Sťažnosť v poradni: "Vlastním 2-miestny kabriolet zo 70-tych rokov. Je to hodnotné vozidlo s dosť vysokým výkonom a obsahom motora. Používam ho výhradne iba v lete a za pekného počasia. Má riadne číslo, pravidelné STK a zákonné poistenie.
Tento rok som sa rozhodol niečo ušetriť a tak som sa rozhodol na zimu ho dočasne odhlásiť. Riadne som vyplnil tlačivá na obvodnom úrade, zaplatil kolok podľa zákona o poplatkoch. Úrad vydal rozhodnutie s poučením, že mám odovzdať čísla do úschovy na dopravnom inšpektoráte.
Prišiel som na políciu a tam žiadali zaplatenie kolku. Ale nevedeli mi povedať, na základe akej právnej normy žiadajú kolok. Nežiadal som o žiadnu zmenu v dokladoch, čo by mohlo byť spoplatnené, iba som si šiel splniť povinnosť uloženú zákonom a odovzdať tabuľky. Policajt ma odkázal na vedenie polície. Volal som, nedostal som odpoveď, len odkaz, nech si pozriem zákon o poplatkoch."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Prístup policajtov, ktorí mali od čitateľa iba prevziať techničák a tabuľky s evidenčnými číslami, je zvláštny. Polícia a úrady sú tu pre občanov a nie naopak.
Keď čitateľ upozornil policajta z dopravného inšpektorátu na to, že za odovzdanie tabuliek s evidenčnými číslami sa pri dočasnom vyradení vozidla z premávky na polícii neplatí, sám policajt si mal túto informáciu overiť. Namiesto toho si svoju povinnosť nesplnil a presunul zodpovednosť na čitateľa.
Prekvapivá je aj reakcia vedenia príslušného dopravného inšpektorátu.
Z toho, čo čitateľ napísal do Poradne na AUTOsme.sk, vyplýva, že policajti si vysvetľujú predpisy po svojom.
Poplatky za vyradenie vozidla
Ak chcete dočasne vyradiť vozidlo z premávky na pozemných komunikáciách, dá sa to len na obvodnom úrade dopravy podľa miesta trvalého bydliska. Pri podaní žiadosti o dočasné vyradenie treba zaplatiť poplatok, ktorého výška sa pohybuje v závislosti od doby dočasného vyradenia:
- do 1 roka: 5 eur
- od 1 roka do 2 rokov: 20 eur
- od 2 rokov do 4 rokov: 35 eur
- od 4 rokov do 6 rokov: 70 eur
- od 6 rokov do 10 rokov: 170 eur
- nad 10 rokov: 350 eur
"Poplatok zahŕňa aj vydanie dokladov pri dočasnom vyradení vozidla z premávky na pozemných komunikáciách," dodáva zákon o správnych predpisoch.
Vozidlo smie byť na jednu žiadosť vyradené dočasne z premávky najviac na 20 rokov.
Po skončení dočasného vyradenia si stačí ísť na dopravný inšpektorát pre tabuľky s evidenčným číslom a techničák. Zároveň treba myslieť aj na to, že do siedmich dní musíte ísť na technickú alebo emisnú kontrolu, ak vám termín tejto kontroly vypršal počas dočasného odhlásenia.
Predpisy neumožňujú policajtom pýtať poplatky za čokoľvek
V zákone o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách sa píše: "Prevádzkovateľ vozidla, ktoré je prihlásené v evidencii vozidiel a obvodný úrad dopravy vydal rozhodnutie o dočasnom vyradení vozidla z premávky na pozemných komunikáciách, je povinný do 15 dní od začiatku dočasného vyradenia vozidla na orgáne Policajného zboru odovzdať osvedčenie o evidencii časť I a časť II a tabuľky s evidenčným číslom."
Čitateľ bol povinný do 15 dní odovzdať na polícii "ŠPZ-ky" a techničák. Policajt na dopravnom inšpektoráte ich mal bez poplatku prevziať a vystaviť potvrdenie o odovzdaní dokladov a tabuliek. Toto potvrdenie prevádzkovateľ vozidla potrebuje v prípade, že by chcel dočasné vyradenie predĺžiť alebo predčasne ukončiť.
V zákone o správnych poplatkoch sa neuvádza žiadny poplatok v súvislosti s prebratím tabuliek s evidenčným číslom a techničáku na polícii pri dočasnom odhlásení vozidla. Polícia smie vyberať len také poplatky, ktoré určuje zákon.