Peter: "Zodpovednosť za nie očividný technický stav vozidla má vodič alebo prevádzkovateľ vozidla? Konkrétne, pokiaľ sú na predných bočných oknách fólie, u ktorých nie je zrejmé či sú bezpečnostné alebo protislnečné. Za niekoľko rokov používania auta nebolo zistené, že tam vôbec fólie sú. Viacnásobné kontroly policajtov tiež nezistili prítomnosť fólií."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zodpovednosť má predovšetkým prevádzkovateľ
Vodič smie šoférovať len vozidlo, ktoré možno prevádzkovať v cestnej premávke. Jeho povinnosťou je skontrolovať auto pred jazdou. Niektoré problémy však zbežnou obhliadkou nezistí.
"Ak vodič počas jazdy zistí, že vozidlo, náklad alebo upevnenie nákladu nespĺňajú ustanovené podmienky, je povinný chybu odstrániť na mieste. Ak to nemôže urobiť, smie v jazde pokračovať primeranou rýchlosťou len do najbližšieho miesta, kde možno chybu odstrániť; pritom musí urobiť také opatrenia, aby sa počas jazdy na takéto miesto neohrozila bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a aby sa nepoškodila cesta," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Prevádzkovateľ musí vozidlo udržiavať v riadnom technickom stave. Nesmie prikázať ani dovoliť, aby sa na jazdu použilo vozidlo, ktoré vrátane nákladu alebo jeho upevnenia nespĺňa ustanovené podmienky. Prevádzkovateľom je vlastník alebo držiteľ zapísaný v techničáku.
Ak by policajti počas cestnej kontroly alebo technici na stanici technickej kontroly zistili problémy, vyriešiť ich musí predovšetkým prevádzkovateľ. Inak riskuje, že vozidlo nebude môcť nikto používať.
Na STK mu môžu označiť auto za nespôsobilé, policajti môžu zadržať osvedčenie o evidencii alebo tabuľky s evidenčnými číslami. Potom je na prevádzkovateľovi vozidla, aby dal auto do poriadku.
Fólie na sklách auta
Na sklá vozidla nesmiete dávať fólie podľa toho, ako sa vám zachce. V prvom rade, výhľad z miesta vodiča musí byť zabezpečený. Na zasklené plochy vozidla možno pripevňovať len fólie, ktoré sú schválené a označené schvaľovacou značkou.
Umiestnenie fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, nie je povolené na čelnom skle a na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca okrem zatemňovacieho pásu podľa presne stanovených podmienok.
Ak máte na predných bočných sklách fólie, ktoré tam nie sú od výroby, potom vám môžu zakázať auto používať, kým fólie nedáte odstrániť.
Kedy smú policajti zastaviť vodiča
Peter: S výnimkou plánovaných cestných kontrol musia mať policajti dôvodné podozrenie na porušenie predpisov na to, aby mohli zastaviť vozidlo? Alebo môžu zastaviť hociktoré vozidlo aj bez špecifického dôvodu?
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajtom dáva zákon o cestnej premávke oprávnenie zastaviť vozidlo kedykoľvek, ak chcú skontrolovať dodržiavanie dopravných pravidiel napríklad vodičom. Nemusia mať ani podozrenie.
Napríklad, skontrolovať, či má vodič vo vozidle oprávnenie šoférovať dané vozidlo, sa dá len vtedy, ak vozidlo zastaví a šofér predloží na kontrolu doklady.
Znamenie na zastavenie ale musí policajt dať včas a zreteľne tak, aby neohrozil bezpečnosť cestnej premávky a aby aj zastavovaný mohol bezpečne zastaviť.