Miroslav: "Ružomberok osadil na najväčšom sídlisku značky, ktoré zakazujú parkovať každý párny a druhej polovici sídliska každý nepárny týždeň na parkovacích miestach kvôli údržbe. Občania si majú preparkovať auto na druhú polovicu sídliska v danom čase. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta do 60 eur.
Mestská polícia necháva preventívne už niekoľko týždňov oznámenia o porušení zákazu na oknách áut, ktoré tu v danom čase parkujú.
Majú právo vymáhať odo mňa pokutu, keď tam nechám auto odstavené v danom čase? Ako mi policajti dokážu, že auto tam naozaj stálo vo štvrtok v danom čase? Kamerový záznam nemajú, takže jedine fotka, ktorá ale nie je podľa mňa dostatočný dôkaz, že sa ide o daný deň a daný čas."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Dopravná značka s veľkým písmenom P a symbolom parkovacích miest označuje miesto alebo priestor, kde smiete parkovať a zároveň označuje predpísaný spôsob státia vozidiel.
"Vyhotovenie symbolu parkovacieho státia predpisuje spôsob státia z hľadiska situovania vozidla, najmä vo vzťahu k okraju vozovky," dodáva definícia dopravnej značky Parkovisko – parkovacie miesta s kolmým státím (č. IP 13a).
Pod značkou je dodatková tabuľka, ktorá spresňuje význam dopravnej značky. Zakazuje parkovať v nepárnom týždni vo štvrtok v čase od 8. do 10. hodiny.
Podľa značky však nie je zrejmé, či myslia len státie alebo aj zastavenie. Dopravné pravidlá rozlišujú tieto pojmy.
Zastavenie je podľa zákona o cestnej premávke uvedenie vozidla do pokoja na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie prepravovaných osôb alebo na urýchlené naloženie alebo na zloženie nákladu.
"Státím je uvedenie vozidla do pokoja na dlhšie, ako je čas dovolený na zastavenie," dodáva zákon.
Parkovanie ale definované nie je. Predpokladáme však, vychádzajúc z anglického znenia Viedenského dohovoru (medzinárodný dokument upravujúci dopravné pravidlá aj pre Slovensko), že parkovanie sa v tomto prípade vzťahuje len na státie. Za zastavenie by vás na odfotenom mieste v čase uvedenom na dodatkovej tabuľke podľa nás nemal nikto trestať.
Aj za parkovanie zakázané v čase je vodič zodpovedný
Ak auto parkuje na mieste v zakázanom čase, vodič, ktorý ho zaparkoval, je zodpovedný za porušenie dopravných pravidiel. Môžu ho potrestať až 60 eurovou pokutou na mieste. Na dopravnom inšpektoráte sa pokuta môže vyšplhať na 100 eur.
Platí to aj v prípade, že auto zaparkujete v stredu a bude tam stáť aj vo štvrtok predpoludním. Vodič totiž vchádza na parkovisko s tým, že má možnosť oboznámiť sa s časovo obmedzeným zákazom parkovania.
Porušenie zákazu môže pre vozidlá znamenať aj ich odťah.
Priestupok pritom vedia ľahko dokázať. Aj fotka auta na parkovisku v čase zákazu parkovania spolu s policajným záznamom je dostatočným dôkazom.
Preto, ak viete, že s vašim autom nebudete môcť v čase zákazu jazdiť, neodstavujte ho na mieste, ktoré podlieha zákazu.
Pred zodpovednosťou za porušenie dopravných pravidiel sa neschováte
Jedna vec je porušenie predpisov, ktoré je zrejmé. Odhaliť vinníka je ale v takýchto prípadoch takmer nemožné. Zákon ale pozná spôsob, ako niekoho potrestať, aj keď polícia nepozná vodiča, ktorý zákaz parkovania porušil.
"Prevádzkovateľ vozidla je povinný v súvislosti s konaním o priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky orgánu oprávnenému objasňovať alebo prejednať priestupok oznámiť osobné údaje osoby, ktorej zveril vedenie vozidla, v rozsahu meno, priezvisko a adresa pobytu," uvádza zákon o cestnej premávke.
Ak policajtom vodiča neprezradíte, ako vlastník či držiteľ vozidla riskujete pokutu 60 eur na mieste alebo až 100 eur v správnom konaní na dopravnom inšpektoráte.
Ešte je tu aj inštitút objektívnej zodpovednosti, podľa ktorého je za parkovací priestupok zodpovedný držiteľ vozidla, ak je vodič neznámy. Držiteľovi vtedy môžu policajti uložiť pokutu 78 eur.