Matej: "Na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou šiel autobus v treťom jazdnom pruhu, keď predbiehal autá v strednom jazdnom pruhu. Smie ísť autobus v treťom jazdnom pruhu?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V obci smú vozidlá jazdiť v ktoromkoľvek jazdnom pruhu, ak má cesta viac jazdných pruhov pre daný smer.
"Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie," dopĺňa zákon o cestnej premávke.
Mimo obce smú vodiči jazdiť len v pravom jazdnom pruhu. Ostatné sú určené na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
Na diaľnici nesmú kamióny a iné nákladné vozidlá (prípadne jazdné súpravy) ťažšie ako 7,5 tony predchádzať iné vozidlá. S výnimkou obchádzania tak prakticky musia jazdiť len v pravom jazdnom pruhu, prípadne v pruhu pre pomalšie vozidlá.
Ak má cesta tri jazdné pruhu v jednom smere, tak ako diaľnica medzi Trnavou a Bratislavou (taká cesta ale nemusí byť len diaľnicou),
- vodič nákladiaku s hmotnosťou nad 3,5 tony,
- vodič jazdnej súpravy, ktorej celková dĺžka presahuje 7 m,
- vodič zvláštneho motorového vozidla a
- vodič motocykla s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km/h
smie použiť na jazdu výhradne dva jazdné pruhy najbližšie k pravému okraju vozovky. V ostatných jazdných pruhoch smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
Na autobusy sa vzťahujú spomínané obmedzenia tak, ako aj na osobné autá.
Ak vodič autobusu predchádza iné vozidlá, smie jazdiť na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou aj v treťom jazdnom pruhu.