Filip: "Porušil som prikázaný smer pri výjazde z parkoviska a až na hlavnej ceste ma predbehla mestská polícia. Policajt vystrčil z okna placačku a odstavil ma. Následne som zaplatil pokutu.
Podľa mojich informácií som bol v tom, že mestská polícia môže riešiť iba statickú dopravu. Keď som s týmto argumentom vyrukoval, povedali mi, aby som si prečítal novelu zákona. Má mestská polícia právo zastavovať idúce vozidlo?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Za porušenie dopravnej značky prikazujúcej smer jazdy smie vodič dostať pokutu na mieste najviac 60 eur.
Ak by aj mestská polícia nemala oprávnenie zastavovať vozidlá, vždy má možnosť a zároveň povinnosť informovať štátnu políciu o porušení predpisov. Filip by sa teda pokute nevyhol.
Obecná polícia (aj mestská) môže v blokovom konaní uložiť pokutu za porušenie pravidiel vyplývajúcich
- z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,
- zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel.
Zákon o obecnej polícii tiež umožňuje jej príslušníkom zastavovať vozidlá. Stačí, ak niektorú zo spomínaných značiek alebo pravidiel budete ignorovať.
Obecná polícia môže používať aj vozidlá s majákmi, ktoré smie používať ako vozidlá s právom prednostnej jazdy. Ak má zapnutý maják a sirénu, musíte jej uvoľniť cestu tak, ako štátnej polícii alebo záchranke.
Mestskí policajti vo Filipovom prípade postupovali v súlade so zákonom. Dokonca aj spôsob zastavenia, ktorý zvolili, bol v poriadku.
Pravidlá zastavovania
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
(2) Policajt dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie vozidla zdôrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvláštnym zvukovým znamením podľa § 40 zákona. Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy.
(3) Pre zamestnancov dráhy platí pri zastavovaní vozidiel ustanovenie § 28 písm. e) zákona. Ostatné osoby uvedené v zákone dávajú znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutou rukou, ak v tejto vyhláške nie je ustanovené inak; smú však používať aj zastavovací terč (č. Z 5b). Pri trhacích prácach v lomoch, pri údržbe cesty a podobne sa ako znamenie na zastavenie vozidla používa červená zástavka.
(4) Odsek 2 platí aj pri zastavovaní vozidiel vojenským policajtom v rovnošate, profesionálnym vojakom a vojakom mimoriadnej služby v rovnošate s vonkajším označením POLÍCIA a inými oprávnenými príslušníkmi ozbrojených síl, ozbrojených zborov, ozbrojených bezpečnostných zborov alebo príslušníkmi obecnej polície.