Mercedesu alebo Volva.
Problém by sa mal týkať približne desatiny percenta amerického trhu.
Organizácia tvrdí, že ohrození sú predovšetkým vodiči, ktorí počas posledných troch rokov havarovali a následne si nechali airbag vymeniť u neautorizovaného predajcu, ktorý má k čiernemu trhu najbližšie. Rovnaké riziko vraj podstupujú aj v prípade, ak si airbag kúpili sami na internetových aukčných portáloch.
Airbagy z druhej ruky sa predávajú aj v našom regióne Asi by bolo naivné veriť, že sa čierny trh sa zameral len na Spojené štáty. V našom regióne sa síce podobný prípad zatiaľ neobjavil, napriek tomu sa niektorí vodiči vystavujú riziku nákupom "použitého" tovaru na internete, ktoré ohromuje svojimi cenami.
Na aukčnom serveri Aukro je k dispozícii volant s airbagom z Peugeotu 306 za vyvolávaciu cenu približne 10 eur. Takýto nákup by sa vám však nemusel vyplatiť.
"Nemám nič proti obyčajným autoservisom alebo 'garážovým' automechanikom. Niektorí môžu byť aj oveľa lepší ako autorizované servisy. Ale pokiaľ ide o airbagy, s ich kúpou a výmenou by som určite zamieril do autorizovanej pobočky," hovorí špecialista na bezpečnosť automobilov Petr Pavlata zo spoločnosti Vision Consulting Automotive.
Nesprávny airbag môže zabiť Celý systém ochrany posádky je podľa neho veľmi citlivá záležitosť a aj najmenšia zmena môže mať nedozierne následky.
"U každého modelu sa v riadiacej jednotke zložito ladí presné nastavenie synchronizácie odpálenia airbagu a predpínače bezpečnostných pásov. Akákoľvek zmena tohto systému môže mať nedozierne následky, pretože hlava môže naraziť do prudko sa nafukujícího airbagu príliš skoro a potom máte jednoducho smolu," upozornil Pavlata.
Podľa odborníka, explodujúci airbag možno prirovnať k pohybujúce sa betónovej stene a vaša hlava môže byť po náraze odmrštená späť. Hrozí poškodenie krčných stavcov a chrbtice, prípadne aj náraz zadnej alebo bočnej časti hlavy do pevných častí interiéru vozidla.
Rozdiel môže byť v niektorých prípadoch dokonca aj v rámci rovnakého modelu vozidla v závislosti na roku výroby. To, že dostanete správny airbag, vám zaručí len autorizovaná pobočka. "Vodiči by nemali podliehať pokušeniu v podobe nízkej ceny tovaru z druhej ruky. Ten risk je obrovský," hovorí Pavlata.
Falzifikát neodhalíte Ak vlastníte ojazdené auto a váhate, či máte airbag aj po desiatke rokov prevádzky vozidla funkčný, obráťte sa priamo na výrobcu. Ten by vám mal povedať, do akej doby zaručujú jeho životnosť a či je potrebné ho vymeniť.
V prípade, že ste airbag nedávno menili a nie ste si istí, či práve ten váš nie je falzifikátom, pravdepodobne budete musieť kúpiť úplne nový.
"Ak sú to naozaj dobré falzifikáty, ktoré kopírujú aj výrobné čísla, potom ich nefunkčnosť ťažko spoznáte," hovorí Libor Kubeš, ktorý sa na predaj airbagov špecializuje. Aj preto by sa podľa neho mali zákazníci obracať na značkové servisy alebo autorizovaných predajcov náhradných dielov.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: idnes.cz