Na takéto autá sa zákaz státia zvyčajne nevzťahuje.
Terka: "Mám ťažko postihnutého syna. Keď som bola vybavovať opravu vozíka na úrade prace a sociálnych vecí, napriek tomu, že mám označené vozidlo, odtiahli mi ho. Jediné, čo som nedodržala, bol odstup 5 metrov od priechodu pre chodcov.
Stála som 1 meter, ale priechod bol asi 6 metrov široký. Myslela som si, že keď tam prejde aj tank, tak nemusím dodržať vzdialenosť. A dlho som nemohla nájsť miesto.
Chcem vedieť, či ma môžu odtiahnuť a ja zostanem na ulici s ťažko postihnutým synom."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V dopravných predpisoch sa píše: "Vodič nesmie zastaviť a stáť na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi."
Terka má ale vozidlo označené parkovacím preukazom. Na ňu sa vzťahuje ustanovenie zákona, podľa ktorého vodič vozidla s parkovacím preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Takým zákazom je aj státie pred priechodom vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov.
Ten, kto nechal Terke odtiahnuť vozidlo, tak urobil v rozpore so zákonom. Nemohol vedieť, čo pre Terku znamená "nevyhnutne potrebný čas", ak si to u nej nezistil.
Terka mohla zaparkovať meter pred priechodom pre chodcov, pretože jej to zákon o cestnej premávke umožňuje. Nielenže nemala dostať žiadnu pokutu, ale jej auto nesmeli ani opapučovať, nieto odtiahnuť.
Zákon tiež umožňuje vozidlu označenému parkovacím preukazom, ak je to nevyhnutné, vojsť aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny. Vodič pritom nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.
"Týmto oprávnením nie je dotknutá povinnosť vodiča uposlúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení podľa tohto zákona," dodáva zákon o cestnej premávke.
Nezabúdajte ale na to, že parkovací preukaz sa smie vo vozidle použiť len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je jeho držiteľom.