Gabriel: "Stala sa mi malá nehoda. Zastavil som za iným autom pred priechodom pre chodcov na križovatke bez semaforov. Stál som druhý v poradí. Auto predo mnou sa pohlo, ale zrazu sa náhle zastavilo, lebo na priechod vstúpil zjavne podgurážený chodec. Ten, žiaľ, niekde utiekol a na mieste neboli svedkovia.
Ja som sa na šmykľavej ceste nestihol zastaviť a narazil som. Podľa všetkého som vinníkom nehody ja, keďže som bol ten, ktorý nezastavil."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Mali zavolať políciu, pretože vinník ušiel
Po takejto havárii mali vodiči zavolať políciu. Stala sa totiž dopravná nehoda a nie škodová udalosť. Chodec, ktorý mal vbehnúť pred auto, z miesta udalosti ušiel bez toho, aby preukázal totožnosť všetkým zúčastneným na havárii.
Obaja vodiči by ale museli svedčiť o havárii tak, ako to napísal Gabriel. Prípadne iní svedkovia, ktorí však podľa Gabriela neexistujú. Potom by bolo jednoznačné, že za haváriu môže chodec.
Aj keď mal Gabriel dodržiavať dostatočnú vzdialenosť za vozidlom, do ktorého narazil, za istých okolností to nemusí byť objektívne možné. Napríklad, ak nečakane šmykľavá vozovka znemožnila účinne zabrzdiť. Gabriel by vtedy nebol spoluvinníkom nehody.
Ak by sa policajtom podarilo chodca vypátrať, mohli by si uňho obaja vodiči uplatniť náhradu škody. Chodec by tiež pravdepodobne neodišiel bez pokuty.
Zákonnú poistku by ale vodiči nemohli použiť na uhradenie nákladov za spôsobenú škodu. Povinné zmluvné poistenie sa uhrádza len za škodu spôsobenú motorovým vozidlom (alebo prívesom). V prípade, že by sa policajtom nepodarilo chodca vypátrať, škodu by si platili z vlastného vrecka alebo z havarijnej poistky.
Bez chodca by mal väčšiu vinu za haváriu ten, ktorý nedobrzdil
Ak sa jeden z vodičov rozhodol, že tam vlastne nebol žiadny chodec a haváriu spôsobil jeden z vodičov, ich úlohou je sa dohodnúť na vine. Ak sa nedohodli, znovu mali zavolať políciu.
V takom prípade by pravdepodobne za kratší koniec ťahal Gabriel. Udalosť sa stala v zime a zdôvodňovať nedobrzdenie šmykľavou cestou mu nepomôže. Nedodržal nasledovné dopravné pravidlo:
"Vodič je povinný za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví."
Svoj podiel viny by však mohol mať aj vodič prvého vozidla. "Vodič nesmie znížiť náhle rýchlosť jazdy alebo náhle zastaviť, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky," uvádza zákon o cestnej premávke.
Z opisu situácie však vyplýva, že škoda na autách asi nebola veľká, keďže sa autá rozbiehali. Jeden z vodičov sa asi dostane k náhrade škody zo zákonnej poistky druhého vodiča a druhý vodič sa bude môcť spoľahnúť len na svoju zákonnú poistku.