Parkovací lístok za zasneženým sklom sa stáva neviditeľný
Mikuláš: "Ako je to s parkovaním na platených parkoviskách s parkovacími hodinami počas zimného obdobia? Predstavme si, že si zaplatím parkovanie v centre Bratislavy na 3 hodiny. Počas tejto doby ale napadne sneh, ktorý mi úplne pokryje predné sklo, a teda parkovací lístok sa stáva neviditeľným. Ako by sa riešila podobná situácia?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Väčšina prevádzkovateľov platených parkovacích miest vyžaduje, aby vodič po uhradení poplatku umiestnil parkovací lístok na viditeľné miesto, najlepšie za čelné sklo. Bez splnenia tejto podmienky môžete za parkovanie zaplatiť, ale na auto sa pozerá, akoby parkovalo bez povolenia.
Parkovanie na platenom parkovisku bez zaplateného poplatku znamená pre vodiča pokutu najviac 100 eur, prípadne papuču alebo aj odťah.
Vodič je povinný slniť všetky podmienky vzťahujúce sa na parkovanie na platnom mieste. Ak sneh zakryje okno, za ktorým je parkovací lístok, nemusíte sa obávať sankcií.
Ten, kto by chcel skontrolovať, či ste za parkovanie zaplatili, by si musel sneh odhrnúť. Ak by sa mu nechcelo, nevedel by tak, že si vodič splnil povinnosti. Nesmel by teda auto opapučovať alebo dať odtiahnuť. Vodič nemôže za sneženie.
Ktoré paragrafy poruší vodič, ak nemá reflexnú vestu v dosahu
Pavol: "Chcel by som sa informovať ohľadom povinnosti vodiča mať v dosahu reflexnú vestu. V prípade, že som za to dostal pokutu, vedeli by ste mi poradiť, aké paragrafy mi mal policajt uviesť do pokutového bloku nezaplateného na mieste?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti do pokutových blokov zvyčajne píšu paragrafy, odseky a písmená zákona o priestupkoch.
Pavol by z odkazu na bloku zistil, že sa dopustil "priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky iným konaním, ako sa uvádza v písmenách a) až j)". V spomínaných písmenách sú priestupky ako jazda pod vplyvom alkoholu, útek z miesta nehody, rýchla jazda a podobne.
To, čoho sa konkrétne Pavol dopustil, ale s najväčšou pravdepodobnosťou na pokutovom bloku nenájde.
Povinnosť vodiča mať v dosahu reflexnú vestu vyplýva z vyhlášky č. 464/2009 Z.z. Píše s v nej: "Bezpečnostný reflexný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla."
Nerešpektovaním tejto povinnosti vodič poruší § 4, ods.1, písm. a) zákona o cestnej premávke: "Vodič je povinný použiť na jazdu len vozidlo, ktoré možno prevádzkovať v cestnej premávke."
Na cestách možno prevádzkovať len také vozidlo, ktoré je technicky spôsobilé. A technicky spôsobilé je len vtedy, keď je v dosahu vodiča umiestnená reflexná vesta.