Vladimír: "Na Dopravnej ulici v Bratislave sa pred niekoľkými rokmi dalo parkovať na vyznačených parkovacích miestach.
Jedného dňa si blízka reštaurácia nastriekala k vodorovnému značeniu, ktoré vyznačovalo jednotlivé parkovacie boxy, nápis, podľa ktorého sú všetky vyhradené pre ich návštevníkov. Nikde však nie je uvedená zvislá dopravná značka "Réservé" s dodatkom.
Je možné na týchto miestach parkovať, aj keď nie som návštevník reštaurácie? Rovnakým spôsobom ako reštaurácia, si môžem aj ja zobrať šablónu, bielu farbu a vyznačiť si ľubovoľné miesto ako svoje parkovacie miesto. Je tento postup korektný?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Aby mohlo byť parkovacie miesto pre niekoho rezervované, musí byť nielen vyznačené, ale aj označené. Označuje sa zvislým dopravným značením s neprehliadnuteľným veľkým písmenom P na modrom podklade a nápisom Réservé, prípadne symbolom vozíka.
Takisto by pod zvislou značkou mala byť aj dodatková tabuľka, ktorá upresňuje, pre koho je miesto rezervované.
Konkrétne parkovacie miesto potom musí byť vyznačené dopravný značením č. V 10d. Na ceste je vtedy vyznačené miesto, ktoré je akoby preškrtnuté. Môže tam byť aj namaľovaný symbol.
"Značka Parkovacie miesta s vyhradeným státím (č. V 10d) s príslušným a vhodným nápisom alebo symbolom vyznačuje priestor parkovacieho miesta s vyhradeným státím a dopĺňa značku č. IP 16," uvádzajú predpisy.
Vyhradené parkovacie miesto nevznikne tak, ako to napísal Vladimír. Ak predstavitelia reštaurácie svojvoľne primaľovali na cestu nápis, nič to neznamená pre vodičov v cestnej premávke. V prípade, že by správca cesty zistil, kto cestu "pomaľoval", môže mu uložiť pokutu.
Za "pozmenenie dopravnej značky" sa pokuta pre podnikateľa môže vyšplhať na 33 190 eur, nepodnikateľ riskuje 330 eur.
Ak by na miesto opísané Vladimírom zaparkoval vodič, ktorý nie je návštevníkom reštaurácie, pokutu nesmie dostať.