A hoci jazdené vozidlá sú lacnejšie, než tie, ktoré práve vyšli z výroby, treba si pri nich dávať väčší pozor.
Aby ste nekúpili mačku vo vreci, je vhodné všetko poriadne skontrolovať. Čo sa týka technického stavu, dajte si pozor na rozvodové remene, ktoré treba po určitom počte kilometrov vymeniť. Ak by sa roztrhli, narobia vám v aute poriadnu šarapatu, ktorá vás vyjde na nemalé peniaze.
Pozor si tiež dajte aj na prevodovku a celkový stav motora, ktorý by nemal byť zájdený a hadičky by mali byť neporušené. Zodpovedný majiteľ sa totižto o auto stará, a tak ak uvidíte, že aj pod kapotou je auto pekné a nie je vyumývané len navonok, je to dobré znamenie.
Za povšimnutie stojí aj stav bŕzd. Brzdové kotúče by nemali byť zodraté (ale ani hrdzavé, môžu sa zasekávať) a auto mi malo reagovať na pokyny okamžite. Ak musíte pri spojke či brzde dlhšie čakať na odozvu auta, tak je niečo v neporiadku.
Prezrite kolesá
Vypýtajte si aj servisnú knižku, aby ste videli, či bolo o auto pravidelne postarané. Banalitou sa môže zdať kontrola kolies. Nejde ani tak o dezén (hoci ten musí mať podľa predpisov minimálne 1,6 mm na letných pneumatikách, zimné musia mať minimálne 3 mm ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu), ako o to, či má auto obuté správne gumy.
Pozrite sa, či rozmer kolies súhlasí s tým, čo povoľuje technický preukaz. V prípade, že by to tak nebolo, a zastavia vás policajti, očakávajte pokutu. Preto trvajte na tom, aby kupované vozidlo malo správne obutie, rovnako aj prípadná ďalšia sada kolies, ak kupujete aj tie.
Ste zvedaví, ale nemáte sa koho spýtať na predpisy a pravidlá?
Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Doklady by mali sedieť s tým, čo kupujete
Obzvlášť dôležitý je technický preukaz. Ak sú nezhody medzi tým, čo je na papieri, a skutočnosťou, môžete sa veľmi rýchlo dostať do veľkých problémov. Ak je vozidlo raz prihlásené s určitými náležitosťami a papierovo to nie je pravda, počká si na vás pokuta.
„Ak nesúhlasia údaje v dokladoch so skutočnosťou, doklady sú neplatné. V prípade, že by viedol vodič vozidlo s neplatnými dokladmi, dopúšťa sa porušenia povinností vodiča,“ upozornila na možný priestupok hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Zákerná elektrina
Zvlášť kapitola sama osebe je elektronika. Podľa odborníka, čím viac elektriky, tým viac problémov. Samozrejme, záleží od konkrétneho auta. Pred kúpou je preto dobré prejsť internetové fóra a zistiť si, či váš vysnívaný model nevykazuje nedostatky práve v tejto oblasti.
Vyskúšajte si aj také banality, ako je elektronické sťahovanie okien či stierače. Po kúpe už je darmo plakať nad nefungujúcimi časťami auta.
Na zmluve trvajte vždy
Pri kúpe sa nikdy nenechajte uchlácholiť peknými rečami a vždy trvajte na kúpno-predajnej zmluve. V nej by mal byť uvedený celkový stav vozidla, podmienky kúpy, všetky potrebné kontakty, výbava kupovaného auta, prípadné chyby, na ktoré vás musí predávajúci upozorniť a vy súhlasíte s kúpou aj napriek nim.
Ak sa objaví skrytá chyba, o ktorej vám predávajúci "zabudol" povedať, môžete sa takto lepšie brániť.
Ak ste kúpili auto od súkromníka a objaví sa nejaká nepríjemnosť, obráťte sa na neho a snažte sa to hneď riešiť. V bazári postupujte rovnako. Ak ste kupovali dovezené jazdené auto, obráťte sa na firmu, ktorá vám ho doviezla. Ak ste si ho doviezli sami, musíte všetko riešiť na vlastnú päsť.
Pozor na dlhodobo vyradené autá
Dávajte si pozor na dlhodobo vyradené autá. Skôr než také kúpite, musí ho jeho majiteľ prihlásiť. Ak by ste ho najskôr kúpili, tak ho neprihlásite.
"Prevod držby vozidla, ako aj iné zmeny je možné vykonať len na vozidlo, ktoré je evidované v premávke na pozemných komunikáciách. Prevod držby vozidla dočasne vyradeného z cestnej premávky nie je možné vykonať, lebo sa nedajú splniť zákonné podmienky na prevod držby vozidla," vysvetlila Baloghová.
Predávajúci musí teda zrušiť vyradenie vozidla z evidencie. Potom ho na polícii bez problémov možno zaevidovať na nového vlastníka.