Adam: "Na parkovisku pred obchodným domom sa mi stala nehoda. Pri parkovaní vedľa stojace auto náhle otvorilo predné dvere vodiča a ja som predným nárazníkom narazil do dverí. Išiel som zotrvačnosťou, najviac 15 km/h. Majiteľ druhého auta nemal žiadne poškodenie, tak sme sa dohodli, že moja oprava pôjde z jeho poistky.
Všetko bolo vybavené. Likvidátor došiel za pár dní na miesto, kde sme autá odfotili, podpísali sme papiere a všetko potrebné vybavili bez zbytočných rečí a naťahovačiek. Auto som dal na vlastné náklady opraviť, stálo to cca 800 € a faktúru nechal preplatiť poisťovni.
Tá mi po 5 mesiacoch oznámila, že auto, do ktorého som narazil, nemalo naštartovaný motor, teda podľa ich názoru nebolo v prevádzke, a preto nevidia dôvod a ani priestor na to, aby mi poistnú udalosť, teda faktúru preplatili. Na vlastnú päsť som im napísal odvolanie s tým, že auto podľa môjho názoru a aj podľa jedného súdu je auto v prevádzke aj vtedy, keď sa doň nastupuje alebo vystupuje.
Čo mám spraviť? Na odvolanie vôbec nereagovali."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodiči sa na vinníkovi dohodli. Bez dôkladného preskúmania okolností sa nedá jednoznačne povedať, či je vinník ten, kto otváral dvere, alebo ten, kto vchádzal na parkovacie miesto.
To, kto spôsobil vinu, ale v tomto prípade nie je dôležité. Poisťovňa v podstate akceptovala, že vinníkom je ten, kto otváral dvere. Proti vyplateniu náhrady škody totiž argumentovala nenaštartovaným motorom vozidla s otvorenými dverami.
Ak by nepovažovala za vinníka vodiča auta s otvorenými dverami, vyplateniu náhrady škody by sa pravdepodobne bránila týmto predpisom:
"Ak poistná zmluva neustanovuje inak, poisťovateľ nenahradí za poisteného škodu, ak ide o zodpovednosť za škodu, ktorú utrpel vodič motorového vozidla, ktorého prevádzkou bola škoda spôsobená."
Poisťovňa nemusí považovať otvorenie dverí za prevádzku vozidla
V prípade, že sa zrazia dve autá, poisťovňa v rámci povinného zmluvného poistenia zvyčajne nahradí škodu za vinníka poškodenému. "Poistenie zodpovednosti sa vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve," dopĺňa zákon.
V Adamovom prípade sa obaja vodiči dohodli na tom, kto je vinný. Bola ale škoda spôsobená prevádzkou vozidla, ktorého vodič otváral dvere? Je otváranie dverí prevádzka vozidla?
Neexistuje jednoznačná odpoveď. Možno v poistných podmienkach nájdete definíciu toho, čo je prevádzkovaním vozidla. Zákony to však nedefinujú. Preto si poisťovňa môže vyložiť prevádzkovanie vozidla tak, ako o tom napísal Adam.
Aj keď súdy v podobných prípadoch rozhodli, že aj otváranie dverí na zaparkovanom aute je prevádzkovaním vozidla, na Adamovu skúsenosť sa to nevzťahuje. U nás posudzujú súdy každý prípad samostatne bez ohľadu na to, ako rozhodli v podobných prípadoch iné súdy. Môžu sa rozhodnutiami iných súdov inšpirovať, alebo viesť, ale nemusia.
Adam by musel súd presvedčiť
Jediná možnosť, ako by si Adam mohol vymôcť škodu od poisťovne prípadne od vinníka havárie, je obrátiť sa na súd. Tam by ale musel dokázať, že ho poškodili tým, že mu nepreplatili škodu. Musel by presvedčiť súd, že prevádzkovaním vozidla je aj otváranie jeho dverí.
Myslíme si, že aj vystupovanie z auta, ktoré práve zaparkovalo, je prevádzkovaním vozidla. Nie je podstatné, či malo alebo nemalo zapnutý motor.
Nastúpenie vodiča do vozidla alebo vystúpenie z neho a s tým súvisiace otvorenie dverí je z nášho pohľadu nevyhnutnou súčasťou prevádzky vozidla a nie prípravou na jeho prevádzku.
Zákon o cestnej premávke podľa nášho názoru považuje za prevádzkovanie vozidla aj zastavenie. Počas neho totiž sa vozidlo používa na nastupovanie, vystupovanie, nakladanie tovaru alebo jeho vykladanie. Pri zastavení môže byť motor vozidla vypnutý.
Poisťovňa má lehotu 3 mesiace
Poisťovňa, od ktorej Adam žiadal preplatenie škody, urobila chybu. Podľa zákona je povinná do troch mesiacov informovať poškodeného o výsledku prešetrovania havárie. Adam ale napísal, že poisťovňa sa mu ozvala až po piatich mesiacoch.
Adam by ešte mohol teoreticky požiadať o preplatenie náhrady škody v rámci havarijnej poistky. Dôležité ale je, aké má dohodnuté poistné podmienky.