V minulosti sa často stávali prípady, keď nepojazdné auto vlastník rozpredal na súčiastky. Zostali mu doklady a auto v evidencii, no vozidlo už fyzicky neexistovalo.
Zákon o cestnej premávke:
Orgán Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak o to jeho vlastník alebo držiteľ požiada.
Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla je pri vyradení vozidla z evidencie povinný vyplniť príslušné tlačivo, ak je na tento účel zavedené, odovzdať osvedčenie o evidencii časť I, osvedčenie o evidencii časť II, ak bolo vydané, tabuľku s evidenčným číslom, a ak ide o staré vozidlo, predložiť aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla na spracovanie66) alebo potvrdenie príslušného národného orgánu Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA o tom, že vozidlo má alebo bude mať historickú hodnotu; osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II alebo tabuľka s evidenčným číslom sa neodovzdávajú, ak boli stratené alebo odcudzené.
Orgán Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, vyradí vozidlo z evidencie, ak bolo rozhodnuté o jeho trvalom vyradení z cestnej premávky alebo ak je v evidencii vozidiel vozidlo, ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke alebo schválenie na prevádzku v cestnej premávke bolo neplatné alebo bolo zrušené.
Dnes je možné auto odhlásiť z evidencie len v presne stanovených prípadoch. Napríklad, ak na polícii predložíte doklad, že auto bolo zošrotované, alebo ste ho predali inému človeku do zahraničia. Ak ale auto neexistuje, bez porušenia zákona auto z policajnej evidencie nedostanete.
Minulý rok sa skupina poslancov pokúšala novelizovať zákon o cestnej premávke tak, aby sa istú dobu dalo neexistujúce auto odhlásiť z evidencie na čestné prehlásenie. Národná rada to ale neschválila a tak si niektorí majitelia hľadajú cestičky, ako obísť predpisy.
Nebudeme vám radiť, ako podvádzať a riskovať aj väzenie. Existuje však spôsob, ktorý trvá istý čas a pri ktorom zaplatíte nemalú sumu na pokutách, no nakoniec auto oficiálne z evidencie vozidiel zmizne.
Každé osobné auto staršie ako 4 roky musí každé dva roky absolvovať technickú kontrolu. Ak ju neabsolvujete, obvodný úrad dopravy vám na to skôr či neskôr príde. Vtedy vám uloží pokutu 166 eur a určí vám lehotu, dokedy treba ísť s autom na technickú kontrolu.
S neexistujúcim autom sa ani takáto kontrola nedá absolvovať. Preto vám obvodný úrad dopravy dá pokutu ďalších 166 eur. Zároveň musí byť auto podľa zákona trvalo vyradené z premávky na pozemných komunikáciách.
To isté platí aj pre povinné emisné kontroly, takže si vlastník neexistujúceho auta evidovaného na polícii musí prichystať ďalších 332 eur.
Za takéto vozidlo už netreba platiť ani poistku.
O vozidle trvalo vyradenom z premávky na pozemných komunikáciách sa dozvie dopravný inšpektorát, ktorý vozidlo eviduje a vyradí ho automaticky z evidencie. Vašou povinnosťou je do 15 dní odovzdať na polícii techničák a tabuľky s evidenčným číslom.
Prečítajte si aj
Na Slovensku sa kradnú vraky áut, niekedy ide o podvod
Pozrite si tiež
Zoznam ukradnutých áut na Slovensku s lokalizáciou na mape