Miloš: "Na nasej ulici (Azalková, Bratislava) som si všimol papuču na aute. Zdá sa mi, že policajti dávajú papuče aj autám, ktoré nijako nebránia ani chodcom ani vodičom. Ide o jednosmerku. Nemali dostať papuče aj vozidlá vľavo od priechodu?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Auto, na ktoré policajti nasadili papuču, parkovalo v rozpore s dopravnými predpismi. Z fotiek vyplýva, že stálo na priechode pre chodcov.
"Vodič nesmie zastaviť a stáť na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Pokuta za takéto parkovanie je najviac 100 eur.
Predpisy porušili aj vodiči vozidiel, ktoré stoja v smere jazdy menej ako 5 metrov pred priechodom. Nie je pritom dôležité, či vozidlo parkuje kolmo, šikmo, alebo pozdĺžne vo vzťahu k okraju vozovky.
Možno mali policajti pri sebe len jednu papuču a preto ju nasadili len vozidlu, ktoré stálo na priechode. To však neznamená, že ostatné priestupky môžu ignorovať.
Pokutu by si ale podľa predpisov zaslúžili aj vodiči áut, na ktoré upozornil Miloš. Policajti nesmú ignorovať priestupky, ktoré sami odhalia.
Pozrite si zoznam dopravných priestupkov lokalizovaných na mape
Donášková služba zablokovala chodník
Michal: "Posielam fotografiu z Röntgenovej ul. v Bratislavskej Petržalke. Chcel by som sa spýtať, či niečo oprávňuje donáškovú službu Tesco parkovať na chodníku. A to ešte tak, že nezostane ani 1,5 metra priestoru.
Nedávno takto zase parkovalo donáškové vozidlo rovnakej spoločnosti vo vyhradenom jazdnom pruhu pre autobusy na Šancovej. Slušný človek, ak potrebuje rýchlo niečo vybaviť, často krúži aj 10 minút okolo bloku a hľadá legálne parkovacie miesto."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodič dodávky jednoznačne porušil dopravné predpisy. Okrem toho, že obmedzil chodcov a mohol ich aj ohroziť, porušil pravidlá jazdením po chodníku a zaparkovaním na chodníku tak, že chodcom nenechal povinnú voľnú šírku chodníka (1,5 metra).
Vodič nesmie parkovať ani na vyhradenom jazdnom pruhu. Tam môže zastaviť alebo stáť len vozidlo, pre ktoré je jazdný pruh vyhradený. A aj to iba vtedy, ak neporuší iné pravidlá parkovania.
"Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy," uvádza zákon.