Edo: "V októbri minulého roka som pri rozvoze nábytku buchol do lampy verejného osvetlenia. Hneď som vyšiel z auta pozrieť sa, čo sa stalo.
Lampa bola mierne ohnutá a bakelit na lampe prasknutý. Nezdalo sa mi to nejako hrozné. Na nárazníku som mal len farbu z tej lampy. Nič vážne, tak som šiel preč.
Po 4 mesiacoch mi prišlo predvolanie na políciu na výsluch. Hrozí mi odobratie vodičáku až na 5 rokov a pokuta do 1300 eur. Je to podľa vás normálne? Za vonkajšie poškodenie 30 ročnej lampy?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Edo si nesplnil svoju povinnosť. Poškodil vozidlom všeobecne prospešné zariadenie. Spôsobil dopravnú nehodu, no políciu nezavolal. Z pohľadu predpisov ušiel z miesta nehody.
Poškodenú lampu bude musieť niekto opraviť a opravu zaplatiť. Tým, že Edo odišiel, vlastník lampy sa nemal možnosť dozvedieť, komu poslať účet za opravu.
Účastník dopravnej nehody je okrem iného povinný ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi a zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta.
Ak by Edo zavolal políciu, mohlo to skončiť miernou pokutou a zaplatením škody. Teraz mu ale hrozí pokuta od 300 do 1300 eur a zákaz šoférovania od jedného do piatich rokov. Nie je pritom dôležité, akú veľkú škodu nehodou spôsobil.
Hrozba prísneho trestu má pôsobiť ako prevencia pred útekom z miesta havárie. Po úteku je vinník často dlho neznámy a poškodení znášajú náhradu škody nespravodlivo z vlastného vrecka.
V prípade, že havarujete, zavolajte políciu a počkajte na ňu v nasledovných prípadoch:
- pri nehode zomrie alebo sa zraní človek,
- haváriou poškodíte cestu alebo všeobecne prospešné zariadenie,
- uniknú nebezpečné veci,
- na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca 3990 eur,
- vodič zúčastneného vozidla je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia,
- účastníci škodovej udalosti sa nedohodli na jej zavinení,
- nie je splnená niektorá z nasledovných povinností: Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.