Dve holandské spoločnosti, Studio Roosegaarde a Heijmans, sa spojili v projekte, ktorý možno zmení bezpečnosť na cestách.
Z krátkeho úseku holandskej diaľnice chcú spraviť inteligentnú cestu. Ako uvádzajú v tlačovej správe, hotoví by mali byť v polovici roku 2013.
Cesta, ktorá svieti a upozorňuje na poľadovicu
Farba, ktorú použijú na vodorovné značenie, bude vyžarovať svetlo. Cez deň sa bude nabíjať a v noci osvetľovať vodičom cestu.
Čiary na ceste by mali fungovať podobne ako fosforeskujúce predmety. Podľa odhadov by cesta mala svietiť nepretržite až 10 hodín.
Okrem toho by nové cesty mali upozorňovať vodičov aj na hroziacu poľadovicu.
Na vozovke budú takisto špeciálnou farbou (tzv. Dynamic Paint) nakreslené znaky, ktoré budú viditeľné v závislosti od teploty. Ak bude chladno a bude hroziť námraza, objaví sa na ceste symbol vločky.
Tandem inovátorov pripravuje aj ďalšie vylepšenia. Na okraj cesty chcú umiestniť malé veterné mlyny, ktoré budú vyrábať elektrickú energiu z vetra alebo turbulencie áut. Táto energia by takisto slúžila na osvetľovanie ciest.
Tichý asfalt
Aj v susednom Česku sa snažia o inovácie. Podľa portálu auto.idnes.cz chcú naši susedia aplikovať “tichý asfalt”. Motoristi ho už môžu poznať z niekoľkých úsekov.
Nový koberec sa nachádza napríklad na pražskej magistrále, ale aj na vyťaženom úseku cesty prvej triedy pri Zlíne v okolí obce Zádveřice.
Do klasického asfaltu je primiešaný určitý podiel gumového granulátu vyrobeného z použitých pneumatík. Podľa meraní sa na danom úseku znížila hlučnosť o 2 až 6 decibelov v závislosti na rýchlosti vozidiel a porovnávanom povrchu.
Okrem tohto druhu asfaltového koberca sa skúša aj aj iný tichší povrch.
Zo špeciálnej asfaltovej zmesi Viaphone je nový povrch Černokosteleckej ulice v Říčanoch pri Prahe.
Kľúčom k zníženiu hlučnosti je zrnitosť betónu 0,6 alebo 0,8 mm a vlákna, na ktoré je betón naviazaný. Podľa prvých meraní poklesla hlučnosť pri rýchlosti 50 km/h o 6,5 decibelu.