Minúta po minúte: Horské priechody Makov a Šturec sú úplne neprejazdné (pondelok)

Meteorológovia varujú pred snežením, poľadovicou a závejmi.

(Zdroj: AUTOsme.sk)

Až do zajtra popoludnia bude na väčšine Slovenska snežiť. Meteorológovia varujú aj pred poľadovicou a závejmi. Na mnohých miestach sa šmýkajú kamióny. Na západe územia pribúdajú úseky s poľadovicou.

18:25 Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne mokrý. Výnimkou sú úseky D1 Senec - Horná Streda, Važec - Jánovce a R1 Tekovské Nemce - Banská Bystrica, kde je na vozovkách vrstva čerstvého prípadne kašovitého snehu do 2 cm. Informovala stránka zjazdnost.sk.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Povrch vozoviek na západnom a strednom Slovensku je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého až utlačeného snehu do 2 - 3 cm, miestami aj do 4 - 5 cm. Východné Slovensko má vozovky prevažne mokré, miestami pokryté vrstvou čerstvého alebo kašovitého snehu do 2 cm.

18:22 Slovenský hydrometeorologický ústav zrušil výstrahu 2. stupňa pred snežením. Miernejší 1. stupeň výstrahy však ostáva v platnosti. Meteorológovia nás varujú pred snehom a poľadovicou. Výstraha platí do 7. hodiny utorkového rána pre väčšinu Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja a západných a severných okresov Slovenska.

18:05 Až do odvolania je pre nákladnú dopravu uzavretý úsek cesty medzi Žiarom nad Hronom a Handlovou. Dôvodom je podľa banskobystrických policajtov údržba cesty od Prievidze.

17:57 Cesta medzi Lehotou a Nitrou bola sprejazdnená. Informovali nitrianski policajti.

17:47 Rýchlostná cesta R1 v 83. kilometri bola sprejazdnená v oboch smeroch.

Pribudla neprejazdná cesta medzi obcou Lehota a Nitrou (Kynek). Polícia je už na mieste.

17:45 Podľa maps.google.com sa v hlavnom meste zatiaľ dopravná špička nevymyká obyčajom týchto hodín. Na hlavných ťahoch v exponovaným miestach síce treba počítať so zdržaním, no nie výrazne viac, ako po iné dni.

blava02.jpg

17:37 V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) sú všetky cesty I., II. a III. triedy zjazdné a počas dňa neboli zaregistrované žiadne mimoriadne udalosti. TASR o tom informoval službukonajúci dispečer Správy a údržby ciest TTSK Miroslav Hájiček.

"Na cestách sa nachádza vrstva kašovitého snehu od dvoch do päť centimetrov, ale cestné komunikácie I. triedy sú už v niektorých úsekoch len mokré," objasnil dispečer.

"Posyp je v súčasnosti zbytočný, všetky mechanizmy sú zapojené výlučne do čistenia ciest a odstraňovania kašovitého snehu," vysvetlil dispečer. Pripomenul, že vozovky sa posypú až po skončení sneženia.

17:32 Polícia uzatvorila v Nitrianskom kraji rýchlostnú cestu R1 v 83 kilometri pri čerpacej stanici OMV v smere do Nitry (oba pruhy). Je potrebné vytiahnuť vozidlo z priekopy.

17:31 Vodiči si sťažujú na neodhrnuté cesty medzi Hlohovcom a Šúrovcami, v Nitre a okolí, medzi Veľkými Uhercami a Zlatými Moravcami, v Nových Zámkoch a okolí, medzi Žiarom nad Hronom a Handlovou, medzi Zvolenom a Krupinou a aj medzi Lučencom a Detvou. Informoval o tom dopravný servis rádia Expres.

Horské priechody Makov a Šturec sú neprejazdné

17:25 V Prešovskom kraji od popoludňajších hodín takmer na celom území snežilo, pri Humennom padal dážď so snehom. Od 13:45 je na diaľnici D1 Košice - Prešov pre súvislú vrstvu snehu na vozovke znížená rýchlosť jazdy na 100 kilometrov za hodinu. Sneženie pri Prešove už ustalo.

Problémy robia kamióny na horských priechodoch v okresoch Poprad, Levoča a Stará Ľubovňa, aktuálne v okolí Vernára v okrese Poprad.

V okresoch Levoča, Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad nasadili cestári všetku dostupnú techniku.

Na niektorých úsekoch sa vytvárali snehové jazyky, vodiči by si mali preto dávať pozor hlavne na cestách tretej triedy na úsekoch Chotár - Šuňava, Hrbky, Batizovce - Gerlachov.

Viac sa dozviete v článku Sneženie na východe nespôsobilo vážne kritické situácie

17:21 Situáciu na cestách Nitrianskeho kraja komplikoval sneh aj popoludní. Dopravných nehôd v súvislosti s počasím neustále pribúda. Na rýchlostnej ceste R1 v 29. kilometri pri obci Báb museli dočasne uzavrieť jeden jazdný pruh pre vyťahovanie kamióna. V súčasnosti je už cesta prejazdná v oboch pruhoch.

Na Hlohoveckej ceste za Nitrou v smere na Hlohovec uviazli tri kamióny. Rovnaký problém nastal na ceste z Lehoty do Nitry, kde takisto uviazli tri kamióny, cesta už je sprejazdnená.

V okrese Komárno sa na ceste I/63 v smere na Dunajskú Stredu prevrátil kamión, premávka bola obmedzená v jednom jazdnom pruhu. Cesta Žitavce - Hul bola na zhruba 20 minút obojsmerne uzavretá pre vyťahovanie kamióna.

Problematický je úsek cesty Nitra - Dražovce - Dolné Lefantovce. Cesta je síce zjazdná, no polícia ju neodporúča pre nákladnú dopravu, obísť sa dá po ceste I/64 na Topoľčany.

17:19 V Bratislave sú v súvislosti s dnešným hustým snežením všetky cesty zjazdné. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa magistrátu hlavného mesta, Daniela Rodinová, na cestách sa nachádza do jedného centimetra kašovitého snehu. Cestári posýpali celé mesto o 13:00, o 17:00 a následne budú posýpať o 22:00.

17:15 Podľa žilinských policajtov je horský prechod Kľak zjazdný pre osobnú dopravu. Makov je uzatvorený pre skrížené kamióny v obci Kolárovice. Šturec je úplne uzatvorený pre nákladnú aj osobnú dopravu.

17:01 Rýchlostná cesta R1 pri Bábe v okrese Nitra je sprejazdnená v oboch smeroch, informovalo operačné stredisko nitrianskej krajskej polície.

Donovaly, Šturec a Veľké Pole sú pre kamióny stále nezjazdné

16:59 Znížená viditeľnosť z dohľadnosťou do 100 m pre silné sneženie sa vyskytuje v okolí Makova, Štrby, Popradu, Žarnovice, Hronského Beňadiku, Hronskej Breznice, Banskej Bystrice, Dobrej Nivy. Dohľadnosť do 200 m je v okolí Šturca, Donovál, Čertovice a na juhu stredného Slovenska.

16:58 Horské priechody Donovaly, Šturec a Veľké Pole sú uzatvorené pre vozidlá dlhšie ako 10 m pre husté sneženie. Čertovica je pre nákladnú dopravu zjazdná len so snehovými reťazami.

Na väčšine horských priechodov je povrch vozoviek pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého až utlačeného snehu do 5 cm. Súľová a Grajnár má do 5-10 cm a Dobšiná čerstvý sneh nad 15 cm.

16:56 Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné podľa zjazdnost.sk. Povrch vozoviek na západnom a strednom Slovensku je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého až utlačeného snehu do 2 - 3 cm, miestami aj do 4 - 5 cm. Východné Slovensko má vozovky prevažne mokré, miestami pokryté vrstvou čerstvého alebo kašovitého snehu do 2 cm.

16:55 Slovenská správa ciest aktualizovala na svojej stránke údaje o zjazdnosti. Sneh na diaľničných úsekoch v hrúbke do 2 cm sa nachádza na D1 Senec - Voderady, Važec - Jánovce a R1 Tekovské Nemce - Banská Bystrica.

Poprad.jpg
Pohľad na husté sneženie na diaľnici D1 neďaleko Popradu. Foto: TASR

16:51 V Bratislave jazdí hromadná doprava všade, no všeobecne mešká do 15 minút. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Agáta Staneková, pre počasie nie sú žiadne obmedzenia.

Problémy s hustým snežením mali dnes nielen vodiči v autách, ale aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Od rána hlásil bratislavský dopravca aj výrazné meškania, tie sa pohybovali od 15 do 70 minút. Do kopcovitejších častí Bratislavy MHD nejazdila vôbec.

16:50 Doprava v Bratislave sa zahusťuje. Podľa maps.google.com sa kolóny tvoria na Račianskej, Šancovej, Tomášikovej, Palisádoch a na Mlynských Nivoch a v okolí križovatiek Trnavskej a Bajkalskej, Galvaniho a Ivanskej.

Nie je vylúčené, že do pol hodiny sa premávka začne výraznejšie zahusťovať v celej lokalite ohraničenej Štafánikovou, Šancovou, Račianskou a diaľničným obchvatom.

Pribúdajú cesty so zamrznutým snehom na vozovke

16:32 O šmykľavých vozovkách informuje stránka zjazdnost.sk aj na úsekoch ciest medzi Moldavou a Jasovom a medzi Štósom, Medzevom, Jasovom a Malou Idou.

16:27 Skrížený kamión je podľa dopravného servisu rádia Expres na Makove. Horský priechod je podľa vodičov ťažko prejazdný pre kamióny. Skrížený kamión je aj v stúpaní na Donovaly, na Kremnických Baniach, pred Bojnou na ceste medzi Piešťanmi a Topoľčanmi a na ďalších cestách Slovenska.

16:21 Cestári Slovenskej správy ciest varujú pred miestami zľadovateným snehom na vozovke ciest medzi Sencom a Sereďou a medzi Dolnou Stredou a Galantou.

16:19 Podľa Nitrianskych policajtov je úsek cesty od križovatky ciest I/75 a II/580 až po obec Tvrdošovce prejazdný. Aj R1-ka pri obci Báb je v smere do Trnavy prejazdná v jednom jazdnom pruhu.

16:11 Cesty II. a III. triedy, ktoré spravuje Bratislavský samosprávny kraj, sú zjazdné.

Po posype je na cestách v nížinatých úsekoch vrstva kašovitého snehu do hrúbky dvoch cm, na horských úsekoch do štyroch cm. Vrstvu nepretržite odstraňujú pluhovaním.

15:24 Na Hlohoveckej ceste v smere do Hlohovca, asi 500 m za reštauráciou Hoffer, uviazli tri kamióny. Cesta je podľa polície prejazdná len v jednom jazdnom pruhu.

15:19 Cesta cez obec Lehota v smere do Nitry, kde uviazli 3 kamióny, je už sprejazdnená. Kamióny sú podľa polície odstránené.

15:14 Plynulosť premávky na Slovensku je podľa maps.google.com najviac obmedzená na rýchlostnej ceste R1. Zdržanie je však len mierne.

V Bratislave treba počítať so zdržaním na Slovnaftskej a Kazaňskej a taktiež na križujúcej ceste ulice Svornosti. Aj na križovatke Bajkalskej a Vajnorskej sa môžete zdržať, najmä ak smerujete na Vajnorskú od Bajkalskej.

google01.jpg

15:10 Podľa SHMU nesneží len v oblasti Bratislavy, Košíc a Trebišova. Prievidza a Hurbanovo hlási dážď so snehom.

15:07 Policajti dokumentujú dopravnú nehodu, preto uzavreli v okrese Nové Zámky cestu od križovatky ciest I/75 – II/580 Palárikovo-Čiki až po obec Tvrdošovce. Navrhujú obchádzku cez obce Jatov, Rastislavice, Komjatice až na I/64.

Pre vyťahovanie kamióna uzavreli R1-ku

15:04 Nitrianski policajti uzavreli rýchlostnú cestu R1 pri obci Báb v oboch jazdných pruhoch v smere do Trnavy (29. kilometer). "Vyprosťuje sa kamión," napísali s tým, že tam treba počítať s časovým zdržaním. Dopravu tam riadi polícia.

15:01 Cestári Slovenskej správy ciest aktualizovali informáciu o zníženej viditeľnosti s dohľadnosťou do 100 m. Pre silné sneženie sa vyskytuje v okolí Pezinka, Galanty, Nitry, Žarnovice, Hronského Beňadiku, Banskej Bystrice, Lipt. Mikuláša, Lipt. Hrádku, Popradu, Prešova a Budimíra.

14:56 Podľa dopravného servisu rádia Expres majú dva kamióny problémy (stoja na krajnici) na diaľnici D2 pred Stupavou v smere z Bratislavy (na 48. kilometri). Kamión skončil v priekope na výjazde z Budmeríc do Trnavy. Skrížený kamión je za Myjavou v smere do Brezovej pod Bradlom, za Lehotou v smere do Nitry a za Spišskou Novou Vsou v smere do Levoče.

14:50 V okres Komárno sa na cesta I/63, v smere na Dunajskú Stredu, prevrátil kamión. Premávka je tam obmedzená do jedného jazdného pruhu. Dopravu tam riadi polícia.

14:47 Cesta I/50 v Handlovej, časť Nová Lehota, v smere od Handlovej na Žiar nad Hronom je znovu neprejazdná v obidvoch smeroch pre kamiónovú dopravu. "V uvedenom úseku husto sneží, preto žiadame vodičov o zníženie rýchlosti a zvýšenie opatrnosti. Premávku riadi polícia," informovalo operačné stredisko trenčianskej krajskej polície.

14:46 Horský priechod Javorina medzi Muráňom a Červenou Skalou je pre kamiónovú dopravu a ťažké vozidlá uzavretý. Neustále intenzívne sneženie tam komplikuje dopravu najmä na cestách druhej a tretej triedy. Ako TASR informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Monika Pastuchová, na niektorých úsekoch sa už vytvorila 15-centimetrová vrstva ujazdeného snehu.

Meškanie spojov sa očakáva v popoludňajšej špičke

14:44 Situácia s meškaním regionálnych autobusových spojov v okolí Bratislavy sa krátko popoludní výrazne zlepšila. Autobusy momentálne jazdia načas, prípadne s meškaním do desať minút.Hovorkyňa prepravnej spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová pripomenula, že s meškaním teba počítať v ďalších hodinách. K zdržaniu môže prísť v popoludňajšej špičke, teda okolo 16.00 h," upozornila Vozárová.

14:42 Polícia vzhľadom na počasie vyzýva vodičov, aby prispôsobili jazdu stavu a povahe vozovky. "V tomto počasí sa neoplatí ponáhľať. Radšej vyrazte na cestu skôr, prípadne využite iné alternatívy dopravy. Na cestách sa tvorí poľadovica a snehové jazyky, preto treba byť maximálne opatrný," uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

14:35 Sneženie skomplikovalo už aj situáciu na cestách východného Slovenska, stalo sa viacero nehôd. Viac sa dočítate v článku Sneženie komplikuje dopravu aj na východe.

14:32 Počas dnešného predpoludnia zaznamenala polícia v Banskobystrickom kraji 7 dopravných nehôd a 10 škodových udalostí. V okrese Banská Bystrica – 5 škodových udalostí (ŠU), Brezno – 1 dopravná nehoda (DN), LC – 1 DN, Veľký Krtíš – 1 DN, Rimavská Sobota – 2 ŠU, Žiar nad Hronom – 2 DN a 2 ŠU, Zvolen – 2 DN a 1 ŠU. Informáciu zverejnila Mária Faltániová, hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície.

14:28 Na ceste medzi obcou Lehota a Nitrou uviazli 3 kamióny. Podľa nitrianskych policajtov je prejazdný jeden jazdný pruh.

Na niektorých úsekoch diaľnice D1 obmedzili pre sneženie rýchlosť

14:25 Od trištvrte na dve popoludní je na diaľnici D1 medzi Košicami a Prešovom obmedzená najvyššia povolená rýchlosť na 100 km/h. Dôvodom je husté sneženie a súvislá vrstva snehu na vozovke.

14:24 Nitrianski policajti neodporúčajú nákladnej doprave cestu Nitra - Dražovce - Dolné Lefantovce (tzv. popod horu). Obísť ju môžu po ceste I/64 na Topoľčany.

14:23 Cesta I/50 v smere od Handlovej na Žiar nad Hronom je už prejazdná v obidvoch smeroch aj pre kamiónovú dopravu.

14:22 Na diaľnici D1 je od Hornej Stredy (okres Nové Mesto nad Váhom) až po Ilavu, v obidvoch smeroch pre husté sneženie stále znížená rýchlosť na 100 km/h. Informovalo operačné stredisko trenčianskej krajskej polície

14:18 Policajti Prešovského kraja upozorňujú vodičov, aby prispôsobili rýchlosť a spôsob jazdy poveternostným podmienkam a aktuálnemu stavu ciest.

sypac_res.jpg

14:15 Horské priechody Donovaly a Šturec sú stále uzatvorené pre nákladnú dopravu dlhšiu ako 10 metrov (pre husté sneženie). Čertovica je pre nákladné vozidlá zjazdná len so snehovými reťazami.

"Znížená viditeľnosť z dohľadnosťou do 100 m z dôvodu silného sneženia sa vyskytuje v okolí Pezinka, Galanty, Žarnovice, Hronského Beňadiku, Banskej Bystrice, Lipt. Mikuláša, Lipt. Hrádku, Popradu, Prešova a Budimíra," dodáva stránka zjazdnost.sk s tým, že vplyvom sneženia a silného vetra sa na cestách v okrese Nové Zámky vytvárajú snehové jazyky a záveje.

Miestami zľadovatený sneh sa nachádza na cestách II. a III. tried v okolí Kremnice, Nového Mesta nad Váhom, Moldavy nad Bodvou, Prievidze a Rožňavy.

Cesty sú zasnežené, snežiť bude do utorka popoludní

14:11 Stránka zjazdnost.sk uvádza, že sneh do 2 cm sa nachádza na diaľničných úsekoch D1 Bôrik - Jánovce, Prešov - Košice a na rýchlostnej ceste R1 Nitra - Banská Bystrica.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na západnom a strednom Slovensku je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého až kašovitého snehu do 2 - 3 cm, miestami aj do 4 - 5 cm. Východné Slovensko má cesty prevažne mokré, vo vyšších polohách s vrstvou kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 2 - 3 cm.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu do 5 cm. Mokré vozovky sú len na horských priechodoch Príslop, Branisko, Dobšiná, Klenov, Ďurďošík, Dargov, Soroška, Pusté Pole, Vyšehrad, ktorých povrch vozovky je mokrý.

14:02 Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa pre väčšinu územia južného Slovenska. Varujú pred snežením. Výstraha platí do pol siedmej ráno v utorok.

Okrem toho pre takmer celé Slovensko platí až do zajtrajšieho popoludnia naďalej výstraha 1. stupňa pred poľadovicou. Predbežne do 19. hodiny si na západe Slovenska treba dávať pozor aj pred závejmi a snehovými jazykmi. Do večera platí aj výstraha 1. stupňa pred silným vetrom na severe Slovenska.

01.jpg

14:00 V pondelok by malo na väčšine územia snežiť, na západnom a strednom Slovensku miestami výdatne. K večeru SHMU očakáva v nižších polohách aj dážď so snehom alebo dážď, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica.

13:59 Informácie o ranných dopravných obmedzeniach si prečítate v článku Sneží, kamióny sa šmýkajú, situácia v Bratislave je už lepšia

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 6. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 9. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 10. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 1. Konferencia - EU support for research
 2. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 3. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 4. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 5. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 8. Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom
 9. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 10. Noerr advised on WebSupport deal
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 16 093
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 025
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 12 284
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 10 801
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 351
 6. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 5 303
 7. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 4 554
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 206
 9. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 3 926
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 469

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Diskusia denníka SME: Rok po vražde Jána a Martiny

Hosťami budú šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

DOMOV

Nespokojní farmári hodinu blokovali bratislavský most SNP

Z pokojného protestu farmárov sa stala blokáda.

ŽENA

Príbeh, v ktorom si van Gogh neodrezal ucho, ale kus srdca

Prehľad textov z prílohy Sex a vzťahy. Téma: samota.

Neprehliadnite tiež

Hyundai Tucson

Koncept Citroen Ami One ukazuje, že autá budúcnosti nemusia byť drahé

Pokročilé technológie ustúpili priaznivej cene vozidla.

Honda v Európe do troch rokov skončí s výrobou áut

Britské médiá za tým vidia frustráciu z brexitu, automobilka to odmieta.

Honda

Aj Porsche čelí možnej pokute v súvislosti s emisným škandálom

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že spoločnosť spáchala administratívny priestupok.

Ilustračné foto.