SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta
reklama

Snehová kalamita je na ústupe, vážne zasiahla Tatry

Pre silný vietor a záveje sú neprejazdné viaceré cesty najmä na východe a juhu Slovenska.

(Zdroj: TASR)

Online spravodajstvo sme ukončili.

23:41 Predpoveď počasia na sobotu naznačuje zlepšenie situácie na cestách.

23:34 Po uzatvorení hraničného priechodu pre kamiónovú dopravu sa uzavreli hranice aj pre kamióny prichádzajúce z Česka. Týka kamiónov, ktoré plánovali prejsť Slovenskom. Hranice sa zavreli na hraničných priechodoch Lysá pod Makytou, Drietoma a Vrbovce.

22:55 Hraničný priechod Rajka uzavreli pre kamióny nad 7,5 tony.

21:55 V Tatrách, kde popadali na cesty stovky stromov, budú hasiči zasahovať, až keď sa počasie upokojí.

20:53 Doprava na Žitnom ostrove sa po snehovej kalamite obnovuje. Podarilo sa vyslobodiť vlak, ktorý uviazol na železničnej trati medzi Zemianskou Olčou a Veľkým Mederom. Vlaky premávajú z Bratislavy až do Zemianskej Olče a do Komárna je zabezpečená náhradná autobusová doprava. Sprejazdniť by čoskoro mali aj trasu medzi Zemianskou Olčou a Komárnom.

20:35 Na budúci týždeň sa určite oteplí nad nulu, ale nebude to ešte určite to, čo sme zažili minulý rok v marci, hovorí klimatológ v rozhovore pre SME.

20:21 Diaľnica D1 v úseku Poprad – východ - Janovce je prejazdná pre všetky motorové vozidlá. Autá prichádzajúce z opačného smeru odkláňajú na cestu I/18.

20:19 Autobus so školákmi dostali maďarskí policajti do bezpečia. Deti ubytoval starosta dediny Mocsa v miestnej škôlke. Deti už prevážajú na Slovensko.

20:18 Cesta Ľubotín – Lipany je sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu a iba pre osobné motorové vozidlá. Úsek riadia policajti. Pre nákladiaky bude úsek neprejazdný minimálne do rána.

19:15 Na území Tatier popadali stovky stromov. Desiatky z nich na cesty, ktoré sú ešte stále nezjazdné.

18:22 Mimoriadnu situáciu na území Michalovského okresu zrušili. Aj keď sú niektoré úseky v spomínanej oblasti Zemplína naďalej neprejazdné, každá z obcí okresu Michalovce je prístupná pre motorovú dopravu.

18:06 Na cestách Košického samosprávneho kraja pretrváva kalamitná situácia najmä v okresoch Trebišov, Michalovce a Rožňava.

17:47 Autobusy do Londýna, Bruselu, Frankfurtu a Rotterdamu dnes neodídu. Pre nepriaznivú poveternostnú situáciu a kalamity na cestách ich spoločnosť vypraví v náhradnom termíne v sobotu 16. marca. Z Bratislavy a Košíc pôjdu v pôvodných časoch podľa cestovného poriadku.

17:45 Autobusy v okolí Šamorína, Senca a Budmeríc už premávajú. Hlavné ťahy na úsekoch Šamorín - Gabčíkovo, Veľké Úľany - Senec, v okolí Budmeríc a tiež medzi Lozornom a Jablonovým sa podarilo sprejazdniť. Problémy pretrvávajú v obciach Trnávka, Macov, Kyselica či Jurová.

17:37 Cesta medzi Komárnom, Veľkým Mederom a Bratislavou je už prejazdná. Agentúru SITA o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

17:30 Na východe Slovenska prestalo snežiť. Naďalej však silno fúka, takže cesty stále zafukuje.

17:26 Bez elektriny je na východe ešte 3-tisíc domácností. Postihnuté regióny ostali Rožňava, Poprad a Spišská Nová Ves, z michalovského regiónu už len Kráľovský Chlmec.

16:57 Rýchlik Bratislava - Košice mešká 80 minút.

16:37 Hraničné priechody s Maďarskou, Českou a Rakúskou republikou sú od 16.00 hod. pre kamiónovú dopravu nad otvorené.

16:31 Situácia na cestách stredného a západného Slovenska sa začína zlepšovať. Krízový štáb rezortu dopravy už zrušil 3. situačný stupeň na ceste medzi Breznom a Telgártom. Cesta je čiastočne prejazdná a cestári tam pracujú na jej sprejazdnení v oboch smeroch.

16:19 Cesta I/68 v úseku Ľubotín – Pusté Pole je stále neprejazdné pre všetky vozidlá. Uvedený úsek sa cestári snažia sprejazdniť, avšak pre silný vietor to zafukuje.

16:04 Slovenské deti z autobusu presunuli do škôlky v dedine Mocsa, kde prespia a bude o nich postarané. Rodičia zisťujú zjazdnosť a organizujú ich prevoz do Bratislavy.

15:39 Tretí - najvyšší stupeň výstrahy v súvislosti s vetrom platí na horách v okresoch Banská Bystrica a Brezno.

15:38 Cesta medzi Komárnom a Veľkým Mederom a Bratislavou je prejazdná.

14:54 Počasie komplikuje dopravu aj na severe Slovenska. Kritický je aktuálny stav ciest v Malopoľskom, Podkarpatskom a Sliezskom vojvodstve, najmä pre nákladnú kamiónovú dopravu nad 3,5 tony. Zdržanie evidujú aj na hraničných priechodoch, najmä v regióne východného Slovenska.

14:20 Horský priechod Pusté Pole medzi obcami Telgárt a Vernár, ktorý bol od 8:35 pre silný nárazový vietor uzavretý, je už zhruba od 13:45 prejazdný pre všetky vozidlá, nákladné však musia mať nasadené snehové reťaze. Od 13:30 je bez obmedzení prejazdný aj horský priechod Donovaly, ktorý bol dnes pre vozidlá dlhšie ako 10 metrov uzavretý.

14:19 Do Londýna, Bruselu, Frankfurtu ani Rotterdamu dnes zo Slovenska autobusy Eurolines nepôjdu. Pre nepriaznivú poveternostnú situáciu a kalamity na cestách ich spoločnosť vypraví v náhradnom termíne v sobotu 16. marca.

aa011.jpg

Hasiči v okrese Trebišov. Foto: TASR

Vlaky sa pohli

14:14 Situácia v osobnej železničnej doprave sa postupne stabilizuje. Vlaky vychádzajúce z bratislavskej hlavnej stanice smer Košice a Nové Zámky odchádzajú načas. Niektoré rýchliky a osobné vlaky budú zmeškané z dôvodu obehu súprav.

 • IC vlak 505 Tatran odišiel bez meškania.
 • Vlaky vychádzajúce z Košíc – IC vlak 504 Rysy odišiel bez meškania. Rýchliky a osobné vlaky meškajú do 50 minút.
 • ZSSK odrieka osobné vlaky 6213 na trati Zvolen – Fiľakovo a Os 5762 a 5736- na trati Zvolen – Levice – Nové Zámky.
 • EN 174 Jan Jesenius príde do Bratislavy zmeškaný 308 minút.
 • EC 170 Hungaria je zmeškaný 130 minút.
 • EC 276 Slovan zatiaľ mešká 60 minút.
 • Na trati Čierna nad Tisou – Slovenské Nové Mesto nejazdí elektrická trakcia, preto 50% vlakov je odrieknutých.
 • Trať Slivník – Trebišov je neprejazdná. Vlaky jazdia odklonom cez Michaľany.
 • Vo Vysokých Tatrách v úseku Štrbské Pleso – Vyšné Hágy nejazdí Tatranská elektrická železnica. ZSSK zabezpečila náhradnú autobusovú dopravu.
 • Naďalej je neprejazdná trať Tisovec – Pohronská Polhora z dôvodu zaplavenia trate.

14:05 Silný vietor a sneženie spôsobili prerušenie dodávky elektrickej energie tisíckam odberateľom na strednom Slovensku. "Okolo poludnia bolo bez elektriny približne 5 100 odberných miest," uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky - Distribúcia Jana Bolibruchová. Bez elektriny boli v Detve, Hriňovej, Podkoniciach, Lučatíne, Slovenskej Ľupči, Medzibrode, Hrochoti, Komjatnej, Dubovej, Važci, Žarnovici a Novej Lehote.

14:02 Deti z bratislavskej školy, ktoré uviazli na maďarskej diaľnici, sa pomaly približujú k domovu. Podľa Dany Freyovej sú nadšené z klobás, ktoré im rozdali maďarskí policajti. Idú za uhŕňačom, ktorý pred nimi razí cestu cez záveje.

14:00 Pre extrémne poveternostné podmienky je vyhlásená mimoriadna situácia na území Košického kraja, územného obvodu Komárno, Trebišov, Poprad, Michalovce a Stará Ľubovňa a v obciach Zemianska Oľča, Kolárovo, Brestov, Hucín, Harmanec a Podkonice.

Donovaly sú už prejazdné

13:52 Cesta I/66 od obce Telgárt smerom na Vernár je prejazdná pre všetky vozidlá, nákladné s reťazami.

13:51 Cesta medzi obcami Cabaj Pereš okr. Nitra a Močenok okr. Šaľa je už prejazdná

13:50 Horský prechod Donovaly je od 13.30 hod. otvorený pre všetky motorové vozidlá.

13:14 Počasie skomplikovalo chod niektorých inštitúcií. Slovenská sporiteľňa a VÚB nemohli otvoriť svoje obchodné miesta v rôznych regiónoch Slovenska.

13:08 Z dôvodu hustého sneženia a zlého stavu vozoviek v niektorých krajoch Slovenska, sú v súčasnosti hraničné priechody s Maďarskou, Českou a Rakúskou republikou na území Bratislavského kraja v smere na Slovensko uzatvorené. Uzávera sa týka vozidiel nad 7,5 tony smerujúcich cez územie Slovenska do ďalších krajín. Nákladné vozidlá so slovenskými evidenčnými číslami, ktorých jazda končí na Slovensku budú môcť cez hranice prejsť.

12:49 Priechody Čunovo a Brodské sa pre kamióny uzatvárajú. Maďarsko rozhodlo o uzatvorení hraničného priechodu Čunovo – Rajka na diaľnici D2 pre nákladnú dopravu smerujúcu na svoje územie. Slovensko uzatvorí hraničný priechod Brodské z Českej republiky na diaľnici D2.

Z tohto dôvodu Národná diaľničná spoločnosť upozorňuje vodičov nákladných vozidiel smerujúcich z Českej republiky, aby začali svoje vozidlá odstavovať na parkoviskách odpočívadiel pozdĺž diaľnice D2. Rovnaké odporúčanie vydali aj pre kamiónovú dopravu smerujúcu do Bratislavy po diaľnici D1 a rýchlostnej ceste R1, aby odstavovali vozidlá na odpočívadlách pozdĺž diaľnice.

tank.jpg

Pri obci Zemianska Olča. FOTO: SME - TIBOR SOMOGYI

Ministerstvo vyhlásilo najvyšší stupeň

12:41 Ministerstvo dopravy dnes na zasadnutí krízového štábu vyhlásilo najvyšší, tretí situačný stupeň na viacerých komunikáciách na území celého Slovenska. Ide o všetky cesty v Prešovskom kraji, cesty I. triedy v okresoch Trebišov a Rožňava, ako aj v okolí Komárna a Brezna. Informoval o tom hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

12:31 "Vojaci pomáhajú pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity napríklad na ceste medzi Trebišovom a Sečovskou Poliankou," uviedol minister obrany Martina Glváča. Dodal, že v Trebišove a okolí uvoľňujú cesty pomocou ťažkej techniky, vrátane vyslobodzovacieho tanku, bojového vozidla pechoty a nákladného automobilu s radlicou a rýpadlom.

Príslušníci ozbrojených síl zasahovali pri záchrannej akcii medzi obcami Kolárovo a Zemianska Olča, kde na snehom zasypanej ceste zostalo v autách uväznených niekoľko osôb.

12:28 Železničná spoločnosť Slovensko informovala, že doba meškania vlakov sa pohybuje od 50 do 100 minút. Najväčšie problémy sú v stanici Palárikovo.

"Rýchlik 801 Poľana odišiel z Palárikova s meškaním 300 minút. Ostatné vlaky stojace v Palárikove pokračujú v jazde s meškaním 50 až 100 minút," uviedla Zuzana Červená z komunikačného odboru ZSSK. Dodala, že s podobným meškaním odchádzajú vlaky aj zo stanice Nové Zámky.

Výrazne meškajú aj rýchliky na trase medzi Slovenskom a Maďarskom. "Spoj Jan Jesenius príde do Štúrova s meškaním 300 minút. Rýchliky EN 477 Metropol a EC 271 Petrov stoja v Štúrove na výstupe zo SR a čakajú na maďarskú vlakovú čatu," spresnila Červená.

kona.jpg

Cesta medzi Tôňom a Zemliaskou Olčou skúsiasprejazdniť ťažké mechanizmy. FOTO: SME - Tibor Somogyi

12:27 Školáci z Bratislavy, ktorí od včera cestujú z výletu z Budapešti, sú stále na maďarskej diaľnici. Podľa posledných informácií by mali byť dva kilometre od Komárna. Sedem áut s rodičimi je na diaľnici z Györu do Budapešti a snažia sa dostať k autobusu. Narazili však na policajnú uzáveru a presvedčili maďarských policajtov, aby ich v opačnom pruhu pustili k ďeťom. Teraz čakajú na policajnú eskortu, ktorá ich dopraví k autobusu.

Ak by sa to podarilo, o pätnásť minút by ich mohli nakladať do áut a potom sa rozhodnú, ktorým smerom sa vydajú. Podľa Dany Freyovej dostali od policajtov čaj a chleby s klobásou.

12:13 "Keď sneží, je dobre, keď fúka, je dobre, ale keď sneží a fúka, tak je zle," zhodnotil situáciu Zdenko Kubáň, starosta oravskej obce Malatiná. O deviatej pluhy cestu do dediny sprejazdnili, momentálne je neprejazdná opäť.

malatinaa.jpg

Cesta z Malatinej je neprejazdná. Foto: Martin Pavelek

12: 00 Na úsekoch diaľnice D1 v Prešovskom kraji polícia odstavuje všetky kamióny.

Uzatvárajú hraničný priechod Rajka

11:57 Ľudí, ktorí uviazli v kolónach na najkritickejších miestach v okresoch Michalovce a Trebišov, prichýlia na obecných úradoch.

"Zabezpečili sme im občerstvenie. Zo Zemplínskeho Jastriabia sme priviezli chlieb. Ponúkli sme čaj, slaninku, klobásku. Jednoducho, čo sme narýchlo mohli pripraviť,“ povedal Milan Rohaľ (Smer), starosta obce Hriadky.

11:50 Z dôvodu kalamitnej situácie v Maďarsku bude v najbližšom čase uzavretý hraničný prechod Rajka pre kamiónovú dopravu v smere do Maďarska. Dopravu bude riadiť dopravná polícia.

11:46 Vážne problémy v železničnej doprave pokračujú. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky je od štvrtka 18:05 prerušená doprava v úseku Zemianska Olča – Komárno, kde v záveji uviazol vlak spoločnosti Regiojet.

Komplikovaná je aj situácia okolo Bratislavy, v uzle Nové Zámky, v Košiciach a okolí, na trati Košice – Čierna n/Tisou a smer Trebišov. Tatranská elektrická železnica v úseku Vyšné Hágy - Štrbské Pleso nejazdí pre popadané stromy na trať a silný nárazový vietor.

foto
Biela tma na diaľnici pod Tatrami

Rezort obrany vyhlásil stav najvyššej pohotovosti

11:24 V Budapešti pre zlé počasie zrušili aj oslavy 165. výročia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848 - 1849.S vojenskými poctami dnes len vztýčili na Kossuthovom námestí štátnu vlajku. Podujatia na verejných priestranstvách zrušili aj opozičné strany Spolu 2014, Demokratická koalícia (DK) a skupina Milión ľudí za slobodu maďarskej tlače (Milla) zo sociálnej siete Facebook.

11:22 V Tatrách pre silný vietor a sneženie hrozia lavíny. Horská služba neodporúča žiadne vysokohorské túry.

11:18 Predpoludním pocítilo výpadky energie okolo 19-tisíc odberných miest na východnom Slovensku. Pre kalamitu zatvorili aj niektoré školy v Prešovskom kraji.

11:12 Ministerstvo dopravy na zasadnutí krízového štábu vyhlásilo stav najvyššej pohotovosti - 3. situačný stupeň na viacerých komunikáciách na celom Slovensku. Ide o všetky cesty v Prešovskom kraji, cesty I. triedy v okresoch Trebišov a Rožňava, ako aj v okolí Komárna a Brezna.

Diaľnica D1 na úseku Poprad - Jánovce bola po 10.30 stále obojsmerne neprejazdná.

pocko_res.jpg

Kamión v priekope pri obci Včeláre v okrese Košice. FOTO: TASR

Problémy medzi aj Poliaci

11:10 Pre nezjazdnosť ciest v Poľsku budú nákladné motorové vozidlá odstavené na ceste 1/59 v Trstenej pri hraničnom prechode. Cesta medzi Krakowom a Zakopanym je pre nákladné vozidla úplne neprejazdná. Z uvedeného dôvodu je potrebné použiť iné hraničné prechody.

11:05 Krátko pred 9. hodinou uzavreli policajti cestu medzi obcami Cabaj-Čápor a Močenok. Náhradná trasa vedie cez Trnovec nad Váhom. Cesta smerom na Šaľu bola neprejazdná aj včera podvečer, pre poľadovicu tu skončilo osem áut mimo cesty.

10:58 Zo Žiliny smeruje pod Tatry špeciálna technika, ktorá by mala pomôcť uvoľniť z diaľnice aj zapadnuté nákladné autá.

Okrem diaľnice je komplikovaná situácia aj v obci Ždiar. Tam je neprejazdná cesta k hraničnému priechodu v Tatranskej Javorine, neprejazdné sú aj viaceré miestne komunikácie v obci. Problematická situácia je aj v Podbanskom, kde padajú na cestu stromy.

10:55 Najhoršia situácia v Trnavskom kraji bola v noci zo štvrtka na piatok podľa hasičov v okrese Dunajská Streda. Hasiči z Dunajskej Stredy, Šamorína a Veľkého Medera museli zasahovať už 27-krát.

10:34 Podľa meteorologických staníc cestárov je silná víchrica v okolí Haligoviec (okres Stará Ľubovňa). Víchrica je aj v lokalite Nitry, Vrábel, Lozorna, Šturca a Donovál, informovala stránka zjazdnost.sk.

SOMI2514_res.JPG

Cesta číslo 63 medzi Veľkým Mederom a Komárnom je uzavretá.
FOTO: SME - TIBOR SOMOGYI

Bratislava sa väčšej kalamite vyhla

10:30 Počasie nespôsobilo v Bratislavskom kraji žiadne väčšie problémy. Hasiči mali len jeden výjazd o 5.30 hod. na horský priesmyk Pezinská baba, kde na cestu spadol vyvrátený strom. Všetky cesty v Bratislavskom kraji sú zjazdné, väčšinou vlhké, miestami mokré.

Dopravný podnik Bratislavy ešte pred 9. hodinou hlásil meškanie niektorých spojov do 60 minút, momentálne zdržanie je do 20 minút.

10:29 Bratislavské letisko problémy s letmi nemá. Lety vybavuje plynulo podľa letového poriadku, bez meškania.

10:27 Na ceste I/11 v smere Žilina-Čadca polícia odstavuje kamióny do pravého jazdného pruhu pre problémy v zjazdnosti na uzemí ČR.

10:26 Na dolnej časti rieky Bodrog v okrese Michalovce a Trebišov hrozia povodne z topenia snehu. SHMÚ vydal pre tieto okresy výstrahu prvého stupňa, ktorá platí dnes do 14:00. Dôvodom záplav sú zásoby snehu na ukrajinskej časti rieky.

10:24 Vo štvrtok zaznamenala polícia na cestách Košického kraja enormný počet škodových udalostí - až 80 a zvýšený počet dopravných nehôd - 12. Päť osôb sa zranilo ľahko a jedna ťažko.

somog_res.JPG

Cesta číslo 63 medzi Veľkým Mederom a Komárnom.
FOTO: SME - TIBOR SOMOGYI

V Prešovskom kraji stále silno sneží

10:23 Polícia v Košickom kraji vyzýva vodičov, aby pre silný nárazový vietor, nepriaznivé počasie a najmä veľký počet dopravných nehôd a uzávierok ciest aj dnes odložili jazdu vozidlom.

10:21 Všetky cesty v okrese Kežmarok sú neprejazdné alebo ťažko prejazdné.

10:19 Polícia v Prešovskom kraji odstavuje všetky kamióny na diaľnici D1. Diaľnica v úseku Poprad - Spišský Štvrtok je uzatvorená pre všetky vozidlá.

10:15 Aj v okrese Rožňava vyhlásili III. kalamitný stupeň.

10:10 Na celom území Prešovského kraja stále silno sneží. Rýchlosť nárazového vetra, ktorý spôsobuje tvorbu snehových jazykov a závejov, dosahuje 10 až 15 metrov za sekundu.

10:09 V skorých ranných hodinách zišiel z cesty medzi oravskými obcami Krivá a Podbiel maďarský zájazdový autobus a čiastočne sa prevrátil na bok. Štyri desiatky cestujúcich sa z neho napokon dostali s pomocou zasahujúcich hasičov z tvrdošínskej stanice bez akýchkoľvek zranení.

"Autobus bol v takej polohe, že posádka sa z neho nemohla dostať dverami. Spolu s vodičom sa nám podarilo otvoriť úložný priestor v zadnej časti, kadiaľ sme potom ľudí evakuovali do bezpečia, informoval TASR riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne Jozef Púčik.

trolejbus_res.jpg

Dopravný podnik Bratislava ešte pred 9. hodinou hlásil meškanie niektorých spojov do 60 minút,
FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Časť autobusov v okolí Bratislavy nepremáva

10:05 Vyše 8 000 ľudí, ktorí uviazli v Maďarsku na zasnežených cestách vo vozidlách, ubytovali v 227 dočasných ubytovniach.

Vyše 100 000 ľudí zostalo bez elektrickej energie, takmer 10 000 ľudí bez vody, a vyše 100 ľudí utrpelo zranenia pri dopravných a iných nehodách, informovala dnes o následkoch mimoriadneho sneženia a nárazového vetra tlačová agentúra MTI.

10:00 Na ceste I/50 v úseku Košice-Hrhov prevrátil veľmi silný nárazový vietor 5 prázdnych nákladných vozidiel. Polícia odstavuje prázdne nákladné vozidlá v Šaci, v Moldave n/Bodvou a na parkovisku Drienovec.

09:53 Nepriaznivé počasie znefunkčinilo aj časť autobusovej dopravy v okolí Bratislavy. V úsekoch Šamorín -Gabčíkovo, Veľké Úľany - Senec a tiež v okolí Budmeríc autobusové linky od rána nepremávali. "Prepravu cestujúcich sme nemohli zabezpečiť z dôvodu nezjazdnosti ciest," informoval Slovak Lines. Situácia sa do týchto chvíľnezlepšila.

Spoje medzi Bratislavou, Viedňou a letiskom Schwechat premávajú momentálne bez meškania. "Oveľa horšie je to s dvoma autobusmi Eurolines, ktoré v dôsledku kalamity na diaľnici medzi Budapešťou a slovensko-maďarskou hranicou uviazli v okolí Györu."

foto
Kamióny v priekope a extrémny vietor. Takto vyzerá kalamita v Košiciach a okolí.

Nasadili hasičský tank

09:52 Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné, ale fúka silný vietor a tvoria sa záveje. Pod nimi aj zdanlivo suchá cesta môže byť zľadovatená.

V regióne Liptova je podľa Pavla Habovštiaka, dispečera správy ciest kraja, napadlo za 24 hodín približne 10 centimetrov snehu, na Orave okolo 25 centimetrov snehu a na Kysuciach okolo 10 centimetrov snehu.

Silný vietor prefukuje sneh z jednej strany na druhú a tvoria sa snehové jazyky a záveje. V Turci nenapadlo veľa snehu, ale tiež tam fúka silný vietor.

09:38 V závejoch, ktoré sú miestami veľké dva metre, zostali na cestách komárňanského okresu uviaznuté skrížené kamióny a zhruba 200 osobných áut.

"V okrese zasahujú záchranné zložky Ministerstva vnútra. Okrem polície, hasičov, príslušníkov civilnej ochrany a záchrannej zdravotnej služby pomáhajú riešiť situáciu aj vojaci zo ženijnej jednotky zo Serede, členovia Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova a dobrovoľníci," uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre. Na kritický úsek už mieri z Trnavy špeciálny hasičský tank BVP, ktorý by si mal poradiť aj s vyslobodzovaním kamiónov.

09:33 Stromy padajú na vozovky na horských priechodoch Roštársky kopec a Hrádok. Pre padnuté stromy uzatvorili aj úsek cesty pri odbočke na Banskú Bystricu mesto z cesty I/66.

kosice_res.jpg

Sneženie, vietor a mínusové teploty komplikujú dopravu aj na košických cestách. FOTO: TASR

Vlaky meškajú, niektoré aj 100 minút

09:27 Mnohé vlaky už výrazne meškajú, v niektorých prípadoch sa doba meškania pohybuje okolo 100 minút.

"Najväčšie problémy sú v železničnej stanici Palárikovo, kde v súčasnosti stojí päť rýchlikov. Rovnaká situácia je v železničnej stanici Nové Zámky," uvieda Železničná spoločnosť Slovensko.

Na východnom Slovensku spôsobilo počasie výrazné problémy napríklad na trati Čierna nad Tisou - Slovenské Nové Mesto, kde nejazdí elektrická trakcia. "Z tohto dôvodu je 50 percent vlakov v tomto úseku odrieknutých."

09:25 Dopravný podnik mesta Košice zrušil niektoré linky električiek, autobusy jazdia s problémami. Na všetkých linkách MHD eviduje DPMK zdržanie okolo dvadsiatich minút. Električka číslo 4 do Barce nejazdí vôbec a podobná situácia je aj na tratiach smerom k technickej univerzite.

09:23 Polícia žiada vodičov, aby neriskovali prejazdy snehovými závejmi. Uviaznuté vozidlá vytvárajú nepredvídateľnú prekážku a zdržujú údržbu komunikácii.

09:22 Kremnické Bane sú už prejazdné pre všetky vozidlá.

09:15 Svrčinovec od skorého rána blokujú kamióny. Česká strana má problémy s údržbou hlavného cestného ťahu, ktorý má za hranicou mierne stúpanie.

09:11 Na hornej Orave napadlo cez noc približne 30 centimetrov snehu, prehrabávať sa treba aj metrovými závejmi.

cecejovce.jpg

Problémy na ceste pri Čečejovciach v okrese Košice - okolie. Foto: TASR

Na juhu Slovenska vznikli dvojmetrové záveje

09:08 V okresoch Košického a Prešovského kraja meteorológovia očakávajú aj intenzívne sneženie, pričom napadnúť môže až 25 centimetrov nového snehu. SHMÚ aj v tejto súvislosti vydal výstrahu 1. stupňa, ktorá trvá do 19.00 h.

09:02 Nepriaznivé počasie spôsobuje naďalej problémy v železničnej doprave. Nárazový vietor vytvára snehové záveje na tratiach a zafúkavanie výhybiek.

Najhoršia situácia je na úseku Komárno - Veľký Meder, ktorý je od štvrtka večera neprejazdný, na úseku Dunajská Streda a Bratislava sa obnovila premávka.

Podľa informácií Železníc Slovenskej republiky je situácia komplikovaná aj v okolí Bratislavy, v uzloch Nové Zámky, Košice, Čierna nad Tisou a Trebišov.

"Vlaky premávajú, no dochádza k značnému meškaniu, niektoré spoje dokonca nie sú ani vypravované," informovali ŽSR. Žiadajú preto cestujúcich, aby zvážili cestu vlakom. Viac >>

08:55 Z Levíc cez Koltu sa do Nových Zámkov nedá dostať. Na Červenom Majeri je údajne až dvojmetrový závej. Na kopci od Kolty k Semerovu v takomto počasí zvykol stáť rad kamiónov. V piatok ráno bola úplne prázdna, iba jediné auto osamelo trčalo v záveji.

08:47 Cesty v okrese Komárno sú miestami zaviate až dvojmetrovými závejmi snehu. V závejoch zostali uviaznuté kamióny a asi dvesto osobných áut.

Na mieste zasahujú záchranné zložky ministerstva vnútra. Okrem polície, hasičov, civilnej ochrany a záchrannej zdravotnej služby pomáhajú riešiť situáciu aj vojaci zo Ženijnej jednotky v Seredi, záchranári z Gabčíkova a dobrovoľníci.

S pomocou miestnych samospráv boli vytvorené evakuačné centrá v obciach Tôň, Zemianska Olča, Zlatná na Ostrove, Kolárovo a Komárno, kde bolo doteraz postupne evakuovaných asi tristo ľudí zo zaviatych áut. Všetkým poskytli prístrešie, teplé nápoje a deky, záchranné zložky v evakuácii pokračujú.

08:44 V okrese Bardejov sú momentálne uzatvorené pre všetku dopravu hraničné prechody do Poľska v obce Becherov a taktiež v obci Kurov.

zima2_res.jpg

FOTO: TASR

Počasie ruší maturity

08:41 Počasie zrušilo aj maturity z maďarského a ukrajinského jazyka. Tie dnes nebudú, ale 2230 maturiantov ich bude písať v pondelok.

"Ide o technické opatrenie, ktoré nebude mať žiaden negatívny dopad na priebeh maturitnej skúšky," uviedol pre sme.sk hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

08:40 Pre zlé poveternostné podmienkam už zatvorili všetky cesty v meste Kežmarok. Primátor mesta Igora Šajtlavu je situácia kritická.

08:31 Z Budapešti je od včera obeda na ceste aj školský autobus s dvanásťročnými deťmi. Školáci z Bratislavy uviazli podľa posledných informácií niekde za hranicami. Telefóny už majú vybité, nikto netuší, kedy sa vrátia, ani či im nedošla nafta, píše čitateľka Dana Freyová. Zrejme sú v úseku, kde je situácia najhoršia – teda niekde medzi Komárnom a Veľkým Mederom. Na ceste sú už sedemnásť hodín.

08:30 V celom Prešovskom kraji je momentálne neprejazdných 16 úsekov ciest. Uzávierky sa týkajú všetkých tipov ciest 1., 2. aj 3. triedy. "Už máme vyhlásený 1. situačný stupeň v mestách Poprad, Vranov nad Topľou a Prešov," uviedol dispečer Správy a údržby ciest Prešovského kraja.

08:28 Donovaly sú však pre vytváranie snehových jazykov stále uzavreté pre kamióny. Cez priechod Pusté Pole môžu nákladné vozidlá len s nasadenými snehovými reťazami.

08:27 Hasiči v Banskobystrickom kraji mali zvýšený počet výjazdov k stromom spadnutým na cestu, situácie s veľkými škodami však riešiť nemuseli.

zima_res.jpg

FOTO: TASR

Diaľnicu pod Tatrami uzavreli

08:21 Cestári žiadajú najmä vodičov nákladných vozidiel, aby nepredbiehali posýpacie vozidlá. V takýchto situáciách sa podľa nich často skrížia na zasneženej vozovke.

08:19 V okrese Trebišov vyhlásili III.kalamitný stupeň.

08:09 Horský priechod Kremnické Bane je neprejazdný pre všetky vozidlá. Podľa polície asi na 2 hodiny.

08:07 Cesta medzi Novými Zámkami a Komárnom je podľa polície už prejazdná.

08:04 Diaľnica v smere Levoča - Poprad je v obidvoch smeroch neprejazdná pre všetky druhy vozidiel. Kamióny na začiatku Prešova v smere od Košíc ako aj pred tunelom Branisko sú zastavované políciou.

Ľuďom, ktorí uviazli približne v 40 kamiónoch a linkových autobusoch na diaľnici D1 v smere od Levoče na Poprad, je poskytované občerstvenie. Momentálne je neprejazdný aj úsek cesty 1/68, cez ktorý odkláňala polícia v noci vodičov v Prešove smerujúcich na Poprad.

Približne 90 percent ciest tretej triedy v kraji je neprejazdných, cesty druhých tried sú prejazdné s obmedzeniami.

ba2_res.jpg

FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

V smere do Česka sú kolóny

08:02 Z dôvodu neprejazdnosti na území Českej republiky sa vytvárajú kolóny v smere Čadca-ČR, oznámila NDS Dopravu riadi polícia.

08:00 V Košiciach v lokalite Zelený dvor sú odstavované kamióny, ktoré cez diaľnicu smerujú cez Prešov na Poprad.

07:54 Cesta I/63 medzi Komárnom a Veľkým Mederom je uzatvorená.

07:50 Medzi Dunajskou Stredou a Bratislavou sú podľa rádia Expres všetky cesty zaviate a neprejazdné.

07:49 na D1 za Voderadmi v smere do Bratislavy je na ceste nafúkaná zemina, zvýšte opatrnosť, hlási rádio Expres.

07:48 Podľa meteorologických staníc pri cestách je silný vietor v Bratislave; v okolí Veľkého Medera a Komárna sneží a je tam nárazový vietor, v Starej Ľubovni a okolí silno sneží s viditeľnosťou do 100 metrov.

ba_res.jpg

Vietor je silný aj v Bratislave. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Mimoriadna situácia je na juhu aj východe

07:41 V Banskej Bystrici je situácia pokojná. Vo štvrtok večer síce spolu so silným vetrom trochu snežilo, no nevytvorila sa žiadna snehová pokrývka. Stále je mimoriadne veterno, ale keďže nie je sneh, situácia na cestách je úplne pokojná.

07:37 Mimoriadnu situáciu vyhlásili v Komárne, v Trhovej Hradskej v okrese Dunajská Streda a v Trebišove.

07:35 Situácia na cestách Košického kraja sa v niektorých okresoch v noci zhoršila a kalamita je v troch okresoch – Rožňava, Michalovce a Trebišov.

07:34 Polícia žiada vodičov kamiónov, aby v okresoch Nitra, Nové Zámky, Levice, Komárno nejazdili, pretože cesty sú tu v dôsledku poveternostných podmienok nezjazdné. Okrem ciest je medzi Komárnom a Dunajskou Stredou nefunkčná až do odvolania aj železničná trať.

07:31 Polícia uzatvorila všetky príjazdové cesty vo všetkých smeroch do Komárna.

07:29 Diaľnica z Budapešti do Bratislavy je absolútne neprejazdná, píše čitateľ Jakub Hajas.

dialnica_budapest_res.jpg

7:24 Diaľnica D1 pod Tatrami, medzi Popradom a Jánovcami, je uzavretá z dôvodu vyhlásenia 2. kalamitného stupňa. Na diaľnici je zablokovaných viac ako 40 kamiónov, autobusov a osobných áut.

Nárazový vietor dosahuje rýchlosť približne 77 km/hod a viditeľnosť v niektorých úsekoch nulová.

7:22 Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty sú podľa správy ciest zjazdné okrem uzavretého úseku na D1 Matejovce – Jánovce.

cesty_vychod_res.jpg

Situácia na zemplínskych cestách je zlá už od štvrtka. FOTO: TASR

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 177
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 774
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 432
 4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 202
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 998
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 883
 7. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 398
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 4 320
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blogy SME

 1. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 2. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 3. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 4. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 5. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 6. Jozef Varga: Judas Priest 50 rokov parádna muzička...
 7. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
 8. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 719
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 651
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 8 591
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 538
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 514
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 513
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 052
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 947
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu