Csaba: "Od 1. júla platí vyhláška, ktorá zaviedla nový zoznam vymedzených úsekov ciest s elektronickým výberom mýta. Na ceste I/75 medzi Sládkovičovom a Novými Zámkami pribudlo 22 nových úsekov.
Do dnešného dňa na spomínanom úseku nie sú osadené dopravné značky, ktoré by informovali presne, kde sa platí mýto. Môže dostať pokutu vodič nákladného vozidla, ktoré podlieha plateniu mýta, na spomínanom úseku?
Bežný vodič nevie, kde sa nachádza úsek podľa vyhlášky, napríklad 075-011, od Kráľová nad Váhom 1, Križovanie III/075003, I/75, po Kráľová nad Váhom 2, Križ. MK, I/75, Dĺžka úseku 1,070 km.
Môže kontrolovať na tomto úseku mýtna polícia mýto? Môže dávať pokuty? Môže to robiť dopravná polícia pri bežnej kontrole?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Kontrolovať mýto smie akýkoľvek štátny policajt
Polícia má oprávnenie kontrolovať dodržiavanie povinností súvisiacich s elektronickým mýtom. Nie je pritom dôležité, či povinnosti kontroluje mýtna polícia alebo dopravná. Obe sú oddeleniami Policajného zboru.
Mýtna polícia je samozrejme lepšie informovaná o detailoch týkajúcich sa elektronického mýta. Má aj lepšie vybavenie, aby mohla napríklad skontrolovať, či vodič jazdí po spoplatnenom úseku cesty bez zaplatenia. Zákon ale nebráni vykonať kontrolu ani iným zložkám polície.
Aj bez špeciálneho vybavenia vie policajt v niektorých prípadoch odhaliť vozidlo, ktoré jazdí po spoplatnených úsekoch v rozpore s predpismi. Stačí, aby vedel, že na vozidlo sa nevzťahuje žiadna výnimka. Ak sa vo vozidle nebude nachádzať mýtna jednotka, je zrejmé, že vodič porušil pravidlá.
Na to, aby policajt mohol na mieste uložiť pokutu, musí byť priestupok spoľahlivo zistený a vodič s výškou pokuty musí súhlasiť. V opačnom prípade sa problém bude riešiť na dopravnom inšpektoráte na správnom konaní.
Značky sú na diaľniciach a hraniciach
Vyhláška, ktorá v sebe obsahuje zoznam úsekov, prikazuje používať dopravnú značku upozorňujúcu na spoplatnenú cestu elektronickým mýtom z predpisov, len na týchto miestach:
- začiatok spoplatneného úseku diaľnice alebo rýchlostnej cesty,
- na cestných priechodoch cez štátne hranice Slovenskej republiky v prípade ciest I. triedy.
"Užívanie úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy, ktoré možno užívať motorovými vozidlami nad 3,5 t alebo jazdnými súpravami nad 3,5 t určenými na prepravu tovaru a motorovými vozidlami umožňujúcimi prepravu viac ako deväť osôb vrátane vodiča len s úhradou mýta, sa označuje na cestných priechodoch cez štátne hranice Slovenskej republiky dopravnou značkou "Všeobecné informácie o povinnosti úhrady" (IP 33a). Dopravná značka sa umiestni len na cestných priechodoch cez štátne hranice Slovenskej republiky, cez ktoré je povolený prejazd motorovými vozidlami nad 3,5 t alebo jazdnými súpravami nad 3,5 t," uvádza vyhláška.
Aj bez značky vás môžu pokutovať
Tvorcovia predpisov pravdepodobne očakávajú, že si vodiči zo Slovenska dopredu pozrú, ktoré úseky ciest sú spoplatnené a podľa toho sa zariadia. Najmä preto, že elektronickým mýtom sú u nás spoplatnené diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. triedy mimo obcí.
Na hlavných ťahoch očakávajte mýto. Dopravné značenie je, zdá sa, určené pre vodičov zo zahraničia.
Na ceste, ktorá nie je diaľnicou alebo rýchlostnou cestou, nemusí byť na začiatku spoplatneného úseku dopravná značka, ktorá na spoplatnený úsek upozorňuje. Vodič na takejto ceste smie dostať pokutu za porušenie pravidiel týkajúcich sa mýta.
Môže to však za istých okolností vyvolať nespravodlivosť. Napríklad na križovatkách ciest I. triedy a ciest nižších ciest, ktoré nie sú spoplatnené. Neraz sú cesty II. triedy na pohľad nerozlíšiteľné od ciest I. triedy. Označenie toho, ktorá cesta je zaradená do ktorej triedy, často chýba. A ak vodič nepozná lokalitu, pokojne sa môže stať, že vojde na spoplatnený úsek a ani o tom nebude vedieť.