Na ceste musíte mať na pamäti dve veci: ako nedostať šmyk a pri tom bezpečne zvládnuť jazdu v kolóne. Andrej Korbel, inštruktor výcviku z Centra bezpečnej jazdy, radí, ako zvládnuť spomínané situácie.
"Dôležitou zásadou bezpečnej jazdy na snehu je dodržanie dostatočného odstupu za vozidlom pred vami. Na ujazdenom snehu sa brzdná dráha predlžuje až trojnásobne," vysvetľuje Korbel.
Odporúčajú pracovať s plynom a brzdou veľmi jemne
Ak pri rozbiehaní na snehu začnú preklzávať kolesá, Korbel odporúča dať dole nohu z plynu a skúsiť rozbeh odznova, na druhom prevodovom stupni. Zníži sa tým krútiaci moment a vozidlo sa rozbehne plynulejšie.
"Prešmykovaním na mieste zhoršujete vlastnosti cesty a sneh sa stáva ešte šmykľavejší. S volantom pracujte takisto opatrne. Každý prudký pohyb môže spôsobiť šmyk zadnej nápravy," upozornil inštruktor.

Ak prechádzate do iného jazdného pruhu, včas použite smerovku a bliknite minimálne trikrát.
Korbel odporúča v pripájacích pruhoch použiť "zipsovanie". Často podľa neho vznikajú kolóny zbytočne, pretože sa vodiči radia do priebežného jazdného pruhu nesystematicky.
"Na zasnežených cestách nevychádzajte z vyjazdených koľajníc. Okolo nich sa nachádza nevyjazdená vrstva snehu, ktorá vás ľahko stočí do protismeru," pripomína Andrej Korbel.
Pozor na pneumatiky
Stav pneumatík taktiež ovplyvňuje bezpečnosť na ceste.
"Pneumatiky s dezénom menším ako 4 mm nedokážu poriadne pretlačiť sneh a ohrozujú bezpečnosť. Skontrolujte si štítok z boku pneumatiky, ktorý udáva ich životnosť. Pokiaľ nájdete dátum v tvare 0115(vyrobená v prvom týždni roku 2015) alebo starší, vymeňte ich za nové," odporúča Andrej Korbel.
