Rudolf: "Stalo sa mi, že som išiel autom po hlavnej ceste a mal som v pláne na križovatke odbočiť na vedľajšiu cestu. Na hlavnej ceste, ale až za križovatkou, stála policajná hliadka, ktorá zastavovala vozidlá idúce po hlavnej ceste.Keď už som sa chystal odbočiť, policajt ma začal z diaľky zastavovať, aj keď ja som nešiel jeho smerom, pretože som odbočoval. Agresívnejšou gestikuláciou ma prinútil ísť teda jeho smerom, aj keď ja som pôvodne chcel normálne odbočiť na vedľajšiu cestu, ešte niekoľko desiatok metrov pred stanoviskom hliadky.
Ak chceli policajti zastavovať autá, mali si nájsť stanovisko ešte pred križovatkou a nie až za ňou a nútiť potom odbočujúcich vodičov ísť smerom, ktorým ísť nechceli.
Môžem takúto "zďaleka zastavujúcu" policajnú hliadku ignorovať a ísť svojím pôvodným smerom? Lebo, čo ak by bola nabudúce hliadka povedzme 100-200 metrov za touto križovatkou a z diaľky by na mňa mávali, aby som neodbočoval, ale podišiel až k nim? Kde je tá hranica?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti predpisy neporušili
"Účastník cestnej premávky je povinný poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky a strpieť výkon jeho oprávnení," uvádza sa v zákone o cestnej premávke.
Policajt vás smie donútiť ísť iným smerom, než ste pôvodne chceli, ak vás chce zastaviť. Zastavovanie vozidiel patrí medzi policajné oprávnenia. Aj kontrola dodržiavania dopravných pravidiel.
Ak by ste sa rozhodli policajta ignorovať, riskovali by ste 300-eurovú pokutu a aj dvojročný zákaz šoférovania.
Pri zastavovaní však platí aj nasledovné pravidlo: "Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky."
Podľa toho, čo napísal Rudolf, policajti svoje povinnosti neporušili. Tým, že prinútili Rudolfa ísť rovno, nikoho neohrozili. Znížili komfort vodiča tým, že mu zmenili plány. To však nie je dôvod myslieť si, že policajti konajú v rozpore s pravidlami.
Mohli si zvoliť aj lepšie miesto na zastavenie
Napriek pravidlám si myslíme, že policajti si mohli zvoliť aj lepšie miesto na zastavovanie vozidiel. Ich konanie nám trochu pripadá ako umiestnenie značky zákaz odbočenia za križovatkou s očakávaním, že autá v križovatke nebudú odbočovať.
Ak sa policajti snažia za križovatkou dávať znamenie na zastavenie vozidlám vchádzajúcim do križovatky, niektorých vodičov to môže zneistiť. Zvyšuje sa tak riziko kolízie pri prejazde križovatkou.
Vzniká tiež riziko, že vodič si nevšimne policajta za križovatkou pre sústredenie sa na odbočenie. Dokazovať potom, či policajti dali znamenie na zastavenie zreteľne a s ohľadom na okolnosti, nie je jednoduché a vedie k zbytočným konfliktom.
Nemyslíme si, že sa v okolí nedalo nájsť aj lepšie miesto na zastavovanie áut, ktoré by nevyvolávalo pochybnosti o zachovávaní bezpečnosti cestnej premávky.