Niektorí rodičia dnes vozia deti všade, aby stihli krúžky či tréningy. Niekedy sa boja aj o ich bezpečnosť a nechcú ich pustiť von samotné.
Oslovená psychologička však hovorí, že často zabúdajú, akým príkladom ako vodiči pre svoje deti sú. Malí cestujúci veľmi dobre vnímajú naše gestá, všímajú si priestupky a naše (zlo)zvyky. Ovplyvní ich to, keď sami raz sadnú za volant.
Ak sa vodič pozabudne a buď sa za volantom rozčúli, alebo spraví priestupok, je podľa psychologičky dobré deťom vysvetliť, že to nebolo správne, a v budúcnosti sa toho vyvarovať.
Preventívne projekty polície
Výchova k dopravnej disciplíne je dlhodobý proces a základy treba podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej vštepovať už v ranom veku dieťaťa.
Na prevenciu podľa nej nikdy nie je zavčasu. „Aj z tohto dôvodu polícia realizuje preventívne projekty a aktivity, ktoré sú určené už pre deti predškolského veku (5- až 6-ročné deti) a deti prvého ročníka základných škôl."
Ako príklad spomenula preventívny projekt ,,Póla radí deťom“. Policajti učia deti bezpečne sa správať v rizikových situáciách, pripravovujú ich k zodpovednosti za svoje zdravie a svoje veci.
Deti sú primeraným spôsobom informované o rizikách, s ktorými sa môžu v bežnom živote stretnúť. Pravidlá cestnej premávky si overujú na dopravných ihriskách. Policajti navštevujú priamo materské školy alebo prvý stupeň základnej školy, aby deťom vysvetlili základné pravidlá cestnej premávky. Overia si ich za účasti policajta na dopravných ihriskách.
Policajti sa venujú aj väčším deťom
Pre druhý stupeň je určený projekt ,,Správaj sa normálne“. Deti sa v tomto veku od policajta naučia dopravné predpisy, povinnosti účastníkov cestnej premávky (chodci, cyklisti, korčuliari.....), či ako sa bezpečne správať pri ceste do a zo školy.
Na začiatku školského roka majú policajti preventívno-bezpečnostné akcie Bezpečne do školy. "Deťom na priechodoch pre chodcov v blízkosti základných škôl vysvetľujú pravidlá cestnej premávky a upozorňujú na dôležitosť dodržiavania reflexných prvkov,“ hovorí Baloghová.
Aj ona potvrdila slová psychologičky, že deti opakujú po rodičoch a starších súrodencoch to čo vidia. Je preto veľmi dôležité, aby boli rodičia svojim deťom príkladom a dodržiavali pravidlá cestnej premávky aj sami. „Užitočné je, ak rodič prejde s dieťaťom celú trasu do školy tak, aby to neskôr zvládlo bezpečne aj samé."
Čo naučiť svoju ratolesť:
• chodec (teda aj dieťa) je povinný používať predovšetkým chodník. Tam, kde nie je, chodí sa po ľavej krajnici, alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Po ľavej strane vozovky alebo krajnici sa chodí preto, aby mal chodec dobrý výhľad na vozidlá, ktoré prichádzajú oproti a tiež preto, aby ho vodič lepšie videl.
• pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu. Mimo priechodu smie chodec cez cestu prechádzať len kolmo na jej os a ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti zmeniť ich smer a rýchlosť jazdy.
• chodec sa nesmie bezdôvodne zdržiavať na ceste, ani sa zastavovať.
• prekonávať zábradlie a iné zábrany je zakázané.