Magdaléna: "Niektorí arogantní vodiči si urobili z chodníka parkovisko. Stoja v oboch oblúkoch križovatky v tvare T niekedy až tak, že zadnou časťou zaberajú tretinu jazdného pruhu z hlavnej cesty. Dve–tri autá dokonca priamo na zastávke. Aby mohli ľudia vystúpiť a nastúpiť, musí šofér zastať aj meter od chodníka.
Ráno sa medzi tesne stojacími autami ani nedá niekedy prejsť, nehovoriac o kufroch a kočíkoch s deťmi. Nič iné nám neostáva, len hlavná cesta za autobusom. Tam nás ale nemá šancu šofér vidieť, najmä ráno, keď je tma, a tak nám pred nosom spoje odchádzajú.
Aká časť chodníka je vlastne zastávka MHD?
Denne tadiaľ jazdia aj policajné vozidlá a vôbec ich nezaujímajú proti predpisom zaparkované autá, ktoré bránia výhľadu šoférom vychádzajúcim z vedľajšej cesty na hlavnú."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodiči pre nedostatok parkovacích miest neraz zastavia aj na takom mieste, kde im za to hrozí pokuta. Vedia, že aj keď zaparkujú nesprávne, pravdepodobnosť, že ich za to niekto potrestá, nie je veľká. Aj keby vodičov za nesprávne parkovanie niekto pokutoval, často na pokutách zaplatia menej, akoby ich stálo oficiálne parkovacie miesto.
Objektívna zodpovednosť v praxi ešte nefunguje a zistiť, kto nesprávne zaparkoval nie je jednoduché. Okrem toho, ak sa na tom nedá zarobiť alebo priestupky v statickej doprave nebudú ohrozovať bezpečnosť premávky, problémy s parkovaním a porušovaním predpisov sa budú riešiť iba sporadicky.
Vodiči sú spoluzodpovední
Obyvatelia a autá v mestách pribúdajú, ale parkovacie miesta nie. Vlastníci áut však pri kúpe auta zvyčajne nepremýšľajú, kde budú parkovať. Spomenú si na to, až keď potrebujú auto niekde odstaviť.
Celú zodpovednosť presúvajú najčastejšie na obce. Ich predstaviteľom oprávnene vyčítajú, že nezabezpečila parkovacie miesta, sami však väčšinou pomôcť nechcú. Vedia, že by ich to niečo stálo.
Parkovanie na chodníku síce zákon o cestnej premávke povoľuje, ale len ak vodič nechá chodcom 1,5-metrovú voľnú šírku chodníka.
V križovatke a ani na zastávke sa nesmie
V križovatke sa takisto parkovať nesmie. Ani vo vzdialenosti päť metrov od hranice križovatky, pred ňou i za ňou. Platí to aj pre chodník, ktorý je súčasťou cesty.
Výnimkou je len križovatka tvaru T, kde vozidlá smú parkovať na opačnej strane cesty, ku ktorej sa pripája iná cesta. Samozrejme, vodiči pritom musia dodržiavať aj ostatné dopravné pravidlá. Napríklad, nesmú parkovať ani na kraji cesty, ak by pre každý jazdný smer neostal voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej tri metre.
Na zastávke pravidelnej dopravy osôb (MHD, SAD, ...) sa takisto nesmie parkovať. V zákone sa píše, že vodič nesmie zastaviť či stáť
- v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa päť metrov za označením zastávky; tam, kde taká dopravná značka nie je,
- vo vzdialenosti kratšej ako 30 metrov pred označením a päť metrov za ním;
- ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor.
Netolerantní vodiči
Parkovanie, o ktorom písala čitateľka, nie je problematické len preto, že ľudia sa musia predierať pomedzi zaparkované autá a nestíhajú autobusy. Nesprávne zaparkované autá ich vytláčajú na cesty a chodci sú tam ohrození jazdiacimi vozidlami.
Na mnohých miestach sa dá problém s parkovaním vyriešiť len tak, že pribudnú nové parkovacie miesta, alebo ubudnú autá. Sú však miesta, kde sa dá všetko vyriešiť ohľaduplnosťou, aj keď to znamená, že vodič bude parkovať ďalej od domova.